مجله آکادمی باغ کتاب

عناصر شیمیایی

ویکی آکادمی | عناصر شیمیایی ساده‌­ترین مواد طبیعت هستند که تعداد پروتون‌­های (عدد اتمی) معینی در هسته اتم­‌های هر یک از آن­‌ها وجود دارد. هر هسته اتم با پوسته‌­هایی از الکترون­‌های باردار منفی احاطه شده است که معمولا بار الکتریکی مثبت هسته را خنثی کرده و سبب می­‌شوند که اتم در مجموع خنثی باشد.

هر عنصر یک نماد شیمیایی استاندارد دارد. مثلا H برای هیدروژن و Fe برای آهن به‌­کار می­‌رود. هیدروژن سبک­‌ترین عنصر طبیعت با یک پروتون و یک الکترون است. عناصر سنگین­‌تر از اورانیم که عدد اتمی ۹۲ دارد، همگی ناپایدار بوده و همراه با پرتوزایی دچار واپاشی می‌­شوند.

جدول تناوبی، عناصر شیمیایی را در ردیف‌­هایی که نشان­‌دهنده روندهای تکراری است، ارائه می‌­کند. عدد اتمی در هر ردیف جدول، از چپ به راست افزایش می‌­یابد و خواص شیمیایی عناصری که در هر ستون زیر هم قرار گرفته­­‌اند، مشابه یکدیگر است. به­‌طور مثال، آخرین ستون سمت راست شامل گازهای نجیبی مانند نئون و آرگون است که به سختی با عناصر دیگر واکنش می‌­دهند. این تشابه رفتاری بین عنصرهای یک ستون ناشی از چینش یکسان الکترون‌­ها در خارجی‌­ترین لایه اتم است. چینش الکترون­‌ها در خارجی‌­ترین لایه اتمی، معیاری کلیدی در شناخت خواص شیمیایی عنصرها است.


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.