مجله آکادمی باغ کتاب

بدترین درد؟ تنهایی

دانشمندان اغلب ما را با کشفیات مهم و خارق‌العاده‌شان دلگرم می‌کنند. برای مثال، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، اخیراً دریافته‌اند چگونه می‌توان طول عمر والدین را افزایش داده و حال‌شان را بهتر کرد. راه حل بسیار ساده است.

تنهایی نقش بسزایی در تسریع فرایند پیری و افزایش سن دارد. دانشمندان ۱۶۰۰ سالمند با میانگین سنی ۷۱ سال را مورد مطالعه قرار داده‌اند. عوامل اقتصادی اجتماعی و یا حتی سلامتی، هیچ کدام تاثیری بر افزایش سرعت روند پیری نداشته‌اند.

نتایج نشان داده است تنها عامل تاثیر‌گذار، تنهایی است.

طی بیش از ۶ سال پژوهش، تنها ۱۴% سالمندانی که خویشاوندان‌شان مرتباً به دیدارشان می‌آمدند، فوت کردند. این رقم در مقابل فوت ۲۳% سالمندانی است که خانواده های‌شان ابداً به دیدارشان نمی‌آمدند.

هر چه افراد مسن‌تر می‌شوند، ارتباط با خانواده برای‌شان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در عین حال فرزندان و نوه‌ها، تمایل کمتری به هم‌نشینی با سالمندان پیدا می‌کنند.

عموماً سالمندان بیشتر نسبت به دوستان و فرزندان خود، بردباری نشان می‌دهند. آنها همیشه برای حمایت و کمک به جوانان و در اختیار قرار دادن تجارب خود آماده‌اند.

ما هم همیشه جویای نظرات والدین، پدر‌بزرگ‌ها و مادر‌بزرگ‌هایمان هستیم و همیشه به آغوش گرمشان نیازمندیم. بنابراین مهم است به یاد داشته باشیم برای بودن با آنها چقدر زمان داریم و آنها چقدر به توجه ما نیازمندند. یکی دو ساعت ملاقات در هفته و یا تماس تلفنی روزانه می‌تواند زندگی طولانی‌تر و شادتری را برایشان به ارمغان آورد.

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.