مجله آکادمی باغ کتاب

حقایقی دربارۀ فیل ها

دنیای فیل ها
حقایقی دربارۀ فیل ها
فیل ها  جانوران بزرگ و باشکوهی هستند که صدها سال است انسان ها آنها را تحسین کرده و مورد مطالعه قرار داده اند. فیل ها بزرگترین پستانداری هستند که بر روی خشکی زندگی می کنند و به دلیل هوش و خلق و خوی آرامی که دارند معروف هستند. 
شخصیت و ویژگی های فیل ها 
فیل ها به خانواده پستانداران تعلق دارند، یعنی دارای مو هستند، بچه زا هستند و به بچه های خود شیر می دهند. آن ها گوش های بزرگ و نازکی دارند که به خنک شدنشان کمک می کنند. علاوه براین، فیل ها صاحب یک خرطوم بلند و قوی هستند. خرطوم فیل ها ممکن است تا شش فوت (1.82 متر) رشد کند. فیل ها می توانند با خرطوم خود اندازه، شکل و دمای اشیاء را حس کنند. آنها از خرطومشان برای بالا بردن غذا، مکیدن آب و ریختن آن به داخل دهانشان استفاده می کنند. 


در حال حاضر دو نوع فیل وجود دارد: فیل آسیایی و فیل آفریقایی. فیل های آفریقایی نر و ماده دارای عاج هستند. عاج این فیل ها در پیدا کردن و حفر زمین برای غذا به آن ها کمک می کنند. اما در مورد فیل های آسیایی فقط جنس نر این حیوان است که عاج دارد. البته آنها هم از عاج خود برای حفر زمین و پیدا کردن آب استفاده می کنند. قد فیل ها می تواند تا 13 فوت (3.96 متر) رشد کند و وزن آن ها به 15000 پوند (6803.88 کیلوگرم) برسد. امیدواریم وقتی روی ترازو می روند آنرا نشکنند! 
محل زندگی فیل ها
با وجود اینکه می توانیم فیل ها را در باغ وحش های سراسر جهان ببینیم، اما آن ها بطور طبیعی در آفریقا و آسیا زندگی می کنند. فیل ها ترجیح می دهند تا نزدیک آب باشند، اما می توان آنها را در زیستگاه هایی مانند دشت های بی درخت، مردابها، صحراها و جنگل ها هم پیدا کرد. 
غذای فیل ها
فیل ها گیاهخوار هستند، یعنی فقط گیاه می خورند. به دلیل اینکه جثه فیل ها بسیار بزرگ است، آنها باید مقدار بسیار زیادی گیاه بخورند تا سیر بشوند. بنابراین، ممکن است تا 16 ساعت در طول روز در حال جمع کردن و خوردن برگ ها، شاخه ها، نی ها و ریشه های گیاهان باشند. 


شکارچیان فیل ها
در طبیعت حیوانی نیست که شکارچی فیل ها باشد، هرچند گاهی شیرها به بچه فیل ها یا فیل های ضعیف حمله می کنند. تأسف بار این است که انسان ها بزرگترین تهدید برای فیل ها هستند. انسان ها با شکار غیرقانونی فیل ها برای برداشتن عاج هایشان و همچنین با تخریب یا ایجاد تغییر در زیستگاه فیل ها به آن ها صدمه می زنند. در حال حاضر وضعیت فیل های آفریقایی را با عنوان «آسیب پذیر» و فیل های آسیایی را با عنوان «در معرض خطر» نشان می دهند. 
البته با وجود اینکه تعداد زیادی از فیل ها به وسیله انسان  ها در معرض تهدید هستند، اما همین انسان ها می توانند آنها را نجات هم بدهند. این به عهده ما است که دانش و آگاهی در مورد این جانوران زیبا را گسترش بدهیم.  
زندگی اجتماعی فیل ها
فیل های ماده تمام مدت زندگی خود را در کنار فیل های ماده دیگر و بچه هایشان می گذرانند. رهبری این جمع خانوادگی را یک فیل ماده تنها که معمولاً پیرترین فیل گله و به مادرسالار معروف است، به عهده دارد. فیل های نر تا سیزده سالگی با گله زندگی می کنند و وقتی به این سن رسیدند از گله جدا می شوند و بقیه عمر خود را به تنهایی زندگی می کنند. عمر فیل ها در حیات وحش به 70 سال می رسد. 
منبع: coolkidfacts.com (2019)
ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران
 


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.