مجله آکادمی باغ کتاب

پادماده

ویکی آکادمی | در کوتاه‌­ترین تعریف، پادماده نابودکننده ماده است. هر ذره از مدل استاندارد ماده یک قرینه پادماده با جرم یکسان و بار الکتریکی مخالف دارد، هنگامی که این دو ذره باهم برخورد داشته باشند، یکدیگر را نابود می‌­کنند.

فیزیکدان انگلیسی، پل دیراک، در سال ۱۹۲۰ میلادی پیش‌­بینی کرد که باید ذره‌­ای کاملا مشابه الکترون اما با بار الکتریکی مخالف آن در طبیعت وجود داشته باشد. وجود این پادالکترون یا پوزیترون در سال ۱۹۳۲ میلادی به‌­طور تجربی اثبات شد. هنگامی که یک الکترون با پوزیترونی برخورد کند، یکدیگر را نابود کرده و با انتشار اشعه گاما هر دو ناپدید می‌­شوند. پیش‌­بینی می‌­شود که برای سفرهای بین ستاره­‌ای که در آینده اتفاق خواهد افتاد، از پادماده به عنوان سوخت استفاده شود، زیرا واکنش پادماده و ماده، انرژی بسیار زیادی آزاد می‌­کند.

اما یک تکه از پازل پادماده باقی می‌­ماند. براساس نظریه­‌های موجود، جهان تازه متولد شده به میزان مساوی ماده و پادماده داشته است، پس چرا امروزه مقدار «ماده» موجود بسیار بیشتر است؟ شاید، کمی عدم تقارن سبب پیروزی ماده شده است. شاید هم قلمرو پادماده در نقطه‌­ای دور همچنان باقی مانده باشد، کهکشان­‌هایی پر از ستارگان پادماده‌­ای.


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.