مجله آکادمی باغ کتاب

وسایل حمل و نقل: زیردریایی

شاید شما در تلویزیون یا فیلم ها زیردریایی ها را دیده باشید. استفاده از این کشتی های زیردریایی بزرگ و پرقدرت یک روش جالب برای اکتشاف در زیر دریاها است. انسان ها برای چیزهای زیادی به آنها وابسته هستند. به خواندن این مطلب ادامه دهید تا در مورد زیردریایی ها بیشتر بدانید. ما در این مقاله به بررسی تاریخ «زیردریایی»، موارد استفاده از آن و بسیاری چیزهای دیگر خواهیم پرداخت. پس بیایید مستقیم به عمق مطالب برویم و به اکتشاف در دنیای زیردریایی ها بپردازیم.

زیردریایی چیست؟

زیردریایی یک کشتی یا قایق خاص است که می تواند به زیر آب برود. در داخل زیردریایی ها مخزن های بسیار بزرگی وجود دارد که در داخل آنها آب نگهداری می شود. به این مخازن بالاست (وزنۀ تعادل) می گویند. زیردریایی ها به یک منبع انرژی مجهز هستند. منابع انرژی زیردریایی ها می توانند موتور، انرژی هسته ای، باتری یا ترکیبی از این سه مورد باشند. زیردریایی ها برای پیدا کردن مسیرهایشان در اقیانوس های تاریک از دستگاه سونار (ردیاب صوتی) استفاده می کنند. تجهیزات و دستگاه های دیگری هم در داخل زیردریایی ها وجود دارند که آب آشامیدنی و هوای مورد نیاز برای خدمه را تأمین می کنند.

بیندیشید: کدام زیردریایی است که نمی تواند به زیر آب برود؟ جواب این سؤال را در قسمت گفته ها و شنیده های عجیب و غریب پیدا کنید.

تاریخچۀ زیردریایی

عجیب است که اولین زیردریایی که به کار افتاد در حقیقت یک قایق پارویی با یک پوشش چرمی بود. در سال 1620 میلادی، مخترعی به نام کورنلیس دربل[1] این قایق زیردریایی عجیب را ساخت. این زیردریایی می توانست تا عمق 4.5 متری (15 فوتی) پایین برود.

در سال 1776 مخترعی آمریکایی به نام دیوید بوشنل[2]، زیردریایی ساخت که در انقلاب آمریکا از آن استفاده شد. پس از آن، در سال 1800 یک مخترع آمریکایی دیگر به نام رابرت فولتون[3] زیردریایی ناتیلوس[4] را ساخت. این زیردریایی کوچک بود و برای وصل کردن مواد منفجره به کشتی ها به کار می رفت.

تا پیش از دهۀ 1900، مخترعان زیردریایی هایی را طراحی و تولید کردند که می توانستند با موتورهای الکتریکی که نیروی محرکۀ آنها با باتری تأمین می شد (برای زیر آب) و موتورهای دیزلی (برای حرکت بر روی سطح) کار کنند. این نوع زیردریایی ها هم در جنگ جهانی اول و هم در جنگ جهانی دوم استفاده شدند.

در سال 1945، نیروی دریایی ایالات متحده اولین زیردریایی هسته ای را مورد استفاده قرار داد. نام این زیردریایی یو اس اس ناتیلوس[5] بود.

بیندیشید: کدام رمان کلاسیک که در سال 1870 نوشته شده، یک زیردریایی را به تصویر کشیده است؟

همه چیز به «بالاست ها» مربوط می شود.

یک زیردریایی برای اینکه بتواند (در زیر آب) شناور بماند، دارای محفظه های ویژه ای به نام بالاست است. وقتی زیردریایی بخواهد به زیر آب برود، این مخازن بسیار بزرگ پر از آب می شوند. دلیلش این است که هر چه آب بیشتری داخل زیردریایی باشد، سنگین تر می شود و بیشتر در آب پایین می رود. وقتی هم که زیردریایی بخواهد به سمت بالا بیاید، آب موجود در بالاست ها تخلیه می شود. این کار موجب می شود تا این شناور سبکتر شود و در نتیجه بالا بیاید. علاوه بر این، یک پیشران در قسمت عقب زیردریایی وجود دارد. پیشران زیردریایی را با سرعت های مختلفی به پیش می راند.

بیندیشید: یک زیردریایی تا چه عمقی می تواند به زیر آب برود؟ 

زیردریایی ها چه کاربردهایی دارند؟

شاید از این همه کاربردی که زیردریایی ها دارند، تعجب کنید. فهرست زیر را بررسی کنید و ببینید کدام یک از این موارد را از قبل می دانستید.

نظامی- زیردریایی ها از کشتی های نیروی های دریایی  (ناوهای هواپیما بر) محافظت می کنند و کارهای دیگری هم انجام می دهند.

علمی و پژوهشی- زیردریایی ها برای مطالعۀ اعماق اقیانوس ها مفید هستند زیرا غواصان نمی توانند به آن قسمت ها بروند.

نجات و بازیایی- پس از غرق شدن کشتی ها، از زیردریایی ها می توان برای پیدا کردن و بازیابی چیزهای گم شده و از دست رفته، استفاده کرد.

گردشگری- بعضی مکان های عجیب و شگفت انگیز امکان سوار شدن به زیردریایی ها را به مردم ارائه می دهند. 

بیندیشید: تعداد خدمۀ یک زیردریایی هسته ای چند نفر می تواند باشد؟

گفته ها و شنیده های عجیب و غریب

ما هنوز به عمق تمام قسمت های جالب و سرگرم کننده نرفته ایم! در اینجا می توانید پاسخ سؤالات قسمت بیندیشید و حقایق عجیب و غریب دیگر را ببینید و درستی جواب هایی که به پرسش ها داده اید را بررسی کنید.

آیا می دانستید که ...

  • زیردریایی که نمی تواند به زیر آب برود ساندویچ زیردریایی[6] است؟ اگر به زیر آب برود واقعاً شل و وارفته می شود و طعم بدی پیدا می کند!
  • در سال 1870 ژول ورن، رمان کلاسیک بیست هزار فرسنگ زیر دریا را نوشت؟
  • زیردریایی های خاصی وجود دارند که می توانند به عمق 4498 متری (14760 فوتی) برسند؟
  • زیردریایی هسته ای می تواند تا 100 نفر خدمه داشته باشد؟
  • به قسمت دراز و باریک بدنۀ زیردریایی پوسته (قشر) می گویند؟
  • وقتی لازم باشد تا از داخل زیردریایی ببینند که بر روی آب چه می گذرد، از پریسکوپ استفاده می کنند؟ پریسکوپ وسیله ای برای دیدن است که ظاهر آن شبیه به یک دوربین تک چشمی است.
  • زیردریایی یک «عرشۀ بالاآمده » دارد؟ زمانی که این شناور به سطح آب می آید، خدمۀ زیردریایی می توانند بر روی آن بایستند.

حالا که شما تمام این حقایق جالب و شگفت انگیز را یاد گرفته اید، می توانید خانواده و دوستانتان را با دانشی که تازه به دست آورده اید تحت تأثیر قرار دهید.

https://www.scienceforkidsclub.com/submarines.html

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Cornelis Drebbel

[2] David Bushnell

[3] Robert Fulton

[4] Nautilus

[5] USS Nautilus

[6]  ساندویچ زیردریایی نام یک ساندویچ است که برای درست کردن آن از انواع گوشت، پنیر، سبزیجات و ادویه استفاده می کنند. تنوعی از این ساندویچ را می توان در کشورهای مختلف دید.


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.