مجله آکادمی باغ کتاب

چرا باید ببخشیم؟

حتی وقتی افراد از ما عذرخواهی می‌کنند، همیشه به یاد خواهیم داشت چه کار کرده‌اند. در واقع این جزئی از شخصیت ماست. ما بار سنگین اهانت‌ها و رنجش‌ها را در کل طول زندگی‌مان به دوش می‌کشیم و هر شخصی این بار را سنگین‌تر می‌کند تا زمانی‌که دیگر نمی‌توانیم زندگی آرام و لذت‌بخشی داشته باشیم.

اما افرادی نیز هستند که حتی آنهایی را که لایق بخشش نیستند را نیز می‌بخشند. چون می‌دانند:

بخشش به ما کمک می‌کند ادامه دهیم.
نبخشیدن در واقع به معنای کینه‌توزی، تحقیر و نارضایتی است. یعنی درد را درون خود نگاه داریم و به جای لذت بردن از زندگی، مرتباً به اتفاتی که آزارمان داده است فکر کنیم.

در درجه اول این شما هستید که به بخشش نیاز دارید.
هدف اصلی نیز همین است. ما تصور می‌کنیم وقتی فردی را می‌بخشیم، بار سنگینی را از دوش او برداشته‌ایم و فردی که آزارمان داده دیگر احساس آرامش خواهد کرد. واقعیت این است که بخشش در واقع برای خود ما مهم است. بدون بخشش نمی‌توانیم از کنار وقایع عبور کنیم و به زندگی‌مان ادامه دهیم و مرتب در گذشته زندگی خواهیم کرد.

هر کسی لایق بخشش است.
نه فقط افرادی که عذرخواهی می‌کنند. در غیر این صورت پس هدف بخشش چیست؟ افراد قوی حتی کسانی را که لایق بخشش نیستند می‌بخشند.

بخشیدن به معنای گذشتن است
تنها زمانی که می‌بخشیم می‌توانیم با گذشته‌مان کنار بیاییم که در آینده ما اختلال ایجاد نکند. وقتی از کنار گذشته و دردهای‌مان می‌گذریم، راه را برای احساس‌های جدید باز می‌کنیم.

برگرفته از:  Soulpost

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.