مجله آکادمی باغ کتاب

سیاره چیست؟

دربارۀ همسایگان زمین بیاموزیم.

حقایق عجیب و غیرمعمول

  • هشت سیارۀ منظومۀ شمسی ما با دو نوع ویژگی تقسیم بندی می  شوند: سیاره های صخره ای کوچکتر با زمین جامد (عطارد، زهره، زمین و مریخ) و سیاره های غول پیکر گازی (مشتری، زحل، اورانوس و نپتون).
  • شما می توانید شش سیارۀ منظومۀ شمسی را از زمین و با چشم غیرمسلح ببینید و اگر دوربین یا تلسکوپ داشته باشید می توانید هر هشت سیاره را ببینید.
  • ستاره شناسان صدها سیاره را خارج از منظومۀ شمسی ما کشف کرده اند و همچنان هر روز در حال جستجوی بیشتر هستند. دانشمندان معتقدند ممکن است بعضی از این «سیاره های فراخورشیدی» از حیات موجودات فضایی حمایت کنند. چه کسی می داند؟ شاید یک کودک فضایی یک جایی در این کهکشان از خود می پرسد که آیا شما وجود دارید؟

هزاران سال قبل، پیش از اختراع اینترنت یا بازی سوپر ماریو کارت، مردم خودشان را با چشم دوختن به آسمان شب و برقراری ارتباط میان ستاره ها برای ایجاد تصاویری بنام صورت های فلکی حیوانات، اشیاء و قهرمانان افسانه ای، سرگرم می کردند. اما این ستاره شناسان باستانی متوجه شدند که بعضی از ستاره ها با این صورت های فلکی همکاری نمی کنند. این کره های نورانی عجیب و غریب در آسمان شب راه خودشان را دنبال می کردند، به همین دلیل یونانیان باستان آنها را «سیارات» نامیدند که به معنای سرگردان است. تا سال 1930 نه سیاره کشف شده بود: عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پلوتون.

اما سیاره دقیقاً چه چیزی است؟ این سؤال بنظر ساده می رسد. هر چه باشد، همین حالا شما بر روی یکی از آنها قرار دارید! اما تعریف دانشمندان تا این اواخر نسبتاً غیردقیق بود. کشف «سرگردان های» دیگر منظومۀ شمسی که از نظر اندازه رقیبی برای پلوتون بودند، ناگهان دانشمندان را وادار به این پرسش کرد که چه چیزی سیاره نیست. آنها در سال 2006 فکرهایشان را روی هم گذاشتند و سه شرط را برای سیاره بودن مطرح کردند: یک سیاره باید به دور خورشید بچرخد، اندازۀ آن آنقدر بزرگ باشد که جاذبه اش در قالب یک شکل کروی عمل کند، و باید مداری داشته باشد که فاقد اجسام کوچک دیگر باشد. متأسفانه پلوتون که زمانی «نهمین سیارۀ» ما بود نتوانست شرط سوم را داشته باشد و به یک «سیارۀ کوتوله» که یک نوع طبقه بندی اجسام منظومۀ شمسی است، تنزل یافت.

منبع: kids.nationalgeographic (2019)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.