مجله آکادمی باغ کتاب

ماهیگیری با قایق های حصیری در ویتنام

ماهیگیری با قایق های حصیری در ویتنام

قایق های حصیری که در جای جای ساحل جنوبی تا شهر دانانگ[1] ویتنام دیده می شوند، به نمادی از این کشور تبدیل شده اند. خاستگاه این قایق های روکش دار مشخص نیست، اما بسیاری بر این باورند که آن ها در نتیجۀ نبوغ و مهارت بکار رفته در دوران استعمار فرانسوی ها بوجود آمده اند. داستان از این قرار است که پس از وضع مالیات برای قایق های ویتنامی توسط فرانسوی ها، ماهیگیران که قادر به پرداخت مالیات نبودند «سبدهای» گرد بافته شده ای را طراحی کردند که اتفاقاً می توانستند به عنوان قایق نیز از آن ها استفاده کنند. این قایق های حصیری به دلیل وضعیت معاف از مالیات و مهندسی تحسین برانگیزی که داشتند، به سرعت در قسمت های بالا و پایین ساحل طرفدار پیدا کردند.

ساخت قایق حصیری (که به آن «تانگ چای[2]» یا «توین تانگ[3]» می گفتند) فرایندی دقیق بود که نیاز به مهارت ویژه ای داشت. یک صنعتگر متخصص چند روز زمان صرف می کرد تا یک قایق را با دست بسازد. او در ابتدا، چوب های بامبو را جمع آوری می کرد (دلیل استفاده از چوب بامبو انعطاف پذیری و خاصیت شناوری خوب آن بود). پس از آنکه قطعات بامبو در آفتاب خشک می شدند، صنعتگر آن ها را به اندازه های دقیق می برید و سپس با دست آن ها را به یکدیگر می بافت. زمانیکه بدنۀ قایق آماده می شد، روی آنرا با صمغ گیاهی یا قیر می پوشاند. در برخی موارد نیز ترکیبی از سرگین گاو را بصورت یک لایه در زیر قایق بکار می برد تا قایق کاملاً ضد آب شود. در گام آخر، لایه ای از شیره یک درخت بومی را بر روی قایق می مالید و آنرا در آفتاب می گذارد تا خشک شود.

نسل هاست که ماهیگیران با بهره گیری از مهندسی ممتاز خود از این قایق های حصیری استفاده کرده اند. شکل مدور  و مواد سبک  وزن این قایق ها به آن ها کمک می کند تا بطور طبیعی همراه با جریان آب حرکت کنند. در حالیکه قایق های دیگر آب را می شکافند، قایق های حصیری بر روی امواج می مانند و بندرت واژگون می شوند. معنایش این است که در مقایسه با قایق های دیگر، ماهیگیرانی که در قایق های حصیری هستند می توانند در فواصل نزدیکتر به ساحل ماهیگیری کنند. نکتۀ دیگر اینکه قایق های حصیری را می توان با هل دادن مستقیماً از ساحل به داخل اقیانوس برد، در حالیکه قایق های سنگین دم بلند را عموماً باید از طریق رودخانه وارد اقیانوس کرد.

فراگرفتن هدایت صحیح قایق حصیری کاری زمان بر است. بر خلاف قایق های دیگر، شکل مدور قایق های حصیری موجب می شود تا دایره وار بچرخند. ماهیگیران بطور سنتی این قایق ها را با حرکت قوسی شکل پارو به سمت جلو و عقب کنترل کرده اند.

قایق های حصیری بخش مهمی از جوامع ساحلی ویتنام هستند. آن ها در صورت وقوع موارد اضطراری در دریا بعنوان قایق نجات بکار می روند. تعداد این قایق ها به عنوان وسیلۀ حمل و نقل سبک وزن برای جابجایی بار و افراد بطور پی در پی مضاعف می شود. مسابقه قایق های حصیری نیز بخش محبوب جشنواره های محلی روستاها است.

با وجود آنکه هنوز هم بافنده های سنتی قایق های حصیری مشغول کار هستند، اما بسیاری از ماهیگیران قایق های خود را بروز کرده اند. برای ساخت انواع مدرن قایق های حصیری از پشم شیشه، کرباس و کامپوزیت  استفاده می شود. تعداد زیادی از این قایق ها به بادبان یا موتور مجهز شده اند که به آن ها کمک می  کند تا مسافت بیشتری از ساحل دور شوند.

قایق های حصیری در حال حاضر نیز بسیار شبیه به گذشته  و همان زمانی که بوجود آمدند، نماد استقلال محسوب می شوند. ماهیگیران امروزی اغلب مجبور هستند تا بر روی کشتی های بزرگ ماهیگیری که گاه به مدت هفته ها آنها را از خانواده هایشان دور می کنند، کار کنند. اما صاحب قایق حصیری بودن به ماهیگیران اجازه می دهد تا مستقل عمل کنند و کسب درآمد خودشان را داشته باشند. در بسیاری از موارد و تا حدی به دلیل وجود قایق های حصیری، ماهیگیری به یک شغل خانوادگی تبدیل شده است که به نسل های آینده خواهد رسید و همچنان ادامه خواهد یافت.

منبع: نشنال جغرافی (2019)

ترجمه: آکادمی باغ کتاب تهران

 

[1] Danang

[2] thung chai

[3] thuyen thung


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.