مجله آکادمی باغ کتاب

دنیای خارپشت ها (بخش دوم)

حقایق جالب دیگر در مورد خارپشت ها
پوشش بدن خارپشت ضخیم و پوشیده از خار است و در مقابل شکارچیانی مثل روباه از این حیوان محافظت می کند. خارپشت ها را اغلب به جاسوزنی تشبیه می کنند. وقتی خارپشت ها می ترسند و یا احساس خطر می کنند، بدن خود را حلقه می کنند و آنرا تبدیل به یک گلوله خاردار می کنند تا از شکم، صورت، پاها و بخش زیرین بدنشان که هیچ خاری ندارند، محافظت کنند.
حالا یک مطلب جالب دیگر! بدن هر خارپشت حدود 5000 تا 7000 خار دارد. هر کدام از این خارها فقط یکسال بر روی بدن خارپشت می ماند و بعد از یکسال می افتد و خار جدیدی بجای آن رشد می کند. خارها سفت و محکم بنظر می رسند، اما در واقع توخالی و قابل ارتجاع هستند و قسمت گردن خارها می تواند خم و راست شود. این خارها با حرکات ماهیچه ها بیرون می زنند. دقیقاً در انتهای خارها یک گلولۀ نرم وجود دارد که تحت تأثیر این عمل خم می شود. 
بنظر می رسد که کک ها خیلی از جوجه تیغی ها خوششان می آید، به این دلیل که ممکن است روی بدن هر جوجه تیغی تا 500 کک وجود داشته باشد. اما نگران نباشید اینها «کک های جوجه تیغی» هستند و بندرت انسانها را می گزند. 
یک مطلب بسیار جالب دیگر! اگر خارپشت ها با بویی قوی و شدید مواجه شوند کاری انجام می دهند که شبیه مالیدن روغن به بدن است.  آنها در برابر سم بعضی از گیاهان ایمن هستند و گاهی اوقات این گیاهان را می خورند و پس از آن بزاق کف مانندی در دهانشان درست می کنند و شروع به لیسیدن خارهایشان می کنند. با این کار بزاق آغشته به سم گیاه را بر روی تمام خارها پخش می کنند. هیچ کس نمی داند که چرا خارپشت ها چنین کاری انجام می دهند. 
در هر نوبت یک تا یازده بچه خارپشت متولد می شود. بچه ها فقط چهار تا هفت هفته همراه مادرشان می مانند و پس از این مدت به تنهایی راهی دنیای بزرگ طبیعت می شوند. خارپشت های ماده مجبور هستند تا از بچه هایشان در برابر خارپشت های نر دیگر محافظت کنند، چون بطرز عجیبی این خارپشت ها ممکن است آنها را بخورند. البته، گاهی ممکن است که اگر لانه خراب شود، خارپشت ماده هم بچه هایش را بخورد ولی در اکثر موارد بچه ها را به لانۀ دیگری می برد. 
بچه خارپشت ها در هنگام تولد خارهای بسیار نرمی دارند، اما این خارها خیلی زود و پس از حدود 30 روز سفت و سخت می شوند تا بتوانند از آنها محافظت کنند. 
طول سر و بدن خارپشت های بالغ 13 تا 30 سانتیمتر است و طول دم آنها می تواند حدود 3 تا 5 سانتیمتر باشد. وزن خارپشت ها 395 گرم تا بیش از 1 کیلوگرم است. عمر خارپشت ها حدود 7 سال است اما در اسارت ممکن است تا 15 سال عمر کنند. 
چه کسی فکرش را می کند اما خارپشت ها می توانند با سرعت تقریباً 10 کیلومتر در ساعت و سریعتر از یک کودک راه بروند. بنابر این مطمئناً نسبت به جثه ای که دارند سریع هستند.  


در ایالات متحده، نگهداری خارپشت در ایالت های مین ، آریزونا، کالیفرنیا، جرجیا، پنسیلوانیا، هاوایی و شهر نیویورک غیرقانونی است. به این دلیل که مردم دوست دارند خارپشت ها را بعنوان خانگی نگه دارند اما در این ایالت ها خارپشت همچنان یک حیوان وحشی محسوب می شود. 
****
این دیگر بی خردی است، اما در نیوزلند حزبی بنام حزب جدی مک گیلیکادی  {این حزب جنبۀ طنزآمیز داشت و رویکردش جدی نگرفتن فرایندهای سیاسی بود} یک بار تلاش کرد تا یک خارپشت در پارلمان  این کشور انتخاب شود. البته تعجبی هم ندارد که موفق نشد. 
****
یک زمانی هم بازی های المپیک خارپشت ها برگزار می شد که شامل دو سرعت، دو با مانع و موارد دیگر بود. 
****
در میان خارپشت ها، جوجه تیغی کوتولۀ آفریقایی بیشتر بعنوان حیوان خانگی نگهداری می شود. 
****
چهار سال پیش از میلاد مسیح، اولین خارپشت مانند سگ و گربه، اهلی شد.
****
خارپشت ها در کتاب ها هم معروف هستند. شکسپیر در نمایشنامه های رویای یک شب نیمه تابستان و طوفان به خارپشت ها اشاره کرده است.
****
خارپشت ها دچار عدم تحمل لاکتوز هستند! 
****
آیا می دانستید که خارپشت ها می توانند از درخت ها، دیوارهای سنگی و پرچین ها بالا بروند؟ آنها حتی می توانند شنا کنند. 
****
می دانیم که خارپشت ها خرناس می کشند، خر خر و خس خس می کنند، اما زمانیکه احساس ترس و تهدید کنند، صدایشان به هیس هیس تبدیل می شود و اگر کوچک باشند صدای قات قات یا صدای سوت ایجاد می کنند. 
****
در انگلستان روباه ها دشمن خارپشت ها هستند، اما گورکن ها، اتومبیل ها، ماشین های چمن زنی، صفحه های مشبک برای جلوگیری از عبور دام ها، آفت کش های گیاهی و هر نوع ماده شیمیایی دیگر هم دشمنان خارپشت ها محسوب می شوند. 
**** 


خارپشت ها بدون شک سهم نسبتاً خوبی در بعضی از داستان های عامیانه داشته اند. یکی از این داستان ها در مورد خارپشت هایی است که میوه های چیده شده را روی خارهایشان جمع می کردند. 
خوب، دیدیم که این جانوران کوچک و زیبا فوق العاده جالب هستند. آیا تابحال پیش آمده که خارپشتی را در باغچه خانه تان دیده باشید؟ آیا حقایق جالب دیگری در مورد خارپشت ها می دانید تا در اینجا به اشتراک بگذارید؟
منبع: coolkidfacts.com
ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران
 


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.