مجله آکادمی باغ کتاب

هسته اتم

ویکی آکادمی | هسته اتم یک خوشه چگال از پروتون‌­ها و نوترون­‌ها است که در مرکز اتم قرار دارد و با ابرهای الکترونی احاطه می­‌شود. اندازه هسته، نسبت به اندازه اتم بسیار کوچک است. اگر اتم را به اندازه یک استادیوم فوتبال در نظر بگیریم، هسته آن حدودا به اندازه یک نخود فرنگی خواهد بود.

ساختار اتم تا سال ۱۹۰۹ میلادی نامعلوم بود. در این سال، فیزیکدان نیوزیلندی، ارنست رادرفورد، طی آزمایشی نشان داد که بار مثبت در مرکز اتم متراکم شده است. دستیاران رادرفورد ذرات القای بار مثبت را به یک ورق نازک طلا شلیک کرده و دیدند که اغلب ذرات در امتداد خط برخورد از درون ورق عبور می‌­کنند، هرچند که تعداد کمی از آن­‌ها با زاویه بسیار زیاد به طرف بالا منحرف می­‌شدند. رادرفورد از این مشاهده نتیجه گرفت که این انحراف زیاد در اثر برخورد ذرات القا با هسته‌­های باردار مثبت کوچکی است که در مرکز اتم­‌ها قرار دارند.

امروزه می­‌دانیم که هسته اتم از تجمع تعداد زیادی پروتون و نوترون ساخته شده است. پروتون­‌ها به دلیل بار الکتریکی مثبت یکدیگر را دفع می­‌کنند، اما از طرف دیگر نیروی قوی جاذبه بین پروتون‌­ها و نوترون‌­ها بر این دافعه غلبه کرده و اجازه هسته اتم را در کنار هم نگه می‌­دارد.


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.