مجله آکادمی باغ کتاب

ساخت قایق با سوخت صابون

آنچه نیاز دارید:
یک ظرف یا سطح فومی (مانند فوم هایی که گوشت در آن می گذارند و در فروشگاه ها وجود دارد) یا یک قطعه مقوای صاف و بدون راه راه
یک سینی شیرینی پزی یا یک سینی معمولی، یا یک کاسه پر از آب 
صابون مایع
یک عدد خلال دندان
چگونگی انجام کار:
سینی فومی یا مقوا را به شکل یک قایق مانند آنچه در تصویر می بینید ببرید. به نظر می رسد اندازه مناسب آن 5 سانتیمتر باشد. خلال دندان را در صابون مایع فرو کنید و صابون را به کناره های شکافی که در پشت قایق وجود دارد بمالید. تمام شد! حالا قایق را آرام و با دقت روی سطح آب بگذارید و ببینید که چطور با سرعت و به مدت چند ثانیه حرکت می کند. پس شما قایقی ساخته اید که سوخت آن صابون است! اگر بخواهید دوباره حرکت قایق را به نمایش بگذارید باید سینی را تمیز بشویید تا چیزی از صابون قبلی در آن باقی نماند. 


این قایق چگونه کار می کند؟
صابون یک ماده فعال سطحی است، یعنی ماده ای که کشش سطحی آب را می  شکند. زمانی که صابون کشش سطحی آب را می شکند فشار لازم برای به حرکت درآوردن این قایق سبک بر روی سطح آب ایجاد می شود. 
می توانید این نمایش را به یک آزمایش تبدیل کنید.


برای تبدیل این نمایش به یک آزمایش واقعی سعی کنید تا پاسخ این پرسش ها را بیابید.
1.    آیا صابون مایع مدت زمان بیشتری نسبت به صابون جامد باقی می ماند؟
2.    آیا استفاده از آب گرم بهتر از آب سرد است؟
3.    استفاده از چه موادی موجب می شود تا قایق به بهترین شکل بر روی آب شناور باشد؟ 
منبع sciencebob.com
https://sciencebob.com/build-a-soap-powered-model-boat/

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران
علم جویان عزیز آکادمی باغ کتاب شاید ساخت این قایق اولین تجربه ساخت یک وسیله متحرک برای شما باشد. اگر این قایق را ساختید و از حرکت آن لذت بردید در مرحله بعد لطفا به خلاقیت ها و تغییرات جدید فکر کنید. شاید بتوانید قایقی بسازید که با شکل و رنگ متفاوت و با استفاده از مواد دیگر حرکت کند. اگر چیز جدیدی به ذهنتان رسید و آن را انجام دادید یا حتی اگر ایده ای دارید که دوستان آکادمی می توانند انجام دهند در قسمت نظرات برایمان بنویسید. خوشحال می شویم که توصیف و تصاویر کارهای شما را ببینیم. 


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.