مجله آکادمی باغ کتاب

دنیای خارپشت ها (بخش اول)

خارپشت ها (جوجه تیغی) جانوران بانمکی هستند. در اینجا حقایق بسیار جالبی را در مورد خارپشت ها بیان می کنیم که موجب شگفتی شما خواهند شد. 

محل زندگی 
خارپشت یک حیوان شب زی (شبگرد) است، یعنی شبها بیرون می آید. این حیوان اغلب اوقات روز را در لانه یا زیر بوته ها و خار و خاشاک چرت می زند. 
خارپشت ها از بریتانیا تا قسمت های دیگر اروپا، منهای مناطق دور دست شمالی گرفته تا روسیه، در سراسر جهان زندگی می کنند. آنها در جزایر اسکاتلند وجود ندارند و توسط انسان به نیوزلند و استرالیا برده شدند.  
حتی یک گونه خارپشت هم وجود ندارد که منحصراً بومی استرالیا یا آمریکا باشد. این جانوران در محدودۀ وسیعی از شرق آفریقا زندگی می کنند، اما می توان آنها را در مناطق حومه ای نایروبی، غرب آفریقا، آفریقای مرکزی، کنیا، زامبیا و تانزانیا راحت تر یافت. 
خارپشت ها دوستدار مکان های مرطوب هستند، چه روی زمین و چه زیر زمین. آنها برای سپری کردن زمانشان، سوراخ ها یا تونل های متروک را در عمق جنگل ها و زیر شاخ و برگ ها، ریشه ها، ساقه ها و گیاهان مختلف پیدا می کنند. خارپشت ها را می توان در مناطق جنگلی، زمین های کشاورزی، باغ ها و حتی در پارک ها پیدا کرد. 
آنها در جایی زندگی می کنند که زمینش پر از حشرات و غداهای دیگر باشد تا بتوانند آنها را سریع و آسان بگیرند و بخورند. محدودۀ خانۀ خارپشت ها 120 یارد (110 متر) است. اما شاید تعجب کنید که وقتی در جستجوی غذا هستند ممکن است مسافتی تا 2.5 مایل (4 کیلومتر) را در شب به دنبال غذای خوشمزۀ خود طی کنند. 
خارپشت حیوانی است که بینایی خیلی خوبی ندارد، بنابراین، در هنگام شکار به شنوایی و بویایی اش متکی است تا بفهمد که کجا باید برود. شما حتماً پوزۀ دراز خارپشت را دیده اید. پوزۀ خارپشت به او کمک می کند تا غذایی را که می خواهد پیدا کند. 
باغبان ها این جانوران کوچک و بانمک را دوست دارند، به این دلیل که آنها تمام آفات مزاحمی را که کار سخت کشاورزی را نابود می کنند می خورند. مردم آنقدر خارپشت ها را دوست دارند که اغلب مقداری غذای سگ یا گربه در باغ های شهری می گذارند تا خارپشت ها باز هم برگردند و باغ ها را قشنگ و مرتب نگه دارند. 
آیا خارپشت ها به خواب زمستانی می روند؟ جواب بله و خیر است. بعضی از آنها به خواب زمستانی می روند و بعضی دیگر نه. خارپشت های اروپایی در تمام طول زمستان می خوابند، اما آنهایی که در سرزمین ها و آب و هوای گرمتر مثل صحراها زندگی می کنند در طول زمان اوج گرما و خشکی، شبیه به گروه اول به خواب می روند. به این عمل تابستان خوابی می گویند. در مناطقی که آب و هوا در تمام سال یکسان است، این جانوران کوچک در تمام طول سال فعال هستند. 


خارپشت هایی که خواب زمستانی دارند در پاییز غذای زیادی می خورند تا شکم خود را پر کنند و سپس در ماه اکتبر لانه هایشان را با برگ ها  و علف ها می سازند و بعد هم به یک خواب بلند می روند. در این حالت برای اینکه گرم بمانند خودشان را جمع می کنند و به شکل یک توپ کوچک درمی آورند و علاوه بر این، از لانۀ خودشان هم برای گرم ماندن استفاده می کنند. 
این جانوران کوچک و بانمک حتی در زمانیکه به خواب زمستانی می روند در روزهای آفتابی بیرون می آیند تا آب و غذا بخورند. خارپشت هایی که بریتانیا وجود دارند یکی از سه حیوانی هستند که به خواب زمستانی می رود.
زمانیکه خارپشت ها در حالت خواب زمستانی هستند ضربان قلبشان از 190 به 20 ضربه در دقیقه می رسد و دمای بدنشان هم پایین می آید. متاسفانه و به همین دلیل ممکن است تعداد زیادی از آنها در طول ماههای زمستان بمیرند. اما این تنها دلیل مرگ خارپشت ها نیست؛ خارپشت ها ممکن است به دلایل آتش سوزی، سیل و خراب شدن لانه هایشان توسط انسانها هم بمیرند. پس، وقتی در جایی قدم می زنید مراقب لانه ها باشید!
خارپشت ها اغلب در میان توده های پوسال (کمپوست) آشغال های باغ ها به خواب زمستانی می روند، بنابراین، قبل از اینکه جایی را حفر کنید یا بخواهید آتشی روشن کنید، خوب به اطراف نگاه کنید تا لانۀ خارپشتی در آنجا نباشد. 
تغذیۀ خارپشت ها


در ابتدا و با تعجب باید بگوییم که خارپشت ها گوشتخوار هستند. البته شاید با نگاه به آنها فکر کنید که گیاهخوار هستند، اما نه، آنها گوشت می خورند. آنها از حشرات، کرم ها، هزارپاها، حلزون ها، موش ها، قورباغه ها و حتی مارها تغذیه می کنند. چه کسی فکرش را می کرد که آنها مار هم بخورند؟
خوب این دیگر کاملاً غیرمنتظره است! اما آنها می توانند یک افعی را در نبرد شکست بدهند و آنرا بخورند! پس این جانوارن حتماً باید در باغ های ما حضور داشته باشند. خارپشت ها در برابر زهر اکثر مارها ایمن هستند و این موضوع برای ما خیلی خوب است. 

منبع: coolkidfacts.com
ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران
 


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.