مجله آکادمی باغ کتاب

تلسکوپ بسازید

زرنگ باشید و برای خودتان تلسکوپ بسازید تا با آن پرندگان، نوک درختان و حتی ستاره های آسمان شب را جستجو کنید.

اگر می خواهید دید بهتری از پرندگان، نوک درختان یا حتی آسمان شب داشته باشید، می توانید همراه با خانواده  تلسکوپ مخصوص به خودتان را بسازید.

چیزهایی که نیاز دارید.

دو عدد لولۀ دستمال دستشویی

قیچی

چسب کاغذی

رنگ، ماژیک یا مداد شمعی برای تزیین تلسکوپ

دو عدد لنز محدب. اگر والدین شما عینک مطالعۀ قدیمی دارند که دیگر استفاده نمی کنند، از آنها بخواهید که لنزها را از قاب عینک جدا کنند. مطمئن باشید که این عینک، عینک مطالعه باشد نه عینکی که به دیدن چیزهای دور کمک می کند. اگر عینک مطالعۀ قدیمی ندارید تا از آن استفاده کنید، می توانید از والدینتان بخواهید تا لنزهای محدب را بصورت آنلاین سفارش دهند.

مرحله 1

یکی از لوله ها را برای قرار گرفتن در داخل لولۀ دیگر انتخاب کنید. این لوله را بصورت طولی ببرید (تمام قسمت کناری بریده شود). با یکی از لبه های بریده شده به آرامی روی لبۀ دیگر را بپوشانید و با دست آن را نگه دارید.

مرحله 2

این لولۀ بریده شده را داخل لولۀ دستشویی دیگر قرار دهید. لولۀ داخلی را رها کنید تا در داخل لولۀ داخلی از هم باز شود. اگر لولۀ داخلی به راحتی نمی لغزد، آنرا بیرون بیاورید و لبه اش را کمی تنگتر بپیچید. سپس مجدداً لولۀ داخلی را به داخل لولۀ دستمال دستشویی دوم وارد کنید تا اینکه بدرستی جا بیفتند.

مرحله 3

با استفاده از چسب کاغذی یکی از لنزها را در لبۀ بیرونی لولۀ داخلی محکم بچسبانید. قسمت محدب لنز باید رو به داخل لوله باشد.

مرحلۀ 4

سپس لنز دوم را بصورتی که قسمت محدب آن به سمت بیرون باشد، در لبۀ بیرونی لولۀ دوم محکم بچسبانید. اگر لنزهای شما از لوله ها بزرگتر باشند، ایرادی ندارد. سعی کنید که فقط در اطراف لبۀ لنزها چسب بزنید تا بیش از اندازه آنها را نپوشانید.

مرحلۀ 5

چشم خود را بر روی لنز داخلی بگذارید. تلسکوپ را به سمت جانوران یا نوک درختان بلند بگیرید (اما هیچوقت از تلسکوپ برای نگاه کردن به خورشید استفاده نکنید). برای ایجاد تمرکز، لولۀ داخلی را به سمت داخل و خارج حرکت دهید تا تصویر شفاف شود.

چه اتفاقی می افتد؟

تلسکوپ شما یک «تلسکوپ انکساری» است، به این دلیل که از لنزهایش برای کمک به جمع آوری نور بیشتر نسبت به آنچه که چشم های شما به تنهایی می تواند جمع کند، استفاده می کند. این تلسکوپ از این دو لنز برای ایجاد شکست نور که موجب می شود تا اشیاء نزدیکتر از آن چیزی که در واقع هستند بنظر برسند،  استفاده می کند. اندازۀ تصویر ایجاد شده با این تلسکوپ بستگی به انحناء لنزها دارد. لنزهایی که دارای انحناء متفاوت هستند بزرگنمایی تلسکوپ را تغییر می دهند.

منبع: kids.nationalgeographic (2019)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.