مجله آکادمی باغ کتاب

حقایقی دربارۀ یوزپلنگ ها

یوزپلنگ ها حیوانات معرکه ای هستند و جداً سریع می دوند! مسلماً، شما نمی توانید به آنها برسید.

در این قسمت می توانید حقایق جالبی را در مورد یوزپلنگ ها بخوانید تا دربارۀ آنها آگاهی داشته باشید!

نام علمی یوزپلنگ “Acinonyx Jubatus” است که از کلمۀ «Chita» گرفته شده است. به نظر شما معنای آن چیست؟ این کلمه به معنای «خالدار» است.

خوب، بطور حتم، نام یوزپلنگ این حیوان را بخوبی توصیف می کند، اینطور فکر نمی کنید؟!

گونه ای در معرض تهدید انقراض

بیشتر یوزپلنگ ها در قسمت های شرقی و جنوب غربی آفریقا زندگی می کنند. البته، تعداد کمی (بسیار کمی) از آنها باقی مانده اند که در ایران زندگی می کنند. یوزپلنگ  گونه ای در معرض انقراض محسوب می شود. اعتقاد بر این است که فقط 7000 تا 12500 قلاده یوزپلنگ در حیات وحش باقی مانده اند. این موضوع بسیار غم انگیز است!

یوزپلنگ ها بدلیل از دست دادن زیستگاه (یعنی مکانی که در آن زندگی می کنند) و همچنین کاهش منایع غذایی، در معرض تهدید قرار گرفته اند.

یوزپلنگ و توله هایش

به بچۀ یوزپلنگ توله می گویند. یوزپلنگ های ماده به تنهایی زندگی می کنند مگر اینکه مراقب توله هایشان باشند. یک یوزپلنگ مادر معمولاً سه تا پنج توله دارد، اما ممکن تا نه توله هم متولد شوند. مادر به مدت 18 ماه در کنار توله هایش می ماند و سپس آنها را رها می کند.

توله ها بمدت شش ماه دیگر در کنار هم می مانند. پس از این شش ماه، یوزپلنگ های ماده، گروه را ترک می کنند و به دنبال کار خودشان می روند، اما نرها برای ادامۀ زندگی در کنار هم می مانند.

یوزپلنگ  و شکار

یوزپلنگ ها گوشتخوار هستند، یعنی گوشت می خورند. آنها قدرت بینایی فوق العاده خوبی دارند. یوزپلنگ ها می توانند تا مسافت 3 مایلی (تقریباً 5 کیلومتری) را ببینند. وای! این مسافت واقعاً دور است!

یوزپلنگ ها در طول روز شکار می کنند. آنها از قدرت بینایی عالی خود برای جستجوی شکارشان استفاده می کنند و سپس بسرعت به سمت آن می تازند و به روی آن می پرند. آنها، کَل یالدار، گراز وحشی آفریقایی، پرنده، گورخر، آهو، گوزن، شاخ دراز و ایمپالا می خورند. پس از اینکه یوزپلنگ ها شکار (غذای) خود را می گیرند، آن را به یک مکان مخفی در سایه می برند تا به این ترتیب، حیوانات دیگر نتوانند آن را ببینند.

یوزپلنگ ها علاقه ای به جنگیدن ندارند. پس اگر حیوان بزرگتری که اهل جنگ و دعوا باشد به آنها نزدیک شود، از شکار خود دست می کشند تا از جنگیدن خودداری کنند.

یوزپلنگ ها از خانوادۀ گربه سانان هستند.

یوزپلنگ ها هم مانند انسان پستاندار هستند که به معنای خونگرم بودن این جانوران است.

یوزپلنگ ها از خانوادۀ گربه سانان هستند. البته این چیزی است که بسختی می تواند موجب شگفتی شود، به این دلیل که خودمان می توانیم ببینیم که آنها شبیه گربه ها هستند!

گاهی اوقات یوزپلنگ ها را با پلنگ ها اشتباده می گیرند، اما خال های یوزپلنگ ها گردتر هستند و علاوه بر این، آنها خط های سیاه و درازی دارند که از چشم ها تا دهانشان کشیده شده و به آنها اشک می گویند. حالا می توانید تفاوت آنها را تشخیص بدهید!

حقایق جالب در مورد یوزپلنگ ها

هر یوزپلنگ بین 2000 تا 3000 خال دارد! این تعداد خال خیلی زیاد است!

وزن یوزپلنگ ها بین 69 تا 140 پوند (31 تا حدود 64 کیلوگرم) است و طول آنها می تواند به 4 فوت (1.2 متر) برسد.

یوزپلنگ ها سریعترین پستانداران خشکی در جهان هستند! آنها می توانند ظرف 3 ثانیه، با سرعتی تا 60 مایل در ساعت (حدود 97 کیلومتر) بدوند، اما می توانند حتی سریعتر از این هم حرکت کنند. این جانوران قادرند با سرعتی که می تواند به 75 مایل (121 کیلومتر) در ساعت برسد، بدوند!

یوزپلنگ ها مانند شیرها و ببرها غرش نمی کنند. آنها اگر احساس خطر کنند صدای جیر جیر درمی آورند و زمانی که خوشحال باشند خر خر می کنند. چقدر بانمک است!

یوزپلنگ ها معمولاً 7 تا 10 سال در حیات وحش و 16 سال در اسارت زندگی می کنند.

شیرها و کفتارها، شکارچیان یوزپلنگ ها هستند.

در مصر باستان یوزپلنگ ها را بعنوان جانور دست آموز نگه می داشتند و به آنها آموزش می دادند تا در هنگام شکار به انسانها کمک کنند.

خوب، حالا دیگر جالبترین حقایق را در مورد این جانوران شگفت انگیز می دانید!

منبع: coolkidfacts (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.