مجله آکادمی باغ کتاب

چگونه آنچه می خوریم مستقیماً بر سلامت ذهنی ما تأثیر می گذارد

نویسنده: اسکات اندرسن[1]

سپتامبر 2019

منبع: newscientist.com

میکروب های موجود در دستگاه گوارش ما تأثیر شگفت آوری بر مغز ما دارند. هم اکنون، دانشمندان می دانند که چرا و چگونه از آنها استفاده کنیم تا با اظطراب، استرس و افسردگی مبارزه کنیم.

آیا آخرین باری را که مشکل معده داشتید و فقط می خواستید به داخل رختخواب بخزید و پتو را به روی خود بکشید به یاد می آورید؟ به این کار «رفتار بیماری» می گویند که نوعی افسردگی موقت محسوب می شود. باکتری هایی که شما را مبتلا به این حالت می کنند، تنها موجب ایجاد احساس تهوع در شما نمی شوند، بلکه حال و حوصلۀ شما را هم کنترل می کنند. این موضوع نامربوط و بی معنی بنظر می رسد، به این دلیل که باکتری ها در دستگاه گوارش شما هستند اما احساسات توسط مغز شما ایجاد می شوند. حقیقت این است که این فقط اشاره ای است به قدرتی که میکروب ها در مورد احساسات ما دارند.

 در سال های اخیر، ارتباطی میان چنین ارگانیسم هایی که در دستگاه گوارش وجود دارند و طیفی از شرایط گوناگون که بر روی حالت ها و روحیات ما تأثیر دارند، به ویژه افسردگی و اضطراب، برقرار شده است. خبر خوب این است که باکتری ها فقط باعث حس افسردگی نمی شوند و انواع خوب و مناسب آنها می توانند خلق و خوی شما را بهتر کنند. این موضوع یک معنای ضمنی شگفت انگیز دارد: ممکن است روزی برسد که ما بتوانیم با دستکاری میکروب هایی که در درون دستگاه گوارشمان زندگی می کنند حالت ها و احساسات خود را تغییر دهیم.

هم اکنون، روزهای ابتدایی این موضوع را می گذرانیم و این نوید کاملاً حیرت انگیز است. سازمان بهداشت جهانی افسردگی و اضطراب را دلیل اول ایجاد ناتوانی محسوب می کند که حداقل 300 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داده اند. یافته های جدید تمام پارادایمی را که دلیل بیماری های روانی را عدم توازن شیمیایی در مغز می داند، به چالش می کشد و جایگزینی را برای درمان های دارویی پیشنهاد می کند. شما احتمالاً در مورد پروبیوتیک ها مطالبی شنیده اید، اما سایکوبیوتیک ها مظاهر جدیدی از آنها هستند و ممکن است در آستانۀ تغییر خلق و خوی سیاره ما باشند. 

منبع: newscientist.com

ترجمه: آکادمی باغ کتاب تهران

 

[1] Scott Anderson


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.