مجله آکادمی باغ کتاب

آزمایش شکوفایی رنگ ها

شیمی همیشه هم کسل کننده نیست، مخصوصا اگر بتوانید از دل آن یک پروژه هنری عالی بیرون بیاورید. ببینید چطور شیر، رنگ های خوراکی و مایع ظرفشویی یک واکنش شیمیایی جالب بوجود می آورند. پس از انجام این آزمایش، می توانید بجای استفاده از شیر، آزمایش دیگری را در یک بشقاب کوچک پر از چسب چوب انجام دهید. سپس بگذارید چسب خشک شود و بعد هم این ماده خشک شده را به عنوان یادگاری آزمایش از  بشقاب جدا کنید.
آنچه نیاز دارید: 
-یک ظرف پخت و پز کم عمق با سطحی صاف که عمق آن در تمام قسمت های ظرف یکسان باشد. شکل ظرف مهم نیست اما ظرف های دایره و مستطیل شکل جالب و زیبا هستند. 
-شیر (شاید بهتر باشد از شیر کامل استفاده کنید)
-رنگ های خوراکی
-مایع ظرفشویی
چگونگی انجام آزمایش
گام اول
به اندازه حدود 1.3 سانتیمتر شیر داخل ظرف بریزید. 
گام دوم
با استفاده از رنگ های خوراکی نقطه هایی به شیر اضافه کنید. می توانید هر شکلی که دوست دارید روی شیر رسم کنید اما تعداد نقطه های رنگی باید زیاد باشد. 
گام سوم
فقط یک قطره مایع ظرفشویی به قسمت مرکز شیر اضافه کنید. ببینید چه اتفاقی می افتد. رنگ ها در واکنش به اضافه شدن مایع ظرفشویی به داخل شیر فرو می روند و سپس دوباره بر روی آب ظاهر می شوند. در همین زمان است که رنگ ها مثل روی سنگ مرمر رگه دار و با هم ترکیب می شوند و پس از مدتی بالاخره ثابت و ساکن می مانند.
در این آزمایش چه اتفاقی می افتد؟


شیر یک امولسیون است، یعنی ذرات معلق چربی در آب. معنایش این است که آن ها با هم ترکیب نمی شوند و فقط در داخل شیر معلق هستند. رنگ های خوراکی که به صورت قطره  و آبدار هستند هم یک سیستم ثابت و ساکن می سازند. تا اینکه مایع ظرفشویی اضافه می شود. می دانیم که مایع ظرفشویی به این جهت استفاده می شود که کثیفی و چربی ها را از سطوح جدا کند تا بتوانیم آن ها را بشوییم. زمانی که مایع ظرفشویی اضافه می  شود، این تعلیق (سوسپانسیون) شکسته می شود و تمام ذرات چربی به سرعت حرکت می کنند تا با یکدیگر ترکیب شوند و همین موضوع موجب می شود تا شکوفا شدن رنگ ها اتفاق بیافتد. 
امتیاز هنری آزمایش
پس از اینکه رنگ ها مثل مرمر رگه دار شدند، سعی کنید تا نقش ها و طرح های ایجاد شده را به یک کاغذ منتقل کنید. شما می توانید برگه کاغذ را به صورت صاف روی سطح شیر بگذارید و اجازه بدهید تا یکی دو لحظه خیس بخورد. سپس گوشه های کاغذ را بگیرید و آن را با یک حرکت سریع بلند کنید و روی یک دستمال دستشویی قرار دهید تا خشک شود. بعد از خشک شدن از اسپری کلیر یا اسپرهای آکریلیک استفاده کنید تا این رنگ ها همینطور باقی بمانند. 
منبع: کیدز نشنال جغرافی (2019)
ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.