مجله آکادمی باغ کتاب

دنیای دلفین ها (بخش دوم)

حقایق جالب دیگر در مورد دلفین ها

باورش سخت است اما نهنگ قاتل (که به نام اورکا[1] هم معروف است) یک دلفین فوق العاده بزرگ است. این جانور بزرگترین دلفینی است که وجود دارد. چرا به این جانور نهنگ قاتل می گویند؟ به این دلیل که بچه نهنگ ها را از دستۀ نهنگ ها جدا می کند و آنها را می خورد. نهنگ های قاتل حتی دلفین های دیگر را هم می خورند!

چه کسی می تواند فکرش را بکند که دلفین ها  بتوانند تا عمق 850 فوت (260 متر) زیر اقیانوس شنا کنند؟ بله این حقیقت دارد و فوق العاده است. بیشترین عمقی که تا بحال یک دلفین در آب فرو رفته است 1000 فوت (300 متر) است. نام این دلفین تافی[2] است که برای نیروی دریایی ایالات متحده آموزش دیده بود. این شگفت انگیز است. اما اکثر دلفین ها اغلب در عمق کمتر از 2 متری در زیر آب می مانند.

دلفین ها بارها و بارها به انسان ها کمک کرده اند. چقدر مهربان هستند! آنها گاهی در ماهیگری و حتی در نجات جان افراد به انسان ها کمک می کنند. این هم فوق العاده است.

ساختمان بدن دلفین ها

دلفین ها را می توان در اندازه های بسیار کوچک تا بسیار بزرگ مشاهده کرد. اندازه دلفین ها بستگی به نوع آنها دارد. وزن دلفین های بزرگ ممکن است به 11 تن برسد که معادل وزن چهار اتومبیل است و طول بدن آنها هم ممکن است به 30 فوت (9 متر) برسد. اما وزن انواع کوچک دلفین ها حدود 90 پوند (40 کیلوگرم) و طول بدن آنها 4 فوت (حدود 1 متر) است. چه تفاوت بزرگی!

بدن دلفین ها طوری ساخته شده که به آنها کمک می کند تا با سرعت و بدون صرف انرژی زیاد در درون آب حرکت کنند. دلفین ها برای حرکت و جهت یابی در آب به باله های سینه ای و باله دمی (دم) خود متکی هستند. دلفین ها می توانند برای مدت های طولانی با سرعتی تا 25 مایل (40 کیلومتر) بر ساعت شنا کنند. اما بطور معمول با سرعتی حدود 5 مایل (حدود 8 کیلومتر) بر ساعت حرکت می کنند. دلیلش این است که حرکت آنها با این سرعت بیشترین کارایی را دارد. زمانیکه دلفین ها سریعتر شنا می کنند، می توانید ببینید که کاملاً از آب بیرون می پرند. این کار به آنها کمک می کند تا مقداری انرژی ذخیره کنند، زیرا هوا مقاومت بسیار کمتری نسبت به آب از خود نشان می دهد. 

ماهی ها بطور معمول با حرکت دادن دم خود از یک طرف به طرف دیگر شنا می کنند، اما دلفین ها برای شنا کردن دم خود را بالا و پایین می برند. آنها واقعاً جانوران منحصربفردی هستند. دلفین ها نسبت به ماهی ها شناگران بهتری هستند، به این دلیل که اکسیژن بیشتری را در خون خود حمل می کنند و همین موضوع به آنها کمک می کند تا مدت زمان طولانی تری را نسبت به ماهی ها شنا کنند.

دلفین ها اصلاً و ابداً به عینک نیاز ندارند! بینایی آنها هم در داخل آب و هم خارج از آن عالی است. دلفین ها خیلی خوب هم می  شنوند؛ حدود 10 برابر بهتر از انسان! اما واقعیت این است که حس بویایی خیلی خوبی ندارند.

حیرت آور است اما دلفین ها هم مانند گاوها دو معده دارند. در معده اول آنها همۀ غذا ذخیره می شود و در معده دوم تمام کار سخت هضم انجام می  شود. 

دقیقاً مانند اثر انگشت انسان ها، بالۀ پشتی هر دلفین کاملاً منحصر بفرد است و ابداً نمی توان دو باله را یافت که مانند هم باشند.

دلفین ها دستۀ خانوادگی خود را بسیار دوست دارند؛ اغلب دیده شده است که آنها از دلفین های بیمار، پیر و مجروح مراقبت می کنند. چه جانوران مهربانی!

خوب، دلفین ها واقعاً بامزه و شیرین هستند، اما آیا می دانستید که در واقع ممکن است اگر تحت فشار زیاد قرار بگیرند حالت تهاجمی به خود می گیرند؟

بزرگی مغز دلفین ها نسبت به بدن آنها در مقام دوم قرار دارد. مقام اول متعلق به انسان است! یک حقیقت حیرت آور این است که در آن واحد  فقط یک سمت مغز دلفین ها بخواب می رود. عجیب است، اما این موضوع به آنها اجازه می دهد تا حتی زمانیکه خواب هستند هم، بتوانند نفس بکشند و مراقب تهدیدها و خطرها باشند. دلفین های دریایی با یک چشم باز و یک چشم بسته می خوابند. آنها برای تنفس باید هوشیاری خود را حفظ کنند و به همین جهت هر یک از دو بخش مغز آنها به نوبت مدت زمانی را که یک چشم باید بسته باشد کنترل می کنند. زمانیکه سمت چپ مغز استراحت می کند، چشم راست دلفین بسته است و زمانیکه سمت راست استراحت می کند چشم چپ آن بسته است.

یک گونه دلفین هم وجود دارد که در هر بار فقط چند ثانیه می خوابد.

پوست دلفین ها بسیار ظریف و حساس است و به راحتی آسیب می بیند. البته، دلفین ها حیرت آورترین فرایند درمان را دارند که هیچ کس دلیل آنرا نمی داند. حتی اگر یک کوسه آنها را گاز بگیرد و این گازگرفتگی بزرگ هم باشد، بسرعت بهبود می یابند. در حالیکه در چنین موردی حیوانات دیگر خون زیادی از دست خواهند داد. هیچ کس نمیداند که دلفینها چطور این کار را انجام میدهند.

حیرت آور است اما در واقع دلفین ها هم مانند مارها پوست اندازی می کنند! این کار به آنها کمک می کند تا از مزاحمت باکتریها و جلبک هایی که به پوستشان می چسبند راحت شوند.

آیا دلفین ها مو هم دارند؟ اغلب آنها بجز چند تار مویی که با آن متولد می شوند، موی دیگری ندارند. اما دلفین رودخانه ای بوتو[3]، {دلفین رودخانه آمازون} یک نوع دلفین است که مقدار کمی مو دارد و این موها را تا زماینکه بالغ شود حفظ می کند.

آیا دلفین ها آب می نوشند؟ عجیب است اما آنها به دلیل شوری آب، آنرا نمی نوشند. آنها تمام آبی را که نیاز دارند از غذای خود بدست می آورند و اگر احتیاج به آب داشته باشند می توانند چربی بدنشان را بسوزانند. شگفت انگیز است!

تعدادی از دلفین ها می توانند رنگها را ببینند و تشخیص دهند اما تعدادی دیگر این توانایی را ندارند. بعضی از دلفین ها اشیا را فقط بصورت سایه هایی از رنگ خاکستری میبینند اما گروهی دیگر می توانند رنگهای سبز-آبی را ببینند.

چشم های دلفین ها اشک تولید می کنند، اما نگران نباشید آنها غمگین نیستند. در حقیقت این اشک، چشم های آنها را در برابر اشیاء خارجی و عفونت ها محافظت می کند و علاوه بر این، موجب کاهش اصطکاک بین چشم ها و آب دریا می شود.

دلفین های رودخانه آمازون که به رنگهای صورتی، آبی و آلبینو (زال) وجود دارند، شناخته  شده ترین گونۀ دلفین های رودخانه ای هستند. این نوع دلفین بجای باله پشتی قوزی در امتداد پشتش دارد و بدن چاق و سنگینش بسیار انعطاف پذیر است. باله های این دلفین ها بگونه ای هستند که به آنها کمک می کنند تا با حرکات دورانی حرکت کنند. به این معنی که آنها می توانند براحتی و نه لزوماً با سرعت، حرکت کنند.

طول بدن جنس نر این نوع دلفین به 8 فوت (حدود 2.5 متر) می رسد که بزرگترین دلفین رودخانه ای بشمار می رود. این موضوع عجیب است؛ به این دلیل که در میان تمام انواع دلفین های رودخانه ای دیگر، جنس ماده بزرگتر است.  

امیدواریم از تمام این حقایق در مورد دلفین ها لذت برده باشید!

منبع: coolkidfacts.com (2019)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Orca

[2] Tuffy

[3] Boto


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.