مجله آکادمی باغ کتاب

شگفتی های ساخت بشر: باغ های معلق بابل

باغ های معلق بابل[1] یکی از عجایب هفتگانۀ دنیای باستان هستند. باغ های معلق، شامل مجموعه ای از باغ ها بودند که هزاران سال قبل، حدود 600 سال پیش از میلاد مسیح شاخته شدند. 

افسانۀ مربوط به باغ های معلق

طبق افسانه ای که وجود دارد این باغ ها در محلی که هم اکنون درکشور عراق است و به دستور بخت نصر[2]، پادشاه بابل، برای همسرش ملکه آمیتیس[3] ساخته شدند. آمیتیس اهل سرزمین ماد بود که امروزه شامل شمال غربی ایران و جنوب شرقی ترکیه می شود. او در آب و هوای گرم و خشک بابل، برای درختان، گیاهان و کوه های وطنش دلتنگ می شد و گمان می رود که بخت نصر باغ های معلق را به این دلیل ساخت که شبیه وطن آمیتیس باشند و دلتنگی او برای وطنش را کمتر کنند.

حقایقی دربارۀ باغ های معلق بابل برای کودکان

 • ارتفاع این باغ ها به 75 فوت (22.86 متر) می رسید و تصور می شود که گیاهان بر روی یک سازۀ سنگی هرمی شکل، معلق و پراکنده بودند.
 • کل این مجموعه شبیه به یک کوه بوده است!
 • برای ساختن این باغ ها، پادشاه می بایست دستور ایجاد پی های بسیار عمیقی را می داد.
 • باغ های معلق وزن بسیار زیادی داشتند و از ستون های سنگی و تاوه ها[4]، و خاک و گیاهان، تشکیل شده بودند، بنابراین پادشاه باید مطمئن می شد که این مجموعه فرو نخواهد ریخت.
 • عده ای گمان می کنند که باغ های معلق بابل در اثر جنگ یا زلزله تخریب شدند، اما هیچ کس در این مورد اطمینان ندارد.
 • در واقع، این طور نیست که همگان حتی به وجود داشتن باغ های معلق در واقعیت، معتقد باشند. عده ای می گویند که این باغ ها فقط افسانه هستند.
 • با وجود اینکه باستانشناسان به بررسی این موضوع پرداخته اند، اما هنوز هیچ کس هیچ مدرک باستان شناسی که نشان دهد باغ های معلق واقعاً وجود داشته اند، پیدا نکرده است. همۀ آنچه که در دسترس است، توصیفات مکتوب در مورد شکل و ظاهر این باغ ها است. 
 • اولین بار کاهنی به نام بروسوس[5] در مورد این باغ ها مطلب نوشت. او دالان های بلندی را توصیف کرد که بوسیلۀ ستون های سنگی برپا شده بودند. طبق گفته های او، درختان و گیاهان مختلفی در آنها وجود داشتند و این مجموعه شبیه به یک ناحیۀ کوهستانی بوده است. نویسندگان دیگری هم باغ های معلق را به همین ترتیب توصیف کرده اند. 
 • شهر بابل در صحرا قرار داشت و بنابراین، آب زیادی در اطراف آن وجود نداشته است. معنی اش این است که باغ های معلق به سیستم آبیاری ویژۀ خودشان نیاز داشتند تا آب کافی به گیاهان و درختان برسد. یک فرضیه این است که یک سیستم لوله کشی برای انتقال آب به قسمت بالای باغ ها وجود داشته و آب هم احتمالاً از رودخانۀ فرات که در آن نزدیکی بوده تأمین می شده است. سپس، آب از بالا به روی تمام گیاهان، درختان و گل ها سرازیر می شده است.
 • این باغ ها به دلیل نوع طراحی و معماریشان و همچنین به دلیل جلوۀ زیبای پراکندگی و معلق بودن گیاهان و گل های عجیب و کم نظیر، به عنوان یکی از عجایب هفتگانۀ دنیای باستان محسوب می شوند. بعلاوه، باغ های معلق به دلیل سرسبزی و شادابی زیاد در مکانی بسیار خشک، منحصر بفرد بوده اند. وجود یک باغ گیاهشناسی به این شکل در آن زمان کاملاً غیرعادی بوده است!
 • عده ای از پژوهشگران فکر می کنند که این باغ ها اصلاً در بابل نبوده اند، بلکه در یک شهر نزدیک به آن، به نام نینوا که نسبت به بابل شمالی تر بوده، قرار داشته اند. البته، مانند بسیاری چیزهای دیگر در مورد باغ های معلق، این موضوع هم هنوز به اثبات نرسیده است.
 • خود شهر بابل هم دیگر وجود ندارد. برای مدتی طولانی، اعتقاد بر این بود که بابل بزرگترین شهر جهان و معروف ترین شهر منطقۀ بین النهرین بوده است. 

سؤال و جواب

سؤال: باغ های معلق برای چه کسی ساخته شدند؟

جواب: این باغ ها برای ملکه آمیتیس، همسر بخت نصر، پادشاه بابل، ساخته شدند.

سؤال: آیا امروزه می توان از باغ های معلق بازدید کرد؟

جواب: خیر، چون این باغ ها دیگر وجود ندارند.

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] The Hanging Gardens of Babylon

[2] Nebuchadnezzar

[3] Queen Amytis

[4] «ورق ضخیم از چوب، بتن، سنگ و فلز و مانند آن که ضخامت آن نسبت به طول و عرض کمتر است». برگرفته از stuckco.com ، 31 فروردین 1399

[5] Berossus


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.