مجله آکادمی باغ کتاب

پیوندهای شیمیایی

ویکی آکادمی | پیوندهای شیمیایی با متصل کردن عنصرها به یکدیگر ترکیب‌­های شیمیایی را شکل می‌­دهند. یک پیوند شیمیایی با تغییر تعداد الکترون‌­های خارجی‌­ترین لایه اتم به نام لایه والانس و پر یا خالی کردن کامل این لایه، اتم را به پایدارترین حالت ممکن می‌­رساند.

پیوند کووالانسی هنگامی شکل می‌­گیرد که اتم­‌ها با به اشتراک گذاشتن الکترون‌­های خارجی، لایه والانس خود را تکمیل می‌­کنند. به­‌طور مثال، اتم هیدروژن فقط یک الکترون والانس دارد آن هم در لایه‌­ای که حداکثر می‌­تواند دو الکترون درون خود جای دهد. وقتی دو اتم هیدروژن به هم پیوسته و الکترون خارجی خود را به اشتراک می‌­گذارند، یک پوسته والانس پر به دست آمده و مولکول­ هیدروژن ساخته می­‌شود. اکسیژن برای تکمیل لایه والانس خود دو الکترون کم دارد بنابراین در یک پیوند کووالانسی با دو اتم هیدروژن ضمن تکمیل لایه والانس خود، مولکول آب به‌­وجود می‌­آورد.

اگر ماده­‌ای (معمولا یک فلز) یک الکترون به ماده دیگر بدهد، پیوند یونی اتفاق می‌­افتد. به عنوان مثال، سدیم کلراید (نمک طعام) زمانی تشکیل می­‌شود که سدیم یک الکترون به کلر بدهد. در اثر این انتقال یون سدیم و یون کلر دارای بارهای الکتریکی مخالف شده و نیروی الکترواستاتیک بین آن­‌ها مولکول را کنار هم نگه می‌­دارد.


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.