مجله آکادمی باغ کتاب

گیاهان گلدار

آیا گل ها زیبا نیستند؟ گل ها تقریباً درست به رنگ تمام رنگ های رنگین کمان وجود دارند و بوی تعداد زیادی از آنها تقریباً به همان خوبی شکل و ظاهرشان است. اما آیا می دانستید که گل ها می توانند کارهای بیشتری بجز اینکه فقط زیبا و خوشبو بنظر برسند، انجام دهند؟ بیشتر گل ها را می توان در پروژه های هنری و صنایع دستی استفاده کرد، ضمن اینکه گروه بزرگ دیگری از آنها قابل خوردن هستند و می توان از آنها برای خوشمزه کردن غذاها استفاده کرد. حتی تعدادی از گل ها هستند که در بعضی از داروهایی که ما در هنگام بیماری می خوریم تا حالمان بهتر شود، استفاده می شوند!

بیایید نگاهی بیندازیم به تعدادی از کارهای شگفت انگیزی که گل ها می توانند انجام دهند ...

گل هایی که تبدیل به غذا می شوند

آیا می دانستید که میوه ها و سبیزیجات در ابتدا به شکل گل هستند؟ بله، همینطور است! شکوفه های سفید یک درخت سیب در فصل بهار همان سیب هایی هستند که شما در فصل پاییز می چینید. گل های صورتی درخت هلو در بهار همان هلوهایی هستند که شما در اواخر تابستان گاز می زنید و می خورید. اما این تمام ماجرا نیست ...

 • لوبیا سبز پس از گذشت زمانی که به شکل گل های کوچک صورتی-سفید دانه مانند هست، تبدیل به لوبیا سبز می شود.
 • کدو حلوایی در ابتدا یک گل بزرگ زرد رنگ، شبیه به یک شیپور کوچک است.
 • گوجه فرنگی های قرمز و بزرگی که می خوریم و برای درست کردن لازانیا (و خیلی چیزهای دیگر) از آنها استفاده می کنیم، در ابتدا گل های کوچک زرد رنگی هستند که قسمت وسطشان سبز روشن است.
 • توت فرنگی ها پیش از آنکه به توت های قرمز آبدار تبدیل شوند، گل های تقریباً سفید رنگی هستند که نقطه های ریز قهوه ای بر روی آنها وجود دارد و قسمت وسطشان هم به رنگ سبز است.
 • نخود سبز، هندوانه، طالبی، فلفل و پرتقال هم چند تایی از میوه ها و سبزیجات تازه ای هستند که در ابتدا به صورت گل وجود دارند.

گل هایی که کاربرد خوراکی دارند

بعضی از گل ها لازم نیست که پیش از خورده شدن، به میوه یا سبزیجات تبدیل شوند. یعنی بعضی از گل ها درست به همان شکل که هستند، مصرف می شوند. مواظب باشید: قبل از خوردن گل ها از والدینتان سؤال کنید تا مطمئن شوید که آنها تمیز هستند و حشره کش یا کود بر روی آنها اسپری نشده است!

 • گل های بابونه، گل های سفید و زردی هستند که برای درست کردن چای استفاده می شوند. چای بابونه حال افراد را در هنگام سرماخوردگی بهتر می کند و برای آرامش فردی که ترسیده است مفید است.
 • گلبرگ های گل میخک شیرین هستند، اما حتما مراقب باشید که قسمت های سفید رنگ انتهای گلبرگ ها را نخورید، چون خیلی تلخ هستند.
 • گل های میخک صدر پر[1] باید قبل  از قهوه ای شدن، خورده شوند. گل های میخک صد پر طعمی شبیه به شیرین بیان دارند و صدها سال است که برای کمک به محکم و سالم ماندن ناخن ها و همچنین برای درمان سرفه و مشکلات معده استفاده می شوند.
 • گل های پیچ امین الدوله شیرین و خوشمزه هستند. اما مراقب باشید! میوه ها و برگ های این گیاه سمی هستند.
 • گلبرگ های گل رز یکی از محبوب ترین گل های خوراکی هستند. تعدادی از آنها طعم تندی دارند اما بقیه مثل سیب یا توت شیرین هستند. فقط، قسمت های سفید رنگ انتهای گلبرگ رز را نخورید ... چون خیلی تلخ مزه هستند.
 • غنچه های گل آفتابگردان: بهتر است گل های آفتابگردان را قبل از شکفته شدن، خورد. طعم آنها شبیه طعم کنگر فرنگی (آرتیشو) است.

گل های طعم دهنده و چاشنی

گروهی از گیاهان که به آنها سبزی ها و گیاهان معطر می گویند طعم غذا را بهتر می کنند. به عنوان مثال، اورگانو طعم سس پیتزا را دلپذیر و خوشایند می کند! نعناع طعم خوراکی ها را نعنایی می کند و جعفری برای از بین رفتن بوی بد دهان مفید است. گاهی اوقات ما از برگ سبزی ها و گیاهان معطر برای خوش طعم کردن غذاها استفاده می کنیم، اما گل های این گیاهان هم ممکن است خوشمزه باشند.

گل های بنفش و زیبای گیاه پیازچه، بدون استفاده از پیاز، طعم پیاز ملایمی را به سالادها می دهند.

حبه های سیر در واقع ریشه های پیاز مانند کوچکی هستند که در تعداد بسیار زیادی از غذاهایی که می خوریم استفاده می شوند. اما گل های سفید یا صورتی سیر هم طعم خوبی دارند.

گل های مریم گلی، زنجبیل و اسطوخودوس هم همگی خوراکی هستند.

گل هایی که حال شما را بهتر می کنند

وقتی بیمار می شوید، والدینتان شما را به دکتر می برند یا برایتان دارو می خرند تا حالتان بهتر شود. اما زمانیکه پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها یا اجداد شما کوچک بودند، همیشه نمی توانستند به پزشک مراجعه کنند. یا افرادی که خارج از شهرها و در روستاها زندگی می کردند به پزشک دسترسی نداشتند. پس آنها از چه چیزی به عنوان دارو استفاده می کردند؟ خوب، گل ها همان چیزهایی هستند که آنها استفاده می کردند!

تعداد زیادی از گل ها برای درست کردن داروهایی استفاده می شوند که سرفۀ افراد را قطع می کنند، سردرد را بر طرف می کنند، وضعیت معدۀ افراد را بهتر می کنند، و حتی زمانیکه فردی دچار سوختگی می شود پوست او را درمان می کنند. آیا این شگفت انگیز نیست؟ در این قسمت گل هایی را معرفی می کنیم که می توانند به عنوان دارو مصرف شوند:

 • گل کالاندولا (گل همیشه بهار) می تواند برای درمان بریدگی ها و سوختگی ها مفید باشد.
 • گل قاصدک را می توان دم کرد واز چای آماده شده برای درمان دردهای معده استفاده کرد.
 • برای درمان گلودرد، گل های پیچ امین الدوله را در آب بجوشانید و آب گرم این گیاه را غرغره کنید.
 • یک یا دو قاشق غذاخوری آب گل یاس بنفش می تواند تب را از بین ببرد.

توجه: استفاده از گل ها به عنوان دارو کاری خطرناک است، مگر اینکه فرد بداند که چگونه باید از آنها استفاده کند.

صنایع و هنرهای دستی با گل ها

همۀ ما می دانیم که گل ها آنقدر زیبا هستند که می خواهیم به آنها نگاه کنیم. اما آیا می دانستید که از گل ها می توان برای درست کردن انواع چیزها استفاده کرد؟ بعنوان مثال، از گل ها می توان برای درست کردن این چیزها استفاده کرد:

 • تصاویر و نشان لای کتاب
 • صابون و لوسیون
 • عطر
 • جواهرآلات
 • وسایل و چیزهای تزیینی

اگر قرار بود که در حیاط منزلتان با استفاده از گل ها چیزی بسازید، چه چیزی می ساختید؟

نیروی حاصل از گل ها

از فهرست گل های خوراکی استفاده کنید و برای شام خانواده تان یک سالاد درست کنید. {البته، با نظارت و اجازۀ والدین}

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] میخک صد پر با گل میخک تفاوت دارد.


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.