مجله آکادمی باغ کتاب

بیماری‌های قلب و عروق

ویکی آکادمی | بیماری‌های قلب و عروق، طیفی از اختلالات هستند که بر قلب و رگ‌های خونی اثر گذاشته و عبارتند از حمله قلبی و سکته مغزی. این موضوع مسبب اصلی مرگ در کشورهای توسعه یافته است.

حمله قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون، به‌طور ناگهانی شاهرگی را در عضله قلب سد می‌کند. در اثر این اتفاق تمام یا بخشی از خون ورودی به قلب قطع شده و لذا سلول‌های قلبی به دلیل عدم دریافت خون اکسیژن‌دار، می‌میرند. حمله قلبی اغلب کشنده است ، مگر اینکه سریعا کمک‌های اولیه به بیمار رسیده و جریان خون مجددا برقرار شود.

سکته مغزی حالتی است که جریان خون بخشی از مغز قطع شده و سلول‌های مغزی شروع به مردن کنند که منجر به آسیب مغزی و احتمالا مرگ می‌شود. اغلب سکته‌ها ایسکمیک (ناشی از کم خونی) هستند که طی آن یک لخته خونی، مسیر تامین خون به مغز را سد می‌کند. در سکته‌های هموراژیک (ناشی از خون‌ریزی)، آسیب مغزی در اثر پارگی یک رگ ضعیف شده، اتفاق می‌افتد.

بهترین راه برای جلوگیری از بیماری‌های قلب و عروق، پرهیز از مصرف زیاد غذاهای چرب است که سبب ایجاد پلاک‌های چربی در رگ‌ها می‌شوند. همچنین فشارخون بالا و کلسترول، سیگار کشیدن و ورزش نکردن از عوامل افزایش دهنده خطر وقوع این بیماری‌ها هستند.


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.