مجله آکادمی باغ کتاب

زیستگاه های طبیعی (3): علفزارها

زیستگاه علفزار

یک گله شاخ دراز به آرامی در حال حرکت در میان علف های بلند هستند. ناگهان یوزپلنگی از کمین بیرون می پرد و این جانوران به صورت زیگزاگ زاگ در اطراف ساوانا (گرم دشت) پراکنده می شوند. آنها به بیشه ای با درختان کوچک می روند اما هنوز هم نمی توانند از حالت دفاعی خارج شوند. آخر فصل بارانی است و شاخ درازها هم مانند بسیاری از حیوانات علفزار باید محل امن خود را ترک و از میان علفزارهای باز مهاجرت کنند تا به آب برسند.

نویسنده: اوری هرت[1]

چیزی بین جنگل و صحرا

زیستگاه علفزار مکانی است که نسبت به بیابان باران بیشتری دریافت می کند اما نسبت به جنگل بارش باران در آن کمتر است. در اینجا، بیشتر گیاهان علف ها هستند که به اندازۀ پوشش گیاهی جنگل به آب نیاز ندارند.

علفزارها در تمام قاره ها بجز قطب جنوب وجود دارند، اما نام آنها در مکان های مختلف متفاوت است. در آفریقا ساوانا یا ولت[2]، در آمریکای جنوبی پامپا، در اروپا و آسیا استپ، در آمریکای شمالی علفزار یا مرغزار و در استرالیا مرتع، نام هایی هستند که برای علفزار بکار می روند. یک پنجم سیارۀ زمین پوشیده از علفزار است.

علفزارها معمولاً در قسمت های خشک و داخلی قاره ها، بین دشت ها و صحراها، یافت می شوند. بسیاری از علفزارها هزاران سال قبل و پس از عصر یخبندان، یعنی زمانیکه زمین شروع به گرم شدن کرد و آب و هوای آن گرم تر شد، به وجود آمده اند.

آتش!

آتش سوزی جنگل ها می تواند مانند یک تجارت زیانبار باشد، اما گاهی اوقات به زیستگاه ها کمک می کند تا سالم بمانند. به این ترتیب که گروهی از میکروب ها با بالا رفتن دمای خاک فعال تر می شوند و مواد مغذی را در درون خاک پخش می کنند. به دلیل اینکه ساقه ها و جوانه های علف ها در زیر خاک رشد می کنند، از آتش آسیب نمی بینند و در نتیجه بسرعت مجدداً رشد می کنند.

علف ها (چمنیان) فقط و فقط علف نیستند. انواع زیاد و متنوعی از آنها در زیستگاه علفزار رشد می کنند. جو دو سر، دم روباهی، سرخار گل، علف گاوی، علف طلایی و گل آفتابگردان فقط چند گونه از علف هایی هستند که در علفزارها رشد می کنند و گل می دهند.  

جانوران

سرنگتی[3] واقع در شمال تانزانیا و جنوب غربی کنیا، دو کشوری که در آفریقا قرار دارند، محل زندگی جانورانی مانند گور خر، غزال، کَل یالدار، یوزپلنگ، شیر و پلنگ است. یکی از بزرگترین علفزارهای جهان در استپ اوراسیا قرار دارد. این علفزار از مجارستان تا چین گسترده شده است و جانورانی مانند کَل سَکایی و کرکس در آن زندگی می کنند.

کانگوروها و پرندگان بی پرواز، مانند شترمرغ استرالیایی و شترمرغ در سرتاسر مراتع استرالیا که تقریباً تمام این قاره را می پوشانند، زندگی می کنند. در آمریکای شمالی، گوزن ها، شاخ دراز ها، خرگوش ها و سگ های دشتی (سنجاب مرغزار) در علفزارها پرسه می زنند.

منبع: کیدز نشنال جئوگرافیک

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Avery Hurt

[2] veldt

[3] Serengeti


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.