مجله آکادمی باغ کتاب

حقایقی دربارۀ شترها

شتر حیوانی است که به دلیل داشتن کوهان و زندگی در صحرا معروف است. اما آیا می دانید که شتر حیوان بسیار جالبی است؟ مطالب سرگرم کنندۀ زیادی در مورد این حیوان وجود دارد که می توانید یاد بگیرید. در اینجا می توانید حقایق جذابی را در مورد شترها بخوانید.

دو گونۀ متفاوت شتر وجود دارد، شتر یک کوهانه یا شتر عربی (گونه ای که فقط یک کوهان دارد) و شتر دو کوهانه یا شتر بلخی (گونه ای که دو کوهان دارد).

زیستگاه شترها

زیستگاه شتر یک کوهانه، شمال آفریقا و خاورمیانه است، اما شتر دو کوهانه معمولاً در آسیای مرکزی زندگی می کند. مهم نیست که شترها در کدام قسمت زمین زندگی می کنند؛ این جانوران معمولاً در آب و هوای بیابانی یافت می شوند. البته، بر خلاف باور عمومی، در آب و هوای سرد هم می توان شترها را دید. 

چرا شترها کوهان دارند؟

حقیقت این است که کوهان شتر بسیار مفید است. اما بر خلاف باور عموم، کوهان شتر پر از آب نیست. کوهان شترها از چربی های ذخیره تشکیل شده است و هر زمان که آب و غذا بسیار محدود باشد، شترها می تواند از آن به عنوان منبع غذایی استفاده کند. این چربی ها می توانند شکسته شوند و در مواقع اضطراری و در جایی که غذا کمیاب است، به عنوان غذا مصرف شوند، در نتیجه شترها می توانند روزهای متوالی بدون آب و غذا بسر ببرند.

یک موضوع دیگر که به شترها کمک می کند تا بدون آب زنده بمانند، توانایی باورنکردنی آنها در به حداقل رساندن آبی است که از دست می دهند.

فضولات شترها بسیار خشک و ادرار آنها بسیار غلیط است و در نتیجه این موضوع به شترها کمک می کند تا آب بیشتری را در بدن خود نگه دارند.

چه باور کنید و چه باور نکنید، شترها یک پلک سوم هم دارند که شفاف است و از چشم های آنها در برابر شن و خاکی که در بادها وجود دارند، محافظت می کند. یک موضوع مفید دیگر، وجود دو ردیف مژه در چشم های شتر است که به تمیز کردن چشم ها کمک می کنند. توانایی سودمند دیگری که شترها دارند این است که می توانند در زمان طوفان شن سوراخ های بینی خود را ببندند. همانطور که می بینید شترها بطور قطع برای زندگی در صحرا مناسب هستند.

شتر یک وسیلۀ حمل و نقل است.

شترها هم مانند خرها، مدت های بسیار طولانی است که به عنوان یک ابزار حمل و نقل برای انسان ها استفاده شده اند. این جانوران تنومند و قوی می توانند بارهایی تا حدود 227 کیلوگرم را پشت خود حمل کنند و به این ترتیب انسان ها و کالاها را جابجا کنند. البته، امروزه شترها بیشتر برای حمل محصولات استفاده می شوند تا جابجایی انسان ها. 

شترها می توانند با سرعتی تا 40 مایل (64.37 کیلومتر) در ساعت بدوند و این برای حیوانی که تصور می شود تا حدی کند است، سرعت بالایی است. شما هم این طور فکر نمی کنید؟

شترها تا وقتی که دمای هوا به بیش از چهل درجه نرسد، عرق نمی کنند.

اندازۀ شترها

اغلب شترها بسیار بزرگتر از انسان ها هستند. قد یک شتر دو کوهانه متوسط تا شانه هایش 6 فوت (1.8 متر) و طول بدن آن حدود 10 فوت (3 متر) است. وزن آن چیزی بین 1320 تا 2200 (حدود 600 تا 1000 کیلوگرم) پوند است.

قد شتر یک کوهانه حدود 6.5 فوت (2 متر) و وزن آن بین 880 تا 1325 پوند (حدود 400 تا 600 کیلوگرم) است.

بسیاری از افرادی که شترها را از نزدیک می بینند، تعجب می کنند که این حیوانات واقعاً چقدر بزرگ هستند.

تغذیۀ شترها

شترها در خوردن ابداً سختگیر نیستند. در واقع، به دلیل لب های بسیار ضخیمی که دارند می توانند چیزهایی را بخورند که اگر حیوانات دیگر و انسان ها آن چیزها را بخورند بشدت آسیب می بینند، مانند گیاهانی که پوشیده از خار هستند. شترها گوشت نمی خورند، به این دلیل که آنها گیاهخوار هستند.

با وجود آنکه شترها می توانند برای زمان طولانی بدون آب بسر ببرند، اما به این معنی نیست که اصلاً به آب احتیاج ندارند. شترها بطور معمول در آب و هوای بسیار گرم و بیابانی زندگی می کنند، اما اگر به یک منبع آب برسند، آب بسیار زیادی می نوشند. یک شتر معمولی می تواند تا 30 گالن (113.56 لیتر) آب را در مدت 13 دقیقه بنوشد.

بدن شتر می تواند بسیار سریعتر از بدن جانوران دیگر آبگیری مجدد کند. در زمان های بسیار سخت، این جانور می تواند تا شش ماه بدون آب و غذا زنده بماند.

منبع: coolkidfacts.com

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.