مجله آکادمی باغ کتاب

شگفتی های ساخت بشر: پل گلدن گیت

پل گلدن گیت[1]، یک پل معلق است که در کالیفرنیا قرار دارد. این پل بر روی یک گسترۀ آبی بین شهر سانفرانسیسکو و شهرستان مارین[2]، به نام تنگۀ گلدن گیت[3] زده شده است. پل گلدن گیت یکی از عجایب هفتگانۀ دنیای مدرن است. این پل در سال 1937 افتتاح شد و در آن زمان طولانی ترین پل معلق جهان بود! طول پل 8981 فوت (2737.40 متر) و وزن آن 887000 تن است. عدۀ زیادی باور نمی کردند که بتوان این پل را ساخت، اما جوزف استراس[4] که طراح پل بود به آنها ثابت کرد که اشتباه می کنند! در حال حاضر، همه روزه بیش از 120000 خودرو از روی آن عبور می کنند و این پل به نماد برجستۀ شهر سانفرانسیسکو تبدیل شده است.

حقایقی دربارۀ پل گلدن گیت برای کودکان

  • پل گلدن گیت بر روی آب معلق است و به وسیلۀ دو کابل که برج های دو انتهای پل را محکم و استوار نگه داشته اند، پابرجا مانده است. وزن این کابل ها حدود 24500 تن است.
  • پل گلدن گیت عمدتاً از بتن و فولاد ساخته شده است. این پل به روی وسایل نقلیه، عابران پیاده و دوچرخه سواران باز است، اما مردم اجازه ندارند با اسب، کفش اسکیت یا تخته اسکیت، از روی آن عبور کنند! معبر پل، شش لاین دارد و در نتیجه در آنِ واحد ترافیک زیادی می تواند بر روی آن جریان داشته باشد. دو پیاده رو برای عابران پیاده وجود دارد اما واقعیت این است که پیاده رفتن بر روی پل آنقدرها هم آسان نیست.
  • این پل بسیار طولانی است و ارتفاع آن از سطح دریا زیاد است و زمانی که باد شدید بوزد ممکن است تا 28 فوت (8.53 متر) نوسان داشته باشد!
  • طراحی و برنامه ریزی برای پل گلدن گیت سال ها طول کشید و در ادامه نیز، ساخت آن چهار سال زمان برد. به دلیل وزش باد و شرایط جوی دیگر، کار ساخت و ساز پل آسان نبود. حتی در زمان ساخت آن یک زلزله هم اتفاق افتاد!
  • هزاران کارگر به ساخته شدن این پل کمک کردند. کار ساخت پل خطرناک بود. از آنجا که عرشۀ پل حدود 250 فوت (76.2 متر) بالاتر از سطح آب قرار داشت، به عنوان یک اقدام ایمنی تور بزرگی را در زیر پل آویزان کردند تا این تور هر کارگری را که سقوط می کرد، بگیرد. البته، در یک مورد، این اقدام ایمنی درست عمل نکرد و ده کارگر به پایین سقوط کردند و جانشان را از دست دادند.
  • پل گلدن گیت یکی از جاهای دیدنی جذاب و در میان عکاسان و فیلم سازان بسیار محبوب و پرطرفدار است. در بین پل های جهان بیشترین عکسبرداری از این پل انجام شده است و در بیش از 30 فیلم هالیوودی مانند «سوپر من» و «هالک» هم می توان پل گلدن گیت را دید. صبح ها که گاهی اوقات پل پوشیده از مه می شود و شب ها که با چراغ ها روشن و نورانی می شود، زمان های خوب و مناسبی برای تماشای این پل هستند.

  • پیش از ساخته شدن این پل، افرادی که می خواستند از سانفرانسیسکو به شهرستان مارین بروند، مجبور بودند یا با فری به آنجا بروند یا ساعت ها رانندگی کنند. هدف از ساخت پل این بود که مردم به راحتی از سانفرانسیسکو به شهرستان مارین و بالعکس، رفت و آمد کنند که این برای کسب و کارهای محلی بسیار خوب و مهم بود.
  • پل گلدن گیت با هزینۀ 35 میلیون دلار در دهۀ 1930ساخته شد. این پل به دلیل رنگ نارنجی اش به راحتی در تمام جهان شناخته شده است و رسماً به نارنجی بین المللی معروف است. دلیل انتخاب این رنگ این است کشتی ها به راحتی می توانند آنرا ببینند؛ دلیل دیگر این است که در میان رنگ های مناظر و چشم اندازهای محلی برجسته و چشمگیر است. پیش از انتخاب این رنگ، در مورد رنگ های دیگری مانند راه راه های زرد و مشکی و راه راه های سفید و قرمز، بحث و گفت و گو شده بود!
  • در طول سال های موجودیت این پل، سه نوزاد بر روی آن متولد شدند که هر سه پسر بودند!
  • در طول مسیر پل 128 تیر چراغ برق و در پیاده روهای آن 24 لامپ دیگر وجود دارد. 

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] The Golden Gate Bridge

[2] Marin County

[3] Golden Gate Straight

[4] Joseph Strauss


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.