مجله آکادمی باغ کتاب

سفر، شادی واقعی

چرا تا پولی به‌دست می‌آوریم، سریع به سمت مراکز خرید روانه می‌شویم؟ درست است، با هر خرید کمی خوشحال‌تر می‌شویم ولی طولی نخواهد کشید که این احساس رضایت فروکش کند. آن‌وقت چه؟ بیائید یک بار برای همیشه به این سوال پاسخ دهیم: ” چه چیزی واقعاً ما را خوشحال می‌کند؟”

آن‌طور که به نظر می‌رسد اساسی‌ترین مانع خوشحالی انسان، عادت است. بله، عادت می‌کنیم. به چیزهای جدیدی که می‌خریم عادت می‌کنیم و در زندگی روزمره‌مان گم می‌شوند. این‌جاست که سطح رضایت ما از زندگی هم پائین می‌آید. چاره چیست؟ باید خرید کنم! و این چرخه مدام تکرار خواهد شد.

تحقیقات دانشگاه کرونل راه‌حل‌هایی برای شکستن این چرخه پیشنهاد می‌دهد. توماس گیلویچ، استاد روانشناسی، ثابت کرده است خرید چیزهایی که می‌خواهیم و سفر کردن، هر دو به یک اندازه انسان را خوشحال می‌کنند. ولی میزان خوشحالی ما از خرید چیزهایی که می‌خواهیم، به مرور زمان کاهش می‌یابد درحالی‌که خاطره سفری که تجربه می‌کنیم، برای مدت زمان طولانی باعث آزاد شدن هورمون‌های ایجاد احساس شادی در می‌شود.

سفر کردن، تجربه‌های جدید، و حتی ورزش‌های هیجان‌انگیز، همه این‌ها ایده‌های بسیار عالی برای ایجاد احساس شادی هستند. ماشین جدید، لباس جدید، تلفن همراه جدید، همه این‌ها به مرور زمان در زندگی روزمره ما گم می‌شوند. ممکن تاریخ مصرفشان به پایان برسد و دیگر قابل استفاده نباشند و یا حتی از مد بیافتند! ولی خاطره تجربه‌های جدید، تبدیل به دلیل شادی واقعی می‌شود و در تمام طول زندگی با ما خواهد بود.

برگرفته از: fastcoexist

مطالب مرتبط

آداب سفر
29 اردیبهشت 1397
 
 

آداب سفر

خیلی از ما تصور می‌کنیم عاشق سفر هستیم. دیدن جاهای جدید، کشف راز و رمز...

مجله آکادمی, گردشگری

 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.