مجله آکادمی باغ کتاب

13 روش جلوگیری از تخریب زیستگاه های زمین

کارهای شما موجب تغییر می شود!

نویسنده: آلیسون شاو[1]

جانوران هم درست مانند انسان ها احتیاج به خانه دارند. اما وقتی تعداد بسیار زیادی از جنگل ها برای کاشت محصولات کشاورزی و ساخت جاده صاف می شوند و مقدار بسیار زیادی از بستر دریاها برای صید ماهی تخریب می شوند، موجودات مختلف مجبور می شوند برای زنده ماندن بسختی تلاش کنند. به این فرایند تخریب زیستگاه می گویند. به خواندن این مطلب ادامه بدهید تا بدانید که چگونه ایجاد تغییرات کوچک توسط شما می تواند به معنای کمکی بزرگ برای حیات وحش باشد.

1. چرخش فناوری

موبایل ها و رایانه ها دارای یک مادۀ معدنی هستند که از زیستگاه های آفریقا، یعنی جایی که گوریل ها و شامپانزه ها زندگی می کنند، استخراج می شود. مواد معدنی قابل استفادۀ مجدد هستند، بنابراین، همیشه محصولات فناوری را بازیافت کنید. (پاداش: این کار از آلوده کردن آب و خاک موجود در نزدیکی محل دفن زباله ها توسط مواد شیمیایی سمی جلوگیری می کند.)

2. نامه های ناخواسته را کنار بگذارید.

آیا منزل شما پر از نامه هایی است که از مکان هایی مانند بانک ها و شرکت های خدماتی ارسال می شوند؟ از والدین خود بخواهید تا برای دریافت هشدارهای آنلاین ثبت نام کنند. حتماً روزنامه ها، مجلات و کاغذهای دیگر منزلتان را بازیافت کنید.

3. کف کفش ها

قبل از اینکه بخواهید به پیاده روی بروید، مخصوصاً اگر جای جدیدی باشد، کفش هایتان را تمیز کنید. گل و لایی که در کتانی های شما سفت شده اند ممکن است محتوی دانه های گیاهان مهاجمی باشند که می توانند گیاهان بومی که هر اکوسیستمی را سالم نگه می دارند، از آنجا برانند.

4.   تمیزی با سیفون

هیچگونه دارو، دستمال مرطوب، پنبه، رنگ یا فضولات حیوانات خانگی را در سیفون نریزید. این زباله ها ممکن است در نهایت وارد رودها و شعبات آنها بشوند و بر حیواناتی که در آنها زندگی می کنند تأثیر بگذارند. 

5. به بازدید پارک ها بروید.

حضور شما مهم است! اگر افراد بیشتری از پناهگاه های جانوران حیات وحش، پناهگاه های پرندگان و ذخیره گاه های طبیعی بازدید کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که این اماکن برای باز ماندن بودجه دریافت کنند.

6. پول تغییر ایجاد می کند!

می توانید لیموناد بفروشید، میزبان فروش چیزهایی مثل کیک و خوراکی های پختنی دیگر باشید یا جواهراتی که در خانه می سازید را بفروشید تا هزینۀ حفاظت از حیات وحش و زیستگاه های آن را جمع آوری کنید.

7. هر چیزی سر جای خود

جستجو برای پیدا کردن قورباغه ها و لیسه ها زیر کندۀ درختان سرگرم کننده است، اما همیشه کنده ها را سر جایشان بگذارید. سنگ ها، برگ ها، و شاخه های درختان خانۀ جانوران کوچک زیادی هستند، بنابراین مهم است که آنها را خراب نکنیم.

8. مراقب آب مصرفی باشید.

استفادۀ بیش از حد از آب دریاچه ها و رودها می تواند بر روی زیستگاه های جانوران تأثیر بگذارد. از این منابع با دوش گرفتن پنج دقیقه ای، بستن شیرها در هنگام مسواک زدن دندان هایتان و درخواست از والدینتان برای تعمیر لوله هایی که نشتی دارند، محافظت کنید. 

9. انتخاب شکلات

روغن پالم غالباً در محصولاتی مانند شکلات، صابون، بستنی، نان، کلوچه، و شامپو بکار می رود. بعضی از جنگل های بارانی تخریب می شوند تا درختانی که روغن پالم تولید می کنند کاشته شوند. سعی کنید از خرید محصولاتی که این روغن را بکار می برند خودداری کنید یا به دنبال برچسبی باشید که تأیید می کند مواد تشکیل دهنده با روشی که دوستدار جنگل های بارانی است کشت شده اند.

10. سختگیر نسبت به کاغذ

انسان ها هر ساله، حدود 15 میلیارد درخت را قطع می کنند که بخشی از آن برای تهیۀ کاغذ انجام می شود. برای صرفه جویی در کاغذهایتان از پشت آنها هم استفاده کنید، کاغذهای بازیافت شده بخرید، و از معلم هایتان بخواهید تا گاهی اوقات تکالیفی را که باید چاپ شوند با تکالیف آنلاین جابجا کنند.

11. قدرت گلها

از والدین خود بخواهید تا باغچه ای پر از درختان بومی، گلها و بوته ها بکارند و به این ترتیب زیستگاهی را برای زنبورهای عسل، پرندگان و دیگر حیوانات بومی ایجاد کنند.

12. وداع با کودها

کودهای گیاهی می توانند مواد مغذی اضافه ای را به رودها و شعبات آنها وارد کنند که ممکن است موجب شکوفایی جلبکی در اقیانوس ها شود که از بین برندۀ حیات وحش است. در صورتیکه گل های بومی برای رشدشان به کود زیادی نیاز ندارند. پس والدین خود را تشویق کنید تا این گلها را بکارند.

13. اشتراک نوعی مراقبت است.

اختلال در زیستگاه ها غالباً برای ایجاد چیزهای بیشتر برای انسان ها روی می دهد. بنابراین، سعی خودتان را بکنید تا کمتر مصرف کنید؛ یعنی بجای خریدن DVD به کتابخانۀ محل بروید، بازی ها و اسباب  بازی هایتان را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و از لوازم مدرسه دوباره استفاده کنید.

منبع: kids.nationalgeographic (2019)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Allyson Shaw

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.