مجله آکادمی باغ کتاب

جان شیفته

جان شیفته | بهاره کیان افشار

صد رمان | کارگردان: منصور ضابطیان | شبکه آکادمی باغ کتاب تهران

جان شیفته رمانی چهارجلدی اثر رومن رولان است و خواننده را به آغاز قرن بیستم در کشور فرانسه برده و همراه با وقایع داستان جامعه ی آن روز فرانسه را به تصویر می کشد.
قهرمان داستان، دختر جوانی ست به نام آنت ریوی یر. وی عشق را در تمامی انواع آن به خوبی داراست و به زیبایی به بیرون می تابد. این زن از فرانسه نماد کامل یک انسان آزاده و آزاد اندیش می باشد.
رومن رولان جمله ای از خود در مورد رمان جان شیفته با این مضمون به یادگار گذاشته است:
” قهرمان اصلی جان شیفته، آنت ریوی یر به گروه پیشتاز آن نسل زنان تعلق دارد که در فرانسه ناگزیر گشت با دشواری، با پنجه در افکندن با پیش داوری ها و کارشکنی همراهان مرد خویش، راه خود را به سوی یک زندگی مستقل باز کند.”
آنت ریوی یر زنی ست دارای روحی شیفته که عشق را با محبتی بیکران که به پدرش دارد آغاز می کند، سپس در ۲۴ سالگی با مرگ پدر اولین ضربه به پیکره ی وی وارد می شود. سپس این زن به مردی دل می بازد و فرزندی را به دنیا می آورد. اما از پدر فرزندش عبور کرده و چون عشق او را به اندازه ی خود بزرگ نمی بیند تن به ازدواج با وی نمی دهد.
با کشف خواهر ناتنی آنت داستان به نقطه ی اوج خود نزدیک می شود. آنت، خواهرش و پسر آنت در میان حوادث تاریخی فرانسه افتاده و داستان همگام با تحولات فرانسه و تحولات زندگی این سه تن پیش می رود…

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.