مجله آکادمی باغ کتاب

زیستگاه های طبیعی (1): جنگل های معتدل

زیستگاه جنگل معتدل

وقتی در میان جنگل قدم می زنید برگ های خشک زیر پایتان خش خش می کنند. هوا خنک و باطراوت است. خورشید از میان برگ های نارنجی، قرمز و طلایی می درخشد. این هوای پاییزی جنگل است که با رنگ هایش جلوه می کند.

نویسنده: اوری هرت[1]

برگ های پهن و سوزنی

در مناطقی از جهان که هوا بسیار گرم یا بسیار سرد نیست (به این مناطق معتدل می گویند)، جنگل ها پر از درختانی هستند که برگ های پهن و نازک دارند. این برگ ها نور خورشید را در فصل تابستان جذب می کنند. اما در پاییز که روزها شروع به کوتاه شدن می کنند، این برگ ها خشک می شوند، رنگشان تغییر می کند و سرانجام از درختان می افتند. به درختانی که در پاییز برگ هایشان می افتند درختان برگ ریز می گویند. بلوط، نارون، زبان گنجشک و راش، تعدادی از درختانی هستند که در جنگل های معتدل می رویند.

بعضی از جنگل های معتدل بجای درختان برگ پهن، درختان سوزنی برگ دارند. به این درختان که برگ های سوزنی و میوۀ مخروطی دارند، مانند مخروط های کاج، درختان مخروطی می گویند. جنگلی که بیشتر درختان آن مخروطی باشند، جنگل مخروطی نامیده می شود. از آنجا که این درختان در تمام طول سال سبز هستند، به آنها همیشه سبز می گویند. کاج، نراد و کاج نوئل درختان مخروطی هستند؛ این درختان در کریسمس هم استفاده می شوند. به جنگلی که در آن هم درختان برگ  پهن و هم درختان مخروطی وجود داشته باشند، جنگل مخلوط می گویند.

تغییر فصل ها

برخلاف جنگل های بارانی که دمای هوا در طول سال یکسان است، در جنگل های معتدل به راحتی می توان فصل ها را تشخیص داد. در این جنگل ها، هوا در تابستان گرم است، اما در پاییز خنک و در زمستان سرد می شود. در بیشتر جنگل های معتدل به اندازۀ جنگل های بارانی استوایی (حاره ای) باران نمی بارد، اما در این جنگل ها باران کافی، حدود 762 تا 1524 میلیمتر، برای رشد درختان بزرگ می بارد.  بعضی درختان خاص در جنگل های معتدل ممکن است تا 30.48 متر رشد کنند که این برابر با ارتفاع یک ساختمان هفت طبقه است!

جنگل های معتدل را می توان در شرق آمریکای شمالی، شمال شرقی آسیا و غرب اروپا یافت. در آمریکای شمالی، جنگل های برگ ریز شرقی از فلوریدا تا مِین در طول ساحل شرقی و به سمت غرب تا تگزاس و مینه سوتا امتداد یافته اند. این جنگل ها در بیش از 26 ایالت از ایالت های آمریکا و همچنین در بخش هایی از جنوب کانادا گسترده شده اند.

در بخشی از یکی از جزایر ژاپن به نام هوکایدو[2] نیز یک جنگل معتدل وجود دارد. بلوط، زبان گنجشک و درختان مخروطی در زمین های پست جزیرۀ هوکایدو می رویند. این جزیره تنها مکان در ژاپن است که خرس های قهوه ای در طبیعت آن زندگی می کنند.

جنگل شروود در انگلیس، همانجا که می گویند رابین هود افسانه ای در آن زندگی می کرده، جنگل بسیار کوچکی است با وسعت کمتر از یک مایل مربع (2.58 کیلومتر مربع)، اما زیستگاه بیش از 900 درخت بلوط بزرگ است.

سازگاری جانوران

از آنجا که با تغییر فصل ها هوا هم تغییر می کند، جانورانی که در جنگل های معتدل زندگی می کنند سازگاری هایی با محیط پیدا می کنند که به آنها اجازه می دهد تا در آب و هوای مختلف زنده بمانند.

سنجاب ها و موش خرماها میوه های مغزدار را در پاییز جمع آوری و ذخیره می کنند و سپس در ماه های سردتر که غذا کمیاب است، آنها را می خورند. بر روی بدن بعضی از حیوانات مانند گربۀ دم کوتاه، خرس قهوه ای و یک زیرگونه از گرگ خاکستری، پوشش ضخیمی رشد می کند که آنها را در زمستان گرم نگه می دارد. گروه دیگری از حیوانات مانند پرندگان مهاجر و پروانه های شهریار با رفتن به سمت جنوب خود را از ماه های زمستان دور نگه می دارند. در طول ماه های گرمتر که جانوران زیادی بازمی گردند، این مناطق پر از سر و صدای پرندگان و حشرات می شوند.

اگر می خواهید به یک جنگل معتدل بروید، حتماً خودتان را با قصل آنجا سازگار کنید! یعنی در زمستان لباس های گرم بپوشید و در ماه های گرم تر هم اسپری ضد حشرات و کتابچۀ راهنمای پرندگان را فراموش نکنید!

منبع: کیدز نشنال جئوگرافیک

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Avery Hurt

[2] Hokkaido


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.