مجله آکادمی باغ کتاب

همجوشی و شکافت هسته‌ای

ویکی آکادمی | شکافت هسته­‌ای زمانی اتفاق می‌­افتد که یک هسته اتمی سنگین با آزادکردن انرژی به دو بخش تقسیم شود. هسته از پروتون و نوترون ساخته شده اما جرم آن کمتر از مجموع جرم تک­‌تک پروتون‌­ها و نوترون‌­های درون آن است. این تفاوت، معیاری برای اندازه­گیری انرژی پیوند اتمی است که اجزای هسته را کنارهم نگه می‌­دارد و در اثر شکافت هسته رها می‌­شود. به­‌طور مثال، اورانیم ۲۳۵ می‌­تواند در اثر شکافت، دو عنصر سبک‌­تر مانند روبیدیم و سزیم تشکیل دهد.

فرآیند همجوشی هسته‌­ای، معکوس فرآیند شکافت است که طی آن، دوهسته سبک­‌تر به­هم پیوند خورده و یک هسته سنگین‌­تر تشکیل می­‌دهند. از آنجا که این هسته جدید، سبک‌­تر از مجموع وزن دو هسته اولیه است، این فرآیند با آزاد کردن انرژی همراه خواهد بود. اتم­‌های سنگین‌­تر از آهن می‌­توانند شکافت هسته­‌ای داشته باشند و اتم­‌های سبک‌­تر می‌­توانند همجوشی کنند.

نیروگاه‌­های برق اتمی با فرآیند شکافت هسته‌­ای انرژی تولید می‌­کنند. حدود ۲ میلیارد سال پیش، شکافت طبیعی در اوکلو گابن آفریقا در اثر تمرکز اورانیم ته‌­نشین شده در آب­‌های زیرزمینی اتفاق افتاد. همجوشی هسته‌­ای طبیعی نیز در هسته خورشید اتفاق می­‌افتد که طی آن هسته هیدروژن در فرآیند همجوشی تبدیل به هلیم شده و انرژی خورشید را تولید می­‌کند.


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.