مجله آکادمی باغ کتاب

دنیای دلفین ها (بخش اول)

همه دلفین ها را دوست دارند. چرا که نه؟! دلفین ها بانمک، بازیگوش و همینطور هم بسیار باهوش هستند. ما در حال حاضر اطلاعات زیادی درباره دلفین ها داریم اما هنوز در مورد گذشته آن ها چیز زیادی نمی دانیم. نظرات متنوعی در مورد چگونگی تکامل دلفین ها وجود دارد؛ مقداری از بقایای فسیل های دلفین ها هم پیدا شده است، اما تا بحال هیچ چیزی نتوانسته تصویر کاملی در مورد گذشته آنها به ما بدهد. 
حفاظت از دلفین ها
دلفین ها مانند بسیاری از حیوانات دیگر در معرض خطر قرار دارند و استثنایی هم در مورد آن ها وجود ندارد. بعضی از انواع دلفین ها با تهدید انقراض مواجه هستند. چقدر غم انگیز است! دلفین ها هیچ دشمنی بزرگتر از انسان ها ندارند. زمانیکه قایق ها مشغول ماهیگیری هستند، دلفین ها در تورهای آنها به دام می افتند و یا به قایق ها برخورد می کنند که این باعث کشته شدن تعداد زیادی از آنها در هر سال می شود. در حال حاضر، دلفین رودخانه یانگ تسه گونه ای است که بنظر می رسد منقرض شده باشد، به این دلیل که مدت بسیار زیادی است که حتی یک مورد از این نوع دلفین دیده نشده است. 
حقایق مربوط به دلفین ها
خلقت دلفین ها به گونه ای است که این جانوران بسیار باهوش هستند. دلفین ها از یکدیگر حمایت می کنند و دوستان فوق العاده ای برای هم هستند. آنها دو تا سه سال در کنار مادرشان می مانند.
دلفین ها بسیار بازیگوش هستند و شاید به همین دلیل است که انسانها اینقدر آنها را دوست دارند و مجذوبشان هستند. شما می توانید آنها را ببینید که چطور از آب بیرون می پرند، موج سواری می کنند، دعوا بازی می کنند و اگر همراه آنها در آب باشید تلنگر سریعی هم به شما می زنند تا سلامی بکنند. دلفین ها حتی دوست دارند کمی هم شوخی کنند. حیرت آور است اما آنها با جلبک های دریایی هم بازی می کنند. 

حقیقت این است که دلفین ها نمی توانند از راه دهان تنفس کنند. خوب پس چطور نفس می کشند؟ آنها برای این کار از سوراخی که در بالای سرشان قرار دارد و شبیه به یک سوراخ بینی بزرگ است استفاده می کنند. 
سوراخ تنفسی دلفین دقیقاً چیست؟ این سوراخ در واقع یک بینی است که در بالای سر دلفین قرار دارد. این «بینی» تکامل یافته و به سیستم مکان یابی انعکاسی تبدیل شده است که دلفین ها از آن برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. اکثر نهنگ ها دو سوراخ تنفسی دارند اما دلفین ها فقط یک سوراخ تنفسی دارند. 
شاید شنیده باشید که دلفین ها صدای سوت و صدای تیک مانندی تولید می کنند. این روشی است که آنها با یکدیگر حرف می زنند. به نظر شما این ایده عالی نیست که انسان  هم زبان دلفین ها را یاد بگیرد و با آنها حرف بزند؟ 
یک موضوع بسیار جالب این است که دلفین ها می توانند همزمان هم با صدای سوت ارتباط برقرار کنند و هم صدای تیک مانندی برای استفاده از امواج سونار تولید کنند. این کار شبیه به آن است که انسان ها در آن واحد با دو صدای مختلف و با دو زیر و بمی مختلف صحبت کنند و همزمان دو مکالمه داشته باشد. 
دلفین ها انواع زیادی دارند. در حال حاضر، 36 گونه مختلف دلفین اقیانوسی و 5 گونه دلفین رودخانه ای وجود دارد. اکثر دلفین ها در آبهای شور زندگی می کنند، اما تعدادی از آنها در آبهای شیرین زندگی می کنند که از این تعداد بیشترشان در رودخانه آمازون دیده می شوند. 
طول عمر دلفین ها 17 سال است اما مواردی هم وجود داشته که تا 50 سال عمر کرده اند. در مقایسه با تعداد سالهای عمر دلفین های دیگر، این یک عمر بسیار طولانی محسوب می شود. 
تغذیه دلفین ها
دلفین ها گوشتخوار هستند، یعنی غذای آنها گوشت است، مثل ماهی و ماهی مرکب. این جانوران حدود 100 دندان دارند، اما تعدادی از آنها فقط 8 دندان و تعدادی دیگر 250 دندان دارند. دلفین های پوزه بطری  72 تا 104 دندان دارند. دلفین ها در طول زندگی خود فقط یک بار دندان درمی آورند و جالب است که در واقع از آنها برای خوردن استفاده نمی کنند. آنها شکار خود را با دندانهایشان می گیرند و سپس آنرا درسته می بلعند. آرواره های دلفین ها ماهیچه ندارند و به همین دلیل است که نمی توانند چیزی را بجوند. عجیب است که دل درد نمی گیرند! دلفین ها در روز 30 پوند (حدود 14 کیلوگرم) ماهی می خورند. 
ما می دانیم که دلفین ها باهوش هستند، اما روشی که با آن شکار خود را صید می کنند بسیار ماهرانه و عالی است. در طول شکار تمام اعضای دسته دلفین ها به صورت گروهی کار می کنند؛ به این ترتیب که یک دسته ماهی را محاصره می کنند و بعد نظم بین آنها را بهم می زنند. وقتی ماهی ها سردرگم می شوند خوردن آنها بسیار آسان تر است. سپس هر کدام از دلفین ها به نوبت به میان این دسته از ماهی ها می روند و با اشتیاق غذای خود را می بلعند. واقعاً هوشمندانه است!
دلفین ها هر روشی را که بتوانند بکار می برند تا غذای خود را بگیرند؛ آنها می پرند، از الگوهای حرکتی زیگزاگ، دایره مانند و یا ترکیبی از تمام این موارد استفاده می کنند تا حتما ماهی مورد نظر خود را صید کنند. 
زمانیکه دلفین ها در زیر آب هستند، بازی و شنا می کنند و به آنها خوش می گذرد، اما در حقیقت نمی توانند در زیر آب تنفس کنند. خوب پس از چه راهی هوا را بدست می آورند؟ جواب این است که آنها مرتباً به سطح آب می آیند و به همین دلیل است که شما می توانید آنها را روی آب ببینید. در مجموع، دلفین ها می توانند بین 20 ثانیه تا 30 دقیقه در زیر آب بمانند. 


منبع: coolkidfacts.com (2019)
ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.