مجله آکادمی باغ کتاب

شگفتی های ساخت بشر: ماچو پیچو

ماچو پیچو[1] نام یک شهر سنگی متروکه است که به وسیلۀ اینکاها[2] ساخته شده است. ماچو پیچو که در کوه های آند[3] کشور پرو در غرب آمریکای جنوبی قرار دارد، مکان محبوبی برای بازدید است و در سال های اخیر پذیرای بیش از 1 میلیون بازدیدکننده در سال بوده است. این مکان به عنوان یکی از عجایب جدید جهان و یکی از مکان های میراث جهانی یونسکو طبقه بندی شده است.

حقایقی دربارۀ ماچو پیچو برای کودکان

 • ماچو پیچو در زبان کوئچوا[4] که زبان بومی اینکاها است، به معنی «کوه قدیمی» است. اینکاها حدود 600 سال قبل و پیش از ورود کشورگشایان اسپانیایی، بزرگترین تمدن آمریکای جنوبی بودند.
 • این شهر در ارتفاع بسیار بالا و بطور میانگین 8047 فوت (2452.726 متر) بالاتر از سطح دریا قرار دارد.
 • کارشناسان تخمین می زنند که ماچو پیچو در قرن 15 میلادی ساخته شده است، اما این شهر در سال 1911 کشف شد.
 • ماچو پیچو نام منطقه ای در استان اوروبامبا[5] هم هست. نزدیک ترین شهر بزرگ به آن شهر کوسکو[6] است که 70 مایل (112.654 کیلومتر) با آن فاصله دارد.
 • این شهر به وسیلۀ یک شبکۀ جاده ای به طول 25000 مایل (40233.6 کیلومتر) به نام کاپاک نان[7] با بقیۀ مناطق تمدن اینکا ارتباط داشته است.
 • محل ساخت ماچو پیچو با جابجایی خاک ها و سنگ ها به یک فضای مسطح بین دو قلۀ کوه ایجاد شده بود.
 • ساختمان های این شهر با پی ریزی های عمیق ساخته شده بودند و از سنگ های خرد شده برای زه کشی ساختمان ها استفاده می شد.
 • اینکاها برای پایدار نگه داشتن دیوارهای سنگی از ملات استفاده نمی کردند. در عوض، سنگ ها را به دقت می بریدند و محکم در کنار هم قرار می دادند تا ثابت و پایدار شوند؛ این کار بدون شک به سالم ماندن این شهر به مدت 600 سال کمک کرده است.
 • ماچو پیچو دارای یک بخش کشاورزی است که از کرت های پلکانی تشکیل شده است. این کرت ها به اینکاها اجازه می دادند تا قطعات صاف زمین را در دامنه های شیب دار ایجاد کنند و در نتیجه در دامنه های کوه ها گیاهان مختلفی را پرورش دهند.
 • طرح و نحوۀ گستردگی این شهر به شدت تحت تأثیر مکان کوه های مقدس آن نزدیکی و همچنین روزهای خاص تقویم اینکاها که در آن ها طلوع و غروب خورشید پشت کوه های مشخصی صورت می گرفت، قرار دارد.
 • دولت پرو برای محدود کردن تأثیرات ناشی از تعداد بسیار زیاد گردشگران، سقفی را برای تعداد گردشگرانی که روزانه می توانند از ماچو پیچو بازدید کنند معین کرده است. در حال حاضر، بیشترین میزان ظرفیت  بازدیدکنندگان، 2500 نفر در روز است.

سؤال و جواب

سؤال:  چرا اینکاها ماچو پیچو را ساختند؟

جواب: با اینکه کارهای مهم زیادی در جهت تلاش برای کسب اطلاعات در مورد مکان ماچو پیچو و فرهنگ اینکاها انجام شده است، اما تاریخدانان در مورد کاربرد ماچو پیچو کاملاً مطمئن نیستند. اینکاها شکل نوشتاری از زبان خود نداشتند و به همین دلیل پی بردن به جزئیات اعتقادات و فرهنگ آنها، برای تاریخدانان دشوار است. این موضوع اسرارآمیز جاذبۀ ماچو پیچو را بیشتر کرده و نظرات متنوعی دربارۀ آن ارائه شده است.

به نظر می رسد ساخت ماچو پیچو بسیار دشوار بوده است؛ به این دلیل که در ارتفاع بسیار بالایی قرار دارد و فقط آماده سازی مکان، کرت ها و تأمین آب آن نیازمند سازماندهی، زمان و تلاش بسیار زیادی بوده است. به همین دلیل و همچنین با توجه به مکان بسیار بلند ماچو پیچو در میان کوه ها، کارشناسان زیادی معتقدند که این شهر به عنوان خلوتگاهی برای فرمانروای اینکاها و خانواده اش ساخته شده بود.

علاوه بر این، چندین نظر دیگر هم وجود دارد که ممکن است دلایل ساخت ماچو پیچو باشند و بیشترین احتمال ممکن این است که اینکاها برای ساخت آن بیشتر از یک هدف داشته اند. تاریخدانان گمان می کنند که ماچو پیچو برای تمام موارد ذیل یا بعضی از آنها استفاده می شده است:

یک خلوتگاه سلطنتی، یک مکان مقدس برای پرستش، یک منبع تولیدات عجیب و کم نظیر مانند میوه ها، جانوران و گیاهان خاص، یک دژ دفاعی و یک رصدخانه برای تماشای آسمان شب.

سؤال: چرا ماچو پیچو در سال 1911 کشف شد؟

جواب: زمانیکه فاتحان اسپانیایی آمریکای جنوبی را اشغال کردند، ماچو پیچو را کشف نکردند. طبق باوری که وجود دارد، ماچو پیچو پیش از ورود اسپانیایی ها متروکه شده بود، زیرا در اسناد و مدارک باقیمانده هیچ اشاره ای به آن نشده است.

ماچو پیچو در سال 1911، به وسیلۀ یک تاریخدان آمریکایی به نام هیرام بینگهام سوم[8] کشف شد. در آن موقع، او در جستجوی یک شهر گمشدۀ اینکاها به نام ویلکابامبا[9] بود که در اسناد اسپانیایی ها توصیف شده بود. هیچ کس مطمئن نیست که چرا ماچو پیچو متروکه شده است، اما احتمالات زیادی در این زمینه وجود دارد، از جمله شیوع بیماری، خشکسالی و بلایای طبیعی. علاوه بر این، هیچ سند و مدرکی هم در مورد نام اصلی آن وجود ندارد و نام آن از روی یکی از کوه هایی که بر بالای آن ساخته شده، انتخاب شده است.

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Machu Picchu

[2] Incas

[3] Andes Mountains

[4] Quechua

[5] Urubamba

[6] Cusco

[7] Qhapaq Nan

[8] Hiram Bingham III

[9] Vilcabamba


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.