مجله آکادمی باغ کتاب

13 روش نجات زمین از آلودگی ها

شاید شما از بطری های آب پلاستیکی، فنجان های ماست و نی، فقط برای یک روز استفاده کنید، اما این چیزها ممکن است برای سال ها در محیط زیست باقی بمانند و این آلودگی می تواند به زیستگاه ها و جانورانی که در آنها زندگی می کنند آسیب برسانند. پس با این راهنمایی ها زباله های زمین را کم کنید. 
نویسنده: آلیسون شاو 
1. بادکنک ها را بترکانید.
بادکنک ها در نهایت بر روی زمین می افتند ... و ممکن است در آخر سر از اقیانوس ها دربیاورند و جانوران در آنها گیر بیفتند یا آنها را با غذا اشتباه بگیرند. در مهمانی بعدیتان بادکنک ها را حذف کنید و از دوستانتان بخواهید آنها هم همین کار را بکنند.
2. در سطل دردار بینداز و برنده باش.
همیشه زباله ها را داخل سطل دردار بیندازید. آشغال هایی که در فضای بیرون باقی می مانند ممکن است به حیات وحش آسیب برسانند و سرانجام وارد اقیانوس ها شوند. زباله هایی که بشکل مناسبی به محل دفن زباله ها در زیر خاک برده می شوند، از دریاها دور می مانند. 
3. مسئولانه ماهیگیری کنید. 
اگر به ماهیگیری رفتید، تور و نخ ماهیگیری را در آب جا نگذارید. ممکن است حیوانات در این زباله ها گیر بیفتند. 
4. بهترین ساحل
دانشمندان تخمین می زنند که حدود نیمی از لاک پشت های دریایی بطور تصادفی پلاستیک و زباله های دیگر را می خورند. هیچگاه اسباب بازی ها یا آشغال ها را در ساحل جا نگذارید تا اقیانوس ها تمیز بمانند. 
5. از مصرف پلاستیک دست بردارید.
طبق یک مطالعۀ انجام شده، هر سال بیش از هشت میلیون تن آلودگی پلاستیکی در نهایت وارد اقیانوس ها می شوند. در بطری های آبی که دوباره قابل پر شدن هستند، آب بخورید، ساندویچ های خود را داخل پارچه یا ظرفی که قابل استفادۀ مجدد است قرار بدهید و از صابون های قالبی بجای صابون های مایع داخل بطری استفاده کنید. 
6. باشگاه زباله
در کلاستان یک باشگاه ایجاد کنید تا دور ریختنی های مدرسه  تان را کم کنید. کنترل کنید که هر هفته چه چیزهایی دور انداخته می شود و فکر کنید که با چه روش هایی می توان مقدار این چیزها را کم کرد. 
7. سرباز زباله جمع کن
در پاکسازی های اجتماعی شرکت کنید. گروه هایی که میزبان این رویدادها هستند، گاهی اوقات زباله های جمع آوری شده را وزن می کنند و این کار به مسئولین کمک می کند تا در مورد قوانینی که مردم را تشویق می کنند تا زبالۀ کمتری تولید کنند تصمیم بگیرند. 
8. حق بازیافت
مردم در ایالات متحده فقط حدود 35 درصد از دور ریختنی های خود را بازیافت می کنند، پس شما هر چه را که می توانید بازیافت کنید. از دیگران کمک بخواهید تا یک برنامۀ بازیافت کاغذ و پلاستیک را در کلاس تان ایجاد کنید.
9. صحبت با کسب و کارها
آیا بستنی فروشی محبوب شما از قاشق های پلاستیکی استفاده می کند؟ از یک بزرگتر بخواهید تا به شما کمک کند تا با صاحب مغازه در مورد تعویض آنها با یک گزینۀ غیرپلاستیکی صحبت کنید. حتی بعضی از قاشق ها قابل خوردن هستند!
10. ساک دستی های مفید
ساک دستی های مخصوص تولد که به دوستانتان می دهید را با یویوهای پلاستیکی و خرده ریزهای دیگر پر نکنید. بجای آن، خوراکی های خانگی یا ژتون استفاده از شیرینی فروشی های محله را به آنها بدهید. 
11. نی ابتکاری
کارشناسان تخمین می زنند که مردم آمریکا حدود 500 میلیون نی پلاستیکی در روز مصرف می کنند و این نی ها یکی از ده زباله ای هستند که در جریان پاکسازی اقیانوس ها پیدا می شوند. اگر مجبور هستید که از نی استفاده کنید، یک نی فلزی که قابل استفادۀ مجدد باشد یا یک نمونۀ کاغذی پیدا کنید و یا اینکه نی مخصوص خودتان را بسازید. 
12. دوستان مزاحم
از والدین خود بخواهید تا غذاها و لباس هایی بخرند که بدون استفاده از آفت  کش ها، یعنی مواد شیمیایی که بر روی محصولات گیاهی اسپری می شوند تا حشرات مضر را بکشند، تهیه شده  باشند. مشکل این مواد چیست؟ آفت کش ها می توانند موجوداتی مانند زنبور عسل که با محیط زیست سازگار هستند را هم از بین ببرند. 
13. پر از اسباب و وسیله
چیزهایی که به در خانۀ شما فرستاده می شوند را در بیشتر مواقع در بسته بندی های پلاستیکی می پیچند؛ اسباب بازی هایی که از فروشگاه ها خریداری می شوند را هم با همین بسته بندی ها می پوشانند. به این فکر کنید که چه چیزهایی را می توانیم بصورت اشتراکی مصرف کنیم و چه چیزهایی را اصلاً لازم نیست بخریم. 
منبع: kids.nationalgeographic (2019)
ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران
 

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.