مجله آکادمی باغ کتاب

ذرات مدل استاندارد

ویکی آکادمی | مدل استاندارد، بنیادی‌­ترین ذرات طبیعت را توصیف می­کند. کوچک‌­ترین سازندگان ماده، دو خانواده را تشکیل می‌­دهند. اولی خانواده کوارک­‌ها است که به شش «طعم» تقسیم می‌­شوند. این طعم‌­ها عبارتند از: بالا، پایین، افسون، شگفت، سر و ته. کوارک­‌ها «نیروی فوری» را احساس می­‌کنند و بار الکتریکی آن‌­ها به اندازه + یا – بار یک الکترون است. کوارک­‌ها دو به دو و سه به سه با همدیگر ترکیب می‌­شوند تا ذرات دیگری مانند پروتون و نوترون را به وجود بیاورند.

گروه دوم ذرات ماده، خانواده لپتون­‌ها هستند که نیروی قوی را حس نمی­‌کنند. معروف‌­ترین لپتون، الکترون است که دو برادر و خواهر سنگین‌­تر به نام‌­های میون و تاو دارد. هر سه این لپتون‌­ها بار الکتریکی یکسانی برابر ۱- دارند. سه لپتون دیگر نوترینوها هستند، ذرات خنثی الکتریکی با جرم‌­های بسیار کم. واکنش­‌های هسته­‌ای در خورشید این نوترینوها را به وجود آورده و مستقیما به طرف زمین ساطع می‌­کند.

علاوه بر این، مدل استاندارد شامل چندین ذره منتقل کننده نیرو است که به آن­‌ها بوزون­‌های شاخص گفته می­‌شود و فوتون یک نمونه از آن­‌ها است. همچنین دانشمندان گمان می­‌کنند که بوزونی به نام هیگز، جرم ذرات بنیادی را به‌­وجود می‌­آورد، اما این موضوع همچنان به صورت یک معما باقی مانده است.


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.