مجله آکادمی باغ کتاب

داروها

ویکی آکادمی | به طور کلی، دارو ماده شیمیایی است که عملکرد عادی بدن را تغییر دهد. اما به طور معمول، دارو به هر ماده شیمیایی گفته می‌شود که برای تسکین، درمان یا ممانعت از ابتلا به بیماری‌ها یا بالابردن سلامتی روحی یا جسمی طراحی شده باشد.

داروها انواع بسیار زیادی دارند. آنتی‌بیوتیک‌ها بدون آسیب به سلول‌های بدن، باکتری‌ها را می‌کشند و داروهای ضدویروسی، روند تکثیر ویروس‌ها را از بین می‌برند. پرفروش‌ترین داروی جهان لیپتور، کاهش‌دهنده سطح کلسترول است و سایر داروهای پرفروش عبارتند از: داروهای مسکن برای آسم و بیماری‌های قلب و عروق.

مسکن‌ها درد را کاهش می‌دهند. وقتی جراحتی در بدن ایجاد می‌شود انتهای عصب، پیام‌هایی را به مغز می‌فرستد که احساس درد ایجاد کند. مسکن‌ها هر کجا که بتوانند از محل آسیب‌دیدگی تا خود مغز، در ارسال این پیام‌ها در دستگاه عصبی اختلال ایجاد می‌کنند. بسیاری از داروهای تسکین‌دهنده درد، از مواد شیمیایی طبیعی ساخته می‌شوند مانند آسپیرین که از ماده شیمیایی موجود در پوست درخت بید به دست می‌آید و یا داروهای خواب‌آور که مشابه تریاک استخراج شده از خشخاش عمل می‌کنند.

گاهی، افراد از داروهای تفننی مانند تریاک یا قرص‌های توهم‌زا به منظور سرحال بودن و تمرکز بهتر استفاده می‌کنند، اما این داروها به شدت اعتیادآور هستند.

مطالب مرتبط

لقاح مصنوعی
29 اردیبهشت 1397
 
 

لقاح مصنوعی

ویکی آکادمی | لقاح مصنوعی یا IVF تکنیکی است که امکان حاملگی را برای بع...

ویکی آکادمی, پزشکی و سلامت

 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.