مجله آکادمی باغ کتاب

آشنایی با میوه ها: بادام زمینی

بادام زمینی یکی از پرطرفدارترین تنقلات جهان و کرۀ بادام زمینی یکی از پرطرفدارترین خوراکی ها در کل دنیا است. این موضوع مخصوصاً وقتی درست است که نوبت به ساندویچ ها می رسد، دلیلش هم این است که ساندویچ کرۀ بادام زمینی و مربا، مقام اول ساندویچ ها را در جهان دارد!

کسی با اطمینان نمی داند که نخستین مردمانی که فهمیدند بادام زمینی برای خوردن مناسب است، چه کسانی بودند، اما احتمال دارد برزیلی ها بوده باشند. زمان زیادی طول نکشید تا سرخپوستان اینکا[1] متوجه ارزش و طعم خوب بادام زمینی بشوند. در واقع، تا جایی که می دانیم، سرخپوستان اینکا نخستین افرادی بودند که بادام زمینی را به شکل پودر درآوردند تا کرۀ بادام زمینی درست کنند.

کاشفان آمریکایی جنوبی و کاشفان اسپانیایی، بادام زمینی را با خودشان به تمام کشورهای جهان از جمله کشورهای آفریقایی، بردند. زمانیکه آمریکایی ها شروع به آوردن برده ها از آفریقا کردند، بادام زمینی را هم به اینجا، آوردند. امروزه، بادام زمینی یکی از سه تنقلات برتر در ایالات متحده و یکی از پنج تنقلات برتر در اروپا است.

خوب، بادام زمینی دقیقاً چیست؟

بادام زمینی نوعی از حبوبات است. حبوبات گروهی از خوراکی هستند که دانه هایشان داخل غلاف هایی رشد می کنند که از طرفین شکافته و باز می شوند. نخود، لوبیا و بادام زمینی همگی عضو خانوادۀ حبوبات هستند.

بیشتر حبوبات غلاف نرمی دارند و بر روی زمین می رویند، اما بادام زمینی اینطور نیست. بادام زمینی زیر زمین رشد می کند و غلاف های سختی دارد که معمولاً به آنها پوسته می گویند. بادام زمینی با انواع میوه های مغزدار (فندقی ها) دیگر هم تفاوت دارند، زیرا بقیۀ میوه های مغزدار روی درختان می رویند و جزئی از خانوداۀ حبوبات نیستند.

چندین نوع بادام زمینی مختلف وجود دارد، اما چهار نوع اصلی آن عبارتند از:

 • بادام زمینی اسپانیایی
 • بادام زمینی رونده
 • بادام زمینی والنسیا
 • بادام زمینی ویرجینیا

چرا بادام زمینی برای ما مفید است؟

ما از قبل می دانستیم که بادام زمینی خوش طعم است و با کرۀ بادام زمینی می توان بهترین ساندویچ را درست کرد، اما آیا می دانستید که بادام زمینی یک خوراکی لذت بخش بسیار سالم است؟

بادام زمینی مقدار زیادی پروتئین و ویتامین ب دارد که به ما انرژی می دهد و کمکمان می کند تا واضح فکر کنیم. بادام زمینی کلسترول ندارد. معنی اش این است که کار ضربان قلب و حرکت خون در بدن را سخت نمی کند.

اما بعضی از افراد به بادام زمینی حساسیت دارند. این حساسیت وقتی اتفاق می افتد که بدن شخص گمان می کند پروتئین بادام زمینی چیز دیگری است، یعنی فکر می کند یک چیز مضر است. حساسیت داشتن به بادام زمینی با حساسیت داشتن به میوه های مغزدار دیگر فرق دارد.

اگر به بادام زمینی حساسیت دارید، آنرا نخورید. 

نحوۀ مصرف بادام زمینی

بیشتر بادام زمینی هایی که به عنوان تنقلات مصرف می شوند، بو داده هستند. بادام زمینی بو داده را می توان بدون پوسته و به صورت شور یا بی نمک استفاده کرد. البته، می شود بادام زمینی را به صورت خام هم خورد، اما طعم آن ساده یا بی مزه است.

از بادام زمینی برای تهیۀ پولکی بادام زمینی استفاده می شود و علاوه بر این، بادام زمینی را به انواع آبنبات، شکلات تخته ای، گرانولا و تنقلات مخلوط اضافه می کنند.

از کرۀ بادام زمینی هم برای تهیۀ کلوچۀ کرۀ بادام زمینی استفاده می شود. علاوه بر این، کرۀ بادام زمینی همراه با موز، سیب، وافل یا پنکیک، نان تست، و همینطور روی بستنی و داخل اسموتی خوشمزه می شود.

مورد دیگر بادام زمینی های آب پز است. این بادام زمینی ها در آب نمک بسیار شور آنقدر پخته می شوند تا نرم شوند. اهالی ایالت های جنوبی آمریکا در هر فرصتی که بدست بیاورند، بادام زمینی آب پز می خورند. 

حقایق جالب دربارۀ بادام زمینی

 • از هر جریب فرنگی[2] (4046.86 متر مربع) آنقدر بادام زمینی بدست می آید که برای تهیۀ بیش از 30000 ساندویچ کرۀ بادام زمینی کافی است.
 • بزرگترین کارخانۀ تولید کنندۀ کرۀ بادام زمینی در جهان، بیش از 250000 بانکه کرۀ بادام زمینی در روز تولید می کند.
 • در داخل 4 عدد از 10 شکلات تخته ای که بیشترین فروش را دارند، یا بادام زمینی یا کرۀ بادام زمینی وجود دارد. 
 • مردم آمریکا 800 میلیون دلار در سال صرف کرۀ بادام زمینی می کنند.
 • بیشتر بچه ها در این کشور، تا زمان فارغ اتحصیلی از دبیرستان، 1500 ساندویچ کرۀ بادام زمینی و مربا می خورند.
 • دو تن از رؤسای جمهور ایالات متحده، توماس جفرسون و جیمی کارتر، کشاورز بادام زمینی بودند.
 • پسرها کرۀ بادام زمینی غلیظ را بیشتر از دخترها دوست دارند.
 • کرۀ بادام زمینی در نمایشگاه جهانی سنت لوئیز[3] میزوری که در سال 1904 برگزار شد، به عموم مردم معرفی شد.

شما دوست دارید بادام زمینی که می خورید چطور باشد؟

اگر به بادام زمینی حساسیت ندارید، از والدینتان بخواهید تا به شما کمک کنند تا مقداری بادام زمینی را آب پز کنید. سپس آنها را امتحان کنید و ببینید نظرتان چیست.

حالا،یک تست طعم کرۀ بادام زمینی انجام دهید. به این ترتیب که طعم 3 یا 4 برند کرۀ بادام زمینی را امتحان کنید. چه فرقی با هم دارند؟ چه شباهتی دارند؟ کدام را بیشتر دوست دارید؟

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Inca Indians

[2] acre

[3] World’s Fair in St. Louis


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.