مجله آکادمی باغ کتاب

آشنایی با میوه ها: سیب

سیب نوعی میوه و یکی از محبوب ترین خوراکی های جهان است. به دلایل زیر سیب این مقدار محبوب و پرطرفدار است:

  • سیب برای انسان مفید است.
  • سیب را می توان در سراسر جهان کاشت و پرورش داد.
  • سیب خوش طعم است.

سیب چگونه می روید؟

سیب میوه ای است که درخت دارد. درخت سیب هر سال در فصل بهار گل می دهد یا به عبارتی »شکوفه می دهد». شکوفه ها همان گل های سیب هستند. در داخل قسمت انتهایی هر شکوفه بخشی از گیاه قرار دارد که به آن تخمک می گویند. در داخل تخمک دانه هایی وجود دارد که در آینده به سیب تبدیل خواهند شد.

اما برای اینکه، این اتفاق بیفتد، زنبورهای عسل باید کار گرده افشانی گل ها را انجام دهند تا در نتیجه دانه ها بتوانند بارور شوند. پس از این اتفاق، شکوفه ها قهوه ای رنگ می شوند و به زمین می افتند و سیب ها شروع به روییدن می کنند. در بیشتر مناطق، پس از گرده افشانی شکوفه ها،  4 تا 5 ماه طول می کشد تا سیب ها برای چیده شدن آماده شوند.

همۀ سیب ها شبیه به هم نیستند

بیشتر از 7500 نوع سیب مختلف در سراسر جهان می رویند. بعضی از آنها قرمز، بعضی زرد و تعدادی هم سبز هستند. بعضی از سیب ها از سیب های دیگر شیرین ترند و بعضی از آنها نسبت به بقیه تردتر هستند.

اما یک چیز مسلم است ... طعم همۀ انواع سیب عالی است!

بعضی از انواع سیب مانند سیب فوجی[1]، سیب سبز گرنی اسمیت[2]، سیب زرد و سیب سرخ (سیب خوشمزه)، پرطرفدارترین سیب ها برای پختن هستند.

انواع دیگری از سیب ها، مانند سیب جاناتان[3] و سیب مکینتاش[4] را به دلیل گوشت نرمی که دارند می توان برای درست کردن سس ها و مرباهای سیب عالی استفاده کرد.

گوشت سیب همان قسمت سفید رنگی است که در زیر پوست آن قرار دارد.

بعضی از سیب ها مانند سیب گالا[5] ترد و شیرین هستند و در نتیجه آب سیب بسیار خوبی از آنها بدست می آید.

البته، معنای موارد ذکر شده این نیست که شما نمی توانید از انواع دیگر سیب برای پختن یا تهیۀ آب سیب استفاده کنید. اینها فقط پرطرفدارترین نمونه ها هستند.

واقعاً خوردن یک سیب در روز می تواند دکتر را از شما دور نگه دارد!

سیب بسیار مغذی است. معنایش این است که برای شما مفید است. سیب سرشار از پتاسیم، ویتامین ث، کربوهیدرات، فیبر و آنتی اکسیدان است. تمام این موارد موادی هستند که بدن ما را سالم و ایمن نگه می دارند. البته فیبر به تخلیۀ معده هم کمک می کند.

تعداد زیادی از افراد دوست دارند قاچ های سیب را بصورت پوست کنده بخورند. شما این کار را نکنید! و پوست سیب را هم بخورید. {البته از نبودن مواد شیمیایی و آفت کش ها بر روی آن مطمئن شوید.}پوست سیب قسمتی است که ویتامین های زیادی دارد. اما مراقب باشید که دانه های سیب را نخورید، چون سمی هستند.

سیب خودش به تنهایی خوشمزه است، اما شما می توانید آن را با کرۀ بادام زمینی، میوه های مغزدار (فندقی ها) یا میوه های دیگر هم بخورید تا طعمشان از این هم بهتر شود.

حقایق جالب دربارۀ سیب ها

  • درخت سیب باید به 4 یا 5 سالگی برسد تا بتواند واقعاً سیب بدهد.
  • سیب از خانوادۀ گلسرخیان است. 
  • برای درست کردن 1 گالن (3.78  لیتر) آب سیب، 36 عدد سیب لازم است.
  • درخت سیب می تواند حدود 100 سال عمر کند.
  • چین بیشترین مقدار تولید سیب را در میان کشورهای جهان دارد.
  • وقتی زمان برداشت محصول فرا می رسد، سیب ها باید با دست چیده شوند.

سیب شگفت انگیز است!

آزمایش طعم سیب

از والدینتان بخواهید تا شما را به فروشگاه ببرند و از هر نوع سیبی که آنجا هست یک عدد بخرند. سپس هر کدام از سیب ها را بچشید {البته، پس از شستن} و یادداشت کنید که چه فرق هایی با یکدیگر دارند، چه شباهت هایی دارند و کدامشان را بیشتر از بقیه دوست دارید. 

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Fuji

[2] Granny Smith

[3] Jonathan

[4] McIntosh

[5]Gala


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.