مجله آکادمی باغ کتاب

حقایقی دربارۀ عقاب ها

عقاب ها گونه ای از پرندگان هستند که به آنها «پرندگان شکاری» می گویند. آنها پرنده هایی ماهری هستند و به دلیل توانایی های ممتازشان در شکار کردن شهرت دارند.

درحالیکه ممکن است بصورت ناخودآگاه، به یاد عقاب سرسفید بیفتید، اما در واقع، بیش از 70 نوع عقاب مختلف در سراسر جهان وجود دارد. به خواندن ادامه دهید تا به حقایق جالب بیشتری در مورد عقاب ها پی ببرید.

عقاب ها چه ویژگی هایی دارند؟

رنگ و اندازۀ خاص هر عقاب به نوع آن بستگی دارد، اما بعضی ویژگی ها در تمام عقاب ها مشترک هستند. عقاب ها به دلیل سرهای بزرگ و سنگین و نوک های خمیده و قلاب  مانندشان، مشهور هستند. آنها به دلیل داشتن پاهای قوی و قدرتمند و چنگال های تیزشان نیز شهرت دارند. بدن عقاب ها با پر پوشیده شده و فاصلۀ دو سرِ بالهای آنها پهن و زیاد است.

عقاب ها کجا زندگی می کنند؟

عقاب ها را می توان در سراسر جهان پیدا کرد و بیش از 60 گونۀ متفاوت از آنها در اوراسیا و آفریقا وجود دارند. خارج از این فضای مشترک، فقط دو گونه عقاب را در آمریکای شمالی، نه گونه را در آمریکای مرکزی و جنوبی و سه گونه را در استرالیا می توان دید. عقاب سرسفید و عقاب طلایی، دو گونه از عقاب هایی هستند که می توانیم در آمریکای شمالی پیدا کنیم.

عقاب ها دوست دارند چه چیزهایی بخورند؟

با وجود اینکه تمام عقاب ها شکارچیان قدرتمندی هستند، اما نوع غذایی که می خورند به محل زندگی و همچنین نوع آنها بستگی دارد. تعداد کمی از عقاب های متنوع آفریقایی، بیشتر مار می خورند، درحالیکه عقاب های آمریکای شمالی عمدتاً ماهی و پرندگان آبی مانند اردک، می خورند. اکثر عقاب ها فقط حیواناتی را شکار می کنند که از خودشان کوچکتر باشند، اما مواردی هم از عقاب هایی ثبت  شده است که یک گوزن بزرگ یا حیوانات بزرگ دیگر را از روی زمین بلند کرده اند.

عقاب ها چگونه شکار می کنند؟

عقاب ها پرنده های ماهری هستند و از این مهارت برای چرخ زدن در اطراف و پیدا کردن شکار استفاده می کنند. عقاب ها قدرت بینایی عالی دارند که به آنها کمک می کند تا بتوانند یک وعدۀ غذایی بالقوه را از مسافتی بسیار بالا در آسمان ببینند و مورد هدف قرار بدهند.

زمانیکه آنها چیزی را مورد هدف قرار بدهند، میتوانند با سرعتی نزدیک به 100 مایل (160.934 کیلومتر) در ساعت به سمت پایین شیرجه بزنند! و آن حیوان دیگر شانسی برای زنده ماندن نخواهد داشت. قدرت چنگ عقابها زیاد است و از چنگال های تیزی که دارند برای به چنگ آوردن شکارشان استفاده می کنند. سپس شکار خود را به بالای درختان یا به لانۀ خود می برند و در آنجا از منقار خمیده و قلاب مانندشان برای کندن تکه های آن، استفاده می کنند.

نگاهی سریع به حقایقی دربارۀ عقاب ها:

  • بیش از 70 نوع عقاب مختلف وجود دارد.
  • عقاب ها بدلیل داشتن منقارهای خمیده و قلاب مانند، چنگال های تیز و تخصص در مهارت های پروازی شهرت دارند.
  • عقاب ها عمدتاً در اوراسیا و آفریقا زندگی می کنند اما تعداد کمی از گونه های آنها در قارۀ آمریکا و استرالیا هم زندگی می کنند.
  • رژیم غذایی عقاب ها به گونۀ آنها بستگی دارد، اما بسیاری از آنها ماهی و حیوانات کوچک می خورند.
  • آنها می توانند با سرعت 100 مایل (160.934 کیلومتر) در ساعت شیرجه بزنند.

عقاب ها پرندگانی قوی و وحشی هستند. اگرچه عقاب ها انواع بسیار متفاوتی دارند، اما چند چیز وجود دارد که در همۀ آنها مشترک است: آنها پرنده های ماهر و شکارچیان عالی هستند و اهل این نیستند که بشود سر به سر آنها گذاشت. این جانوران درنده، بیباک و باوقار هستند و قطعاً استحقاق نامشان یعنی پرندگان شکاری را دارند.

منبع: coolkidfacts (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.