مجله آکادمی باغ کتاب

13 روش نجات زمین از تغییرات آب و هوایی

روش هایی آسان برای کمک کردن

نویسنده: آلیسون شاو[1]

1. ما می دانیم که شما خیلی دوست دارید تا ویدئوها را در گوشی هایتان تماشا کنید. اما کارهای مدرنی مثل به پریز زدن دستگاه ها، رانندگی با ماشین، و خنک کردن خانه ها، غالباً به منابع انرژی مانند گاز طبیعی، نفت و زغال سنگ وابسته هستند. این منابع انرژی گازی بنام دی اکسید کربن (CO2) را در جو منتشر می کنند. زمانیکه گاز CO2  و دیگر گازهای گلخانه ای باعث به دام افتادن گرمایی می شوند که در غیر اینصورت می توانست از جو زمین خارج شود، دمای سیاره ما بالا می رود. به این پدیده گرمایش زمین می گویند که موجب تغییرات آب و هوایی می شود.

اغلب دانشمندان معتقدند که تغییرات آب و هوایی در حال روی دادن است و موجب بالا آمدن آب دریاها، طوفان های شدید و ایجاد تغییر در زیستگاه های حیات وحش و انسان ها می شود. با این وجود شما مجبور نیستید که از دیدن ویدئوها دست بردارید یا تمام دستگاه های تهویه را خاموش کنید تا با تغییرات اقلیمی مبارزه کنید. ادامۀ مطلب را بخوانید تا بدانید که چگونه می توانید کمک کنید!

1. وسایل کارکرده مفید هستند.

تا جایی که ممکن است مصرف را کاهش دهید و از وسایل دوباره استفاده کنید. کارخانه ها زمانیکه محصولات جدید می سازند دی اکسید کربن منتشر می کنند. بنابراین، بجای خریدن چیزهای نو، وسایل و لباس هایتان را تعمیر کنید.

2. کارت پستال بفرستید

برای شهردار شهرتان، نمایندگان دولت یا حتی رییس جمهور نامه یا کارت پستال بفرستید و از آنها بخواهید تا در مورد تغییرات اقلیمی کاری انجام دهند.

3. وسایل مکنده انرژی

وسایل مکنده حتی زمانیکه خاموش هم هستند انرژی را می مکند. این هیولاها را با از پریز کشیدن گوشی ها، و شارژهای لپ تاپ در زمان هایی که استفاده نمی شوند، از کار بیندازید و برای لامپ ها و تلویزیون ها از چند راهی برق استفاده کنید. (پاداش: این کار موجب صرفه جویی در پول والدین شما برای پرداخت قبض های انرژی خواهد شد!)

4. درها را ببندید.

اگر ببینید که کسب و کاری در تابستان درهایش را کاملاً باز گذاشته است، از یک بزرگتر بخواهید تا به شما کمک کند تا در مورد بستن درها ایمیل بفرستید یا با یکی از کارمندان صحبت کنید. یک درِ باز در ساختمانی که تهویه مطبوع دارد ممکن است اجازه دهد که 2/2 تن دی اکسید کربن در طول تابستان به بیرون درز کند. این حدوداً برابر مقداری است که یک خودرو در یک سفر جاده ای به مسافت 5000 مایل تولید می کند.

5. میوه های فصل

سعی کنید بیشتر میوه ها و سبزیجات فصل و محلی بخورید. این کار باعث کاهش انرژی مصرفی برای کاشت و حمل و نقل مواد غذایی می شود و میزان انتشار گازهایی که گرما را به دام می اندازند را کم می کند. آیا مغازۀ بستنی فروشی محبوب شما از قاشق های پلاستیکی استفاده می کند؟ از یک بزرگتر بخواهید تا به شما کمک کند تا با صاحب آن دربارۀ تعویض آنها با یک گزینۀ غیرپلاستیکی صحبت کنید. حتی بعضی انواع قاشق ها خوراکی هستند.

6. میزان تأثیر خود را محاسبه کنید.

از محاسبۀ رد پای کربن بصورت آنلاین استفاده کنید تا ببینید کارهای شما چه مقدار دی اکسید کربن منتشر می کنند. اگر بدانید که چگونه بر سیاره مان تأثیر می گذارید، می توانید گام هایی برای تغییر بردارید.

7. سبزیجات بخورید.

دام هایی مثل گاوها علت بخشی از انتشار گازهای گلخانه ای هستند که گرما را به دام می اندازند. خوردن گیاهان بیشتر نیاز به این مقدار دام را کاهش می دهد.

8. در هتل ها کمک کنید.

حوله ها را بجای شستن بعد از هر بار استفاده، آویزان و مجدداً استفاده کنید. این کار موجب صرفه جویی در آب و انرژی می شود.

9. پیاده بروید.

تا جایی که می توانید پیاده یا با دوچرخه بروید. دوچرخه سواری یا پیاده روی فقط یک مایل در روز آنهم به مدت یک سال می تواند از انتشار 149.685 کیلوگرم دی اکسید کربن جلوگیری کند که این به اندازۀ کاشت چهار درخت و اجازۀ رشد دادن به آنها به مدت ده سال است! 

10. کلمات را منتشر کنید.

نامه ای به سردبیر روزنامۀ مدرسه یا روزنامۀ محلی دربارۀ تغییرات آب و هوایی بنویسید. هر چه افراد بیشتری در مورد این مسئله صحبت کنند، بهتر است!

11. خنک بمانید.

بجای زیاد کردن حرارت، یک ژاکت گرم بپوشید و بجای باد شدید دستگاه تهویه مطبوع، پنجره ها را باز و پنکه روشن کنید.

12. قهرمان علم باشید.

این طور نیست که همۀ مردم از تغییرات آب و هوایی اطلاع داشته باشند. حقایقی را دربارۀ آن یاد بگیرید و با دوستان و خانوادۀ خود صحبت کنید. اگر همگان این دانش را بدست بیاورند، می توانیم برای یافتن راه حل با یکدیگر کار کنیم.

13. خشک کردن در هوای آزاد

لباس هایتان را که تازه شسته شده اند آویزان کنید تا خشک شوند. اگر از خشک کن استفاده نکنید و در کارهای خانه کمک کنید، در مصرف انرژی صرفه جویی خواهید کرد. 

منبع: kids.nationalgeographic (2019)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1] Allyson Shaw

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.