مجله آکادمی باغ کتاب

5 دلیل که باید زمین را دوست داشته باشیم

5 دلیل که باید زمین را دوست داشته باشیم
1. در این سیاره یک مهمانی بزرگ برپا است.
زمین تنها سیارۀ کهکشان ما است که می تواند پشتیبان حیات باشد. دانشمندان تخمین می زنند که زمین خانۀ حدود 300،000 گونۀ گیاهی، بیش از 600،000 گونه قارچ، و حدود ده میلیون گونۀ جانوری است. می توان حدس زد که بگویید ما گل این مجلس هستیم!
2. زمین یک ابر قدرت دارد؛ زمین با یک سپر نامرئی پوشیده شده است.
زمین با یک ابر گازی بنام پلاسماسفر  احاطه شده است. این ابر با حلقه های تشکیل شده از ذراتی که آنها نیز سیاره ما را احاطه کرده اند بر هم کنش دارد و به این وسیله یک سپر نامرئی ایجاد می کند. این «زره» موجب تغییر جهت الکترون های فوق سریعی می شود که با سرعت و انرژی زیاد در فضا حرکت می کنند و اگر بتوانند وارد جو زمین بشوند ممکن است به آن آسیب برسانند.  
3. این سیاره دوستدار بازیافت است.
زمینی که شما بر روی آن راه می روید بازیافت می شود. این کار با ماگمای بسیار داغ جلزولزکنان در اعماق هسته زمین آعاز می شود. ماگما با فشار به سمت بالا  رانده می شود و به سطح زمین می رسد، جایی که در آن خنک و تبدیل به سنگ های سخت می شود. بادها سنگ ها و صخره ها را فرسایش می دهند و اجزاء ریزی را از روی آنها می تراشند که دوباره به زمین بازمی گردند و در آن مدفون می شوند، یعنی جایی که دوباره گرم و به ماگما تبدیل می شوند. پس از آن، این چرخه دوباره شروع می شود. چه خوب است که می دانیم زمین اینقدر سبز است. 
4. زمین در بهترین وضعیت قرار دارد.
زمین به دور یک محور کج یا یک خط فرضی که از قطب جنوب به قطب شمال این سیاره کشیده شده است، می چرخد. اگر زاویۀ این سیاره هر گونه تفاوتی با زاویۀ فعلی داشت، یا اگر زمین فقط کمی نزدیکتر یا دورتر به خورشید بود، دماها بشدت تغییر می کردند و همین موضوع زندگی در آن را غیرممکن می ساخت. 
5. سیارۀ ما اسرارآمیز است.
حدود 95 درصد از اقیانوس های زمین (که بیش از 70 درصد این سیاره را تشکیل می دهند) هنوز کشف نشده باقی مانده اند. دانشمندان تخمین می زنند که ممکن است تقریباً یک میلیون گونۀ کشف نشده در این دریاهای دیده نشده زندگی کنند. بعضی از خشکی ها مانند بخش هایی از جنگل های بارانی در گینۀ نو، هم ناشناخته هستند. این یعنی هنوز چیزهای زیادی بر روی زمین وجود دارند که باید کشف شوند. 
منبع: kids.nationalgeographic (2019)
ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران
 

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.