مجله آکادمی باغ کتاب

حباب های تخم مرغ

این آزمایش ویژگی های جالب تخم مرغ را نشان می دهد و وجود کیسه های هوایی کوچک در درون تخم مرغ و همچنین هزاران سوراخ  بسیار کوچک یا همان منافذ موجود در پوسته تخم مرغ را ثابت می کند. علاوه بر این، به ما می آموزد که وقتی هوا را گرم کنیم چه کاری انجام می دهد.
آنچه نیاز دارید:
-    یک لیوان یا پارچ شیشه ای شفاف
-    آب داغ (بهتر است با نظارت بزرگترها از آن استفاده کنید).
-    یک عدد تخم مرغ
-    ذره بین
چگونگی انجام آزمایش
تخم مرغ را با دقت در داخل لیوان یا پارچ قرار دهید.
آب داغ را با دقت به داخل لیوان یا پارچ بریزید تا این که تقریباً پر شود.
لیوان یا پارچ را روی یک میز یا یک سطح صاف قرار دهید و به مدت چند دقیقه تخم مرغ را از نزدیک نگاه کنید (ممکن است شیشه داغ شود، پس مراقب باشید).
حالا از ذره بین استفاده کنید تا از فاصله نزدیک بررسی کنید که چه اتفاقی روی می دهد.


در این آزمایش چه اتفاقی می افتد؟
وقتی که آب داغ اطراف تخم مرغ را می گیرد، متوجه می شوید که حباب های ریزی بر روی پوسته تخم مرغ تشکیل می شوند و به سمت سطح آب حرکت می کنند و در نهایت به سطح آن می رسند. دلیلش این است که یک کیسه هوایی کوچک در انتهای بزرگتر تخم مرغ، بین پوسته و سفیده آن، وجود دارد. زمانی که هوای به دام افتاده در در داخل این کیسه کوچک شروع به گرم شدن می کند، منبسط می  شود و سعی می کند تا راهی به بیرون از پوسته پیدا کند. اما چگونه می تواند از آنجا فرار کند؟ خوب، سوراخ های ریز تخم مرغ که در ابتدا گفتیم، کوچکتر از آن هستند که شما بتوانید در حالت عادی آنها را ببینید، اما با کمک ذره بین می توانید مشاهده کنید که پوسته تخم مرغ دارای هزاران سوراخ کوچک است که به آنها منافذ تخم مرغ می گویند (پوست انسان هم این منفافذ را دارد). این منافذ به هوا اجازه می دهند تا از میان پوسته عبور کند. وقتی هوا منبسط می  شود و با فشار از پوسته خارج می  شود این طور به نظر می رسد که تخم مرغ نفس می کشد!
ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران
منبع: ساینس کیدز
http://www.sciencekids.co.nz/experiments/eggbubbles.html


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.