مجله آکادمی باغ کتاب

ایزوتوپ

ویکی آکادمی | هر عنصر شیمیایی ممکن است به صورت دو یا چند ایزوتوپ با تعداد نوترون­های متفاوت، وجود داشته باشد. به‌­طور مثال، اتم عنصر کربن همیشه شش پروتون دارد، اما سه ایزوتوپ مختلف از این عنصر با شش، هفت و هشت نوترون در طبیعت به­وجود آمده است. این ایزوتوپ‌­ها اغلب به صورت کربن-۱۲، کربن-۱۳ و کربن -۱۴ نوشته می­‌شوند.

از نظر شیمیایی، ایزوتوپ­‌های مختلف یک عنصر عمدتا مشابه هم هستند، زیرا خواص شیمیایی آن‌­ها توسط الکترون‌­های لایه خارجی تعیین می­‌شود. اما ایزوتوپ­‌های متفاوت با نرخ­‌های متفاوتی واپاشی می­‌کنند. به ­طور مثال، عمده کربن موجود در زمین، ایزوتوپ پایدار کربن -۱۲ است، اما ایزوتوپ کربن -۱۴ یک ماده پرتوزا است که با نیمه عمر ۵۷۰۰ سال واپاشی می­‌کند.

همین ویژگی مبنای روش تخمین عمر با کربن است. به‌­طور مثال، در یک درخت زنده به دلیل مبادله دائم با محیط اطراف، نسبت کربن -۱۴ به کربن -۱۲ موجود، همواره ثابت می­‌ماند. اما این نسبت بعد از مرگ درخت با نرخی قابل پیش‌­بینی، به مرور زمان کاهش خواهد یافت. اگر یک چوب قدیمی به اندازه نصف کربن -۱۴ مورد انتظار در یک درخت زنده، کربن -۱۴ داشته باشد، عمری در حدود ۵۷۰۰ سال دارد.


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.