مجله آکادمی باغ کتاب

آمادگی برای امتحان: ده راهنمایی برای مطالعه

به خودتان زمان کافی برای مطالعه بدهید.

مطالعه را به دقایق آخر موکول نکنید. با وجود آنکه بنظر می رسد بعضی از دانش آموزان در یادگیری با شتاب در دقایق آخر موفق هستند، اما این مطلب به میزان زیادی پذیرفته شده است که (برای اغلب ما) این کار بهترین رویکرد نسبت به امتحانات نیست. به همین خاطر، برای اینکه نظم و ترتیبی به مدیریت زمان خودتان بدهید، یک جدول زمانی برای مطالعه درست کنید. تعداد امتحانات و روزهایی را که باید سر جلسات امتحان حاضر شوید بنویسید. حالا، با توجه به آنها مطالعۀ خود را سازماندهی کنید. ممکن است بخواهید که برای بعضی از امتحانات زمان بیشتری اختصاص بدهید، بنابراین به دنبال یافتن توازنی باشید که بوسیلۀ آن احساس راحتی بکنید.

مکان مطالعۀ خود را مرتب کنید.

مطمئن شوید که فضای کافی برای چیدن کتاب ها و یادداشت هایتان دارید. آیا مقدار نور برایتان کافی است؟ آیا صندلی شما راحت است؟ آیا بازی های رایانه ای شما دور از چشمتان قرار دارند؟

سعی کنید از دست تمام چیزهایی که موجب حواس پرتی شما می شوند خلاص شوید و مطمئن شوید تا جایی که ممکن است راحت هستید و می توانید تمرکز کنید. برای بعضی از ما، همه چیز باید کاملاً مرتب و منظم باشد تا بتوانیم تمرکز کنیم، در صورتیکه عده ای دیگر، در یک محیط درهم و برهم موفق هستند. به این فکر کنید که کدامیک برای شما نتیجه بخش است و زمانی را صرف راست و درست کردن این موضوع کنید.

 از نمودارها و فلوچارت ها استفاده کنید.

ابزارهای کمکی بصری در هنگام مرور کردن واقعاً مفید هستند. در هنگام شروع یک موضوع، خود را به چالش بکشید تا تمام چیزهایی را که تا آن لحظه در موردش می دانید بنویسید و پس از آن زیر قسمت هایی که از قلم افتاده اند خط بکشید. هر چه به زمان امتحان نزدیک تر می شوید، یادداشت های مربوط به مرور کردن هایتان را بصورت نمودارهای یک صفحه ای خلاصه کنید. پیاده سازی ایده هایتان به شکل چنین قالب های خلاصه ای  می تواند به شما کمک کند تا هر چه را که لازم است در طول امتحان بدانید، بسرعت بیاد بیاورید.

امتحانات گذشته را تمرین کنید.

یکی از مؤثرترین راه ها برای آمادگی امتحانات تمرین نسخه های قبلی امتحانات است. این کار به شما کمک می کند تا با شکل و قالب سؤال ها آشنا شوید و اگر زمان پاسخگویی خود را اندازه بگیرید، این کار هم می تواند تمرین خوبی باشد تا در مورد زمان مناسبی که باید برای هر بخش صرف کنید به اطمینان برسید.

پاسخ های خود را برای دیگران توضیح بدهید.

خواهران و برادران کوچک نباید در زمان نزدیک امتحانات مزاحمتی داشته باشند. می توانید آنها را به نفع خود به کار بگیرید. به این ترتیب که پاسخ سؤالات را برای آنها توضیح بدهید. این به شما کمک می کند تا پاسخ ها در ذهنتان شفاف شوند و علاوه بر این، هر قسمتی که باید بیشتر روی آن کار کنید مشخص شود.

با دوستانتان گروه های مطالعه تشکیل بدهید.

با دوستانتان برای تشکیل جلسات مطالعاتی جمع شوید. ممکن است شما سؤالاتی داشته باشید که آنها پاسخ هایشان را بدانند و برعکس. تا زمانیکه مطمئن باشید که برای یک مدت زمان توافقی، بر روی یک موضوع تمرکز دارید، بدانید که این یکی از مؤثرترین روش های به چالش کشیدن خودتان است.

بطور منظم زمان هایی را برای مکث و وقفه اختصاص دهید.

در حالیکه ممکن است فکر کنید بهترین کار این است که هر چند ساعت که ممکن باشد مطالعه کنید، اما اینکار در واقع می تواند زیانبخش باشد. اگر قرار باشد که برای یک مسابقۀ دوی ماراتن آموزش ببینید، تمام 24 ساعت شبانه روز مشغول تلاش و دویدن نخواهید بود. مطالعات هم نشان داده اند که برای بیادسپاری دانش و اطلاعات برای مدت طولانی، اختصاص زمان های منظمی برای مکث و وقفه واقعاً مفید است.

هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، بنابراین یک برنامۀ مطالعۀ منظم ایجاد کنید که برای شما نتیجه بخش باشد. اگر در هنگام صبح بهتر مطالعه می کنید، زود و پیش از آنکه برای ناهار مکثی داشته باشید شروع کنید. یا اگر شب هنگام بازدهی بیشتری دارید، مکث و وقفۀ طولانی تری داشته باشید تا زمانیکه غروب می شود آمادگی توجه کامل به کار خود را داشته باشید.

سعی کنید از اینکه بیرون باشید و بجای خم شدن بر روی کتابهایتان از نور خورشید لذت ببرید، احساس گناه نکنید. بیاد داشته باشید که ویتامین D  برای داشتن یک مغز سالم مهم است.

از خوراکی های مفید برای مغز بعنوان تنقلات استفاده کنید.

شاید حس کنید که حالا باید یک چیز لذت بخش بخورید، یا ممکن است برای آشپزی وقت نداشته باشید، اما هر چه که بخورید می تواند بر سطح انرژی و تمرکز شما تأثیر داشته باشد، پس از هله هوله ها دوری کنید. بدن و مغز خودتان را با انتخاب خوراکی های مغذی مانند ماهی، آجیل، دانه ها، ماست و تمشک آبی، که ثابت شده اند به تمرکز و حافظه کمک می کنند، بخوبی تقویت کنید. این موضوع برای روز امتحان هم کاربرد دارد؛ قبل از امتحان یک غذای خوب بخورید، یعنی چیزی که بر پایۀ خوراکی هایی باشد که انرژی را به آرامی آزاد می کنند. ممکن است مواد قندی مطبوع و خوشایند باشند، اما سطح انرژی شما یک ساعت بعد افت خواهد کرد.

برای روز امتحان برنامه ریزی کنید.

 مطمئن شوید که پیش از امتحان همه چیز را بخوبی آماده کرده اید؛ این کار را به روز قبل از امتحان موکول نکنید تا ناگهان متوجه شوید که مسیر را نمی دانید یا نمی دانید چه چیزهایی باید به همراه داشته باشید. تمام قوانین و چیزهای مورد نیاز را برررسی کنید و برای مسیر و زمان سفر خود برنامه ریزی کنید. اگر ممکن باشد یک اجرای آزمایشی از سفر خود انجام دهید، اما اگر ممکن نباشد، مسیرها را بصورت مشخص یادداشت کنید. محاسبه کنید که چه مقدار زمان لازم است تا به آنجا برسید و سپس مقداری زمان اضافی هم به اضافه کنید. حتماً نمی خواهید در حالی به آنجا برسید که مجبور شده باشید نیمی از مسیر را بدوید یا بخاطر گم کردن مسیر از پا افتاده باشید. شما می توانید با دوستان یا همکلاسی هایتان برای رفتن به محل امتحان برنامه ریزی کنید، البته تا زمانیکه بدانید که آنها احتمالاً وقت شناس هستند.

آب کافی بنوشید.

بعنوان نکتۀ آخر، بخاطر داشته باشید که آبرسانی خوب، برای کارکردن مغز در بهترین حالت، یک ضرورت است. مطمئن شوید که در مدت دوره های مطالعه و همچنین در روز امتحان آب کافی بنوشید.  

منبع: topuniversities.com( می2017، بازیابی دسامبر 2019)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.