مجله آکادمی باغ کتاب

ده راهنمایی برای کاهش استفاده از پلاستیک

آیا شما هم می خواهید زمین را نجات بدهید؟ مثل بستنی خوردن است! باور کنید! حل مسئله پلاستیک می تواند به آسانی خوردن این شیرینی لذت بخش در قیف بستنی باشد!
1.    به نی های پلاستیکی «نه» بگویید. ممکن است حیوانات نی را با غذا اشتباه بگیرند و بیمار شوند. شما می توانید از نی های کاغذی یا انواع قابل استفاده مجدد استفاده کنید. می توانید خودتان نی بسازید.


2.    برای نوشیدن آب بجای بطری های پلاستیکی از بطری هایی استفاده کنید که قابل استفاده مجدد هستند. به این ترتیب شما از مجموع تقریباً یک میلیون بطری نوشیدنی پلاستیکی که در هر دقیقه در سراسر جهان فروخته می شوند، یک بطری را نخواهید نخرید!
3.    کیف های بهتری درست کنید. ساندویچ ها و میان وعده های خود را بجای کیسه های پلاستیکی در ظرف های قابل استفاده مجدد یا کیسه های پارچه ای بسته بندی کنید. می توانید این کیف ها را خودتان درست کنید.


4.    میان وعده هایتان میوه باشد. بجای میان وعده هایی که بسته   بندی شده هستند، یک سیب، موز، یا پرتقال به همراه داشته باشید. میوه ها گرسنگی شما را به شکل سالمی رفع می کنند و بعلاوه دیگر بسته بندی اضافی هم وجود ندارد. (می توانید هسته و پوست میوه ها را برای سطلی که در آن کود درست می کنید نگه دارید.)  

 
5.    ساک دستی های جالب بسازید. ساک  دستی هایی که برای هدیه  تولد دوستانتان استفاده می کنید را با یو یو یا اسباب بازی های پلاستیکی دیگر پر نکنید. در عوض غذاهای خانگی یا ژتون  غذا برای استفاده از یک غذاخوری به آن ها هدیه بدهید. 
6.    به سمت قیف بستنی بروید. طعم بستنی مورد علاقه شما هر چه که باشد، همیشه انتخابتان این باشد که آن را در قیف بستنی میل کنید. وقتی بتوانید ظرف بستنی را هم بخورید دیگر چه احتیاجی به قاشق و فنجان پلاستیکی هست؟!


7.    بعضی چیزها را بسته بندی نشده خریداری کنید. خانواده خود را تشویق کنید تا خوراکی های سبک، غلات و حبوبات و ماکارونی را به صورت بسته بندی نشده از فروشگاه های خواربار یا مغازه هایی که خوراکی های طبیعی می فروشند خریداری کنند تا از ایجاد زباله های تولیدشده از بسته بندی های پلاستیکی جلوگیری کنید. بعد هم خریدهای خود را در ظرف های شیشه ای قابل استفاده مجدد نگهداری کنید. 


8.    میکرومهره ها را کنار بگذارید. از شوینده های صورت یا خمیردندان هایی که حاوی میکرومهره هستند استفاده نکنید. (اگر در برچسب ترکیبات پلی اتیلن یا پلی پروپیلن وجود داشته باشد، ممکن است این ماده محتوی میکرومهره باشد.) این دانه های پلاستیکی بسیار ریز وارد فاضلاب ها می شوند و در نهایت به سمت رودها، دریاچه ها و اقیانوس ها جاری می شوند. ماهی ها و لاک پشت ها ممکن است این ذرات را با غذا اشتباه بگیرند؛ غذایی که می تواند برای آن ها کشنده باشد. 
9.    هیچوقت زباله ها را پراکنده نکنید. البته، گاهی مجبور هستید که از پلاستیک استفاده کنید، خوب اشکالی ندارد! اما همیشه پلاستیک هایی را که می توانید، بازیافت کنید و هیچگاه آن ها را در محیط زیست رها نکنید. زباله هایی که بر روی زمین باقی می مانند بیشتر مواقع به داخل نهرها و رودها ریخته می شوند و در آخر هم به داخل اقیانوس ها راه می یابند.  


10.    هر چیزی را که می توانید جمع کنید. با پدر یا مادر خود همراه شوید و هر چیزی که در نهرها یا رودهای نزدیک محل زندگیتان می بینید بردارید. اما مراقب باشید و هیچوقت به چیزهایی که تیز یا خطرناک هستند دست نزنید.  

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران
منبع: کیدز نشنال جغرافی
https://kids.nationalgeographic.com/explore/nature/kids-vs-plastic/10-tips-to-reduce-your-plastic-use/

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.