مجله آکادمی باغ کتاب

دنیای پانداها (بخش دوم)

حقایق حیرت انگیز بیشتر در مورد خرس های پاندا
حقایقی در مورد این جانوران که ظاهری دوستانه دارند و در یک جا می نشینند و مشغول جویدن بامبو می شوند، وجود دارد که باعث شگفتی می شود. 
طول بدن پانداها تا حدود 5 فوت (1.5 متر) رشد می کند، بنابراین آنها خیلی بلند قد نیستند. وزن آنها حدود 300 پوند (136 کیلوگرم) است که البته وزن زیادی است. وزن یک پاندای متوسط ده ساله 100 پوند (45 کیلوگرم) است. عمر پانداها در حیات وحش ممکن است به 20 سال برسد.
پانداها بدلیل پوشش سیاه و سفید و قسمت سیاه رنگی که مانند یک چشم بند روی صورتشان وجود دارد، معروف هستند. اما آیا می دانستید که آنها یکی از خجالتی ترین و کمیاب ترین جانوران در جهان هستند؟ پس باید آنها را نجات داد! تا اینجا، فهمیدیم که پانداها خجالتی هستند اما جالب است بدانیم که آنها می توانند داد و قال راه بیندازند، غرش کنند، خرناس بکشند و صداهایی شبیه به صدای گراز تولید کنند! عطسه کردن پاندا هم جالب و خنده آور است. 
پانداها مکان مشخصی برای استراحت ندارند و هر جا که باشند همانجا دراز می کشند و چشمان خود را می بندند. حقیقت این است که خرس های پاندا به خواب زمستانی نمی روند، اما اگر هوا بسیار سرد باشد در یک غار یا سوراخ یک درخت پناه می گیرند.  
در قسمت زیرین دم پانداها غده های تولید بو وجود دارد و پانداها با این دم کوتاه و پهنشان قلمرو خود را مشخص می کنند. آنها از دمشان مثل یک قلمو استفاده می کنند تا به دیگران بفهمانند که مکان قلمرو آنها کجاست و هیچ کس جرأت ورود به آن را ندارد. علاوه بر این، پانداها حس بویایی بسیار خوبی دارند. پانداهای نر از این حس بویایی برای دور ماندن از نرهای دیگر استفاده می کنند. 
پانداهای غول پیکر دومین دم دراز را بعد از خرس های تنبل دارند. اندازه دم آنها 6 اینچ (15 سانتیمتر) است.  
پانداها می توانند بر روی پاهایشان بایستند اما پاهای کوتاه آنها نمی توانند وزن بدنشان را تحمل کنند. شگفت آور اینکه استخوان های پانداها دو برابر سنگین تر از استخوان های حیواناتی است که هم اندازه آنها هستند. 


وقتی به یک پاندا نگاه می کنید شاید با خودتان فکر کنید که چه خز نرم و لطیفی دارد. اما ابداً اینطور نیست؛ در حقیقت خز پاندا زبر و سفت است. پس به فکر نوازش آنها نباشید. پوست خز پانداها در بازارهای تجاری غیرقانونی بین 60000 تا 100000 دلار قیمت دارد. بنابراین، تعجبی ندارد که چرا شکار می شوند. خوشبختانه، در حال حاضر برنامه های ویژه ای برای حمایت از این جانوران شگفت انگیز در حال اجرا هستند.  
هیچ کس به درستی نمی داند که دلیل وجود علامت های روی بدن پانداها چیست. عده ای معتقدند که این رنگ ها  برای استتار کاربرد دارند، اما عده ای دیگر معتقدند که علامت های سیاه و سفید کمک می کنند تا دمای بدن پاندا ثابت بماند. طبق یک نظر دیگر این رنگ ها برای دور ماندن پانداها از یکدیگر هستند. حتی یک فرضیه هم وجود دارد که می گوید لکه های سیاه بزرگ در اطراف چشم های پانداها موجب می شوند تا چشم ها بزرگتر و در نتیجه نگاه های خیرۀ این جانور تهاجمی تر بنظر برسند. خوب چه کسی می داند؟
آیا می دانید که پانداها گرانقیمت ترین حیواناتی هستند که در باغ وحش ها نگهداری می شوند؟ هزینۀ نگهداری آنها پنج برابر نگهداری از فیل ها است. 
پس از سفر ریچارد نیکسون {رئیس جمهور آمریکا} به چین در سال 1972، این کشور دو خرس پاندا به او هدیه داد. این دو پاندا به نام های لینگ لینگ  و هسینگ هسینگ  به باغ وحش ملی در واشنگتن منتقل شدند. 
ما می دانیم که این جانوران زیبا بامبو را دوست دارند، اما وقتی موقع خوردن آن می شود فوق العاده سریع عمل می کنند؛ به این ترتیب که در مدت 40 ثانیه می توانند یک شاخۀ بامبو را پوست بکنند و بخورند. 
پانداها حیواناتی تنها و منزوی هستند و بسیار نادر است که در حیات وحش بیش از یک پاندا را همزمان بتوان دید. 
آیا تابحال در مورد صندوق جهانی حیات وحش {صندوق جهانی طبیعت} چیزی شنیده اید؟ اگر نگاهی به لوگوی آن بیندازید، این پاندا از سال 1961 یعنی زمان تأسیس این صندوق، بر روی آن بوده است. 
پوست زیر خز پاندا در قسمتی که خز سیاه است سیاه و در قسمتی که خز سفید است به رنگ صورتی است. 
گاهی دیده شده است که پانداها مشغول غلت زدن بر روی سراشیبی ها بوده اند. پرسش این است که آیا آنها با این کار بازی می کنند یا تلاش می کنند تا از مزاحمت شاخه های کوچکی که در خز آنها گیر افتاده اند راحت شوند؟ چه کسی می داند که منظور آنها چیست، اما تماشای آن حتماً جالب و بامزه است.  
واقعیت این است که پانداها خیلی احساس سرما نمی کنند، به این دلیل که خز آنها بسیار ضخیم است. 


پانداها رفتار بسیار خوبی دارند و زمانیکه مشغول خوردن هستند صاف و مرتب می نشینند! شما هم بخاطر داشته باشید که در هنگام غذا خوردن راست بنشینید.   
امیدواریم از این حقایق جالب و شگفت انگیز در مورد پانداها لذت برده باشید. آیا شما هم اطلاعات دیگری دارید که به این موارد اضافه کنید؟
منبع: coolkidfacts.com
ترجه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران
 


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.