مجله آکادمی باغ کتاب

برقکافت

ویکی آکادمی | برقکافت (الکترولیز) فرآیند انجام واکنش شیمیایی با استفاده از جریان برق است. وقتی الکترودهای مثبت و منفی در یک سیال قرار داده شوند یون‌­های باردار مثبت محلول در سیال به طرف الکترود منفی جذب شده و از آن الکترون می‌­گیرند، اما یون‌­های باردار منفی به سمت الکترود مثبت رفته و اکسید می‌­شوند. به­‌طور مثال، می­‌توان اکسید آلومینیم مذاب را با فرآیند برقکافت به آلومینیم خالص و حباب‌­های اکسیژن تجزیه کرد که به ترتیب به طرف الکترودهای منفی و مثبت جذب می­‌شوند.

باتری­‌ها در فرآیندی معکوس، با انجام واکنش‌­های شیمیایی، تولید انرژی الکتریکی می­‌کنند. وقتی که دو ورق از جنس­‌های مس و روی در محلول اسید سولفوریک قرار داده شوند، بین آن‌­ها الکترون جریان می‌­یابد. الکترودی که از جنس روی است، جریانی از الکترون‌­ها را از طریق یک سیم به ورق مسی منتقل می‌­کند. این الکترون­‌ها در ورق مسی با یون­‌های هیدروژن ترکیب شده و گاز هیدروژن آزاد می‌­کنند. در بسیاری از باتری‌­های امروزی از خمیر پتاسیم هیدروکسید به عنوان ماده الکترولیت استفاده می‌­شود.

سلول­‌های سوختی تا حدی شبیه به باتری هستند، اما از یک منبع بیرونی برای تأمین سوخت استفاده می‌­کنند. به­طور مثال، سلول‌­های سوختی می‌­توانند با اکسید کردن گاز هیدروژن و تبدیل آن به آب، جریان برق به­‌وجود بیاورند.


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.