مجله آکادمی باغ کتاب

حقایقی دربارۀ فلامینگوها

فلامینگوها به دلیل رنگ صورتی درخشان و همچنین پاها و گردن درازشان شهرت زیادی دارند. ظاهر آنها در مقایسه با پرندگان دیگر، بسیار خاص است و همین موضوع باعث می شود که در میان جمعیت پرندگان، برجسته و مشخص باشند.

البتۀ، مطالبی بیشتر از رنگ فلامینگوها که شبیه به رنگ صورتی آدامس بادکنکی است، در مورد این جانوران رنگارنگ وجود دارد که بتوانیم یاد بگیریم. در اینجا می توانید حقایق جالب و شگفت انگیزی را دربارۀ فلامینگوها بخوانید.

فلامینگوها کجا زندگی می کنند؟

فلامینگوها را می توان در زیستگاه های متنوعی پیدا کرد. آنها بخوبی هم با آب و هوای سرد و هم با آب و هوای گرم سازگار می شوند. فلامینگوها تا زمانیکه دسترسی کافی به آب و غذا داشته باشند، می توانند در همه جا از کوهستان ها گرفته تا زمین های مسطح زندگی  کنند. علاوه بر این، آنها هر جا که باشند، تمایل دارند تا بصورت دسته جمعی در کنار هم باشند؛ دسته  های این پرنده در طبیعت، شامل هزاران فلامینگو است. اگر برای دیدن فلامینگوها به باغ وحش بروید، خواهید دید که آنها را (حداقل) همراه با 15 تا 20 فلامینگوی دیگر در یکجا نگه می دارند؛ دلیلش این است که رشد مناسب و بالندگی آنها با تعاملات اجتماعی صورت می گیرد و اگر مجبور باشند که به تنهایی زندگی کنند این رشد و بالندگی صورت نمی گیرد.

فلامینگوها را بیشتر می توان در آمریکای جنوبی و آفریقا پیدا کرد. اما بدون توجه به اینکه، دقیقاً کجا بتوانید فلامینگوها را پیدا کنید، آنها پرندگان آبی هستند و بنابراین، همیشه نزدیک دریاچه ها یا تالاب ها خواهند بود.

فلامینگوها چه چیزهایی می خورند و می نوشند؟

فلامینگوها بدلیل اینکه معمولاً نزدیک دریاچه ها، مرداب ها و تالاب ها زندگی می کنند، بیشتر جلبک، لارو و سخت پوستان کوچک را می خورند. آنها از میگو و نرم تنان نیز تعذیه می کنند.

فلامینگوها با استفاده از منقار منحصربفرد خود، غذایی را که از زیر آبهای گل آلود بدست می آورند مانند یک صافی، تصفیه می کنند و بعد آنرا می خورند. منقار فلامینگوها برای تصفیۀ غذایی که می خورند سازگار شده است و زبان گوشتی آنها نیز به این فرایند کمک می کند.

با وجود اینکه فلامینگوها نزدیک دریاچه هایی که غلظت نمک بالایی دارند، زندگی می کنند، اما تلاش می کنند تا برای نوشیدن، آب شیرین پیدا کنند. فلامینگوها بعضی اوقات، مجبور می شوند تا آب شیرین را از چشمه های جوشان آبگرم بدست بیاورند. در واقع، این پرندگان می توانند آبی را که دمای بسیار بالایی دارد، و حتی نزدیک به نقطۀ جوش است، بنوشند!

فلامینگوها چه شکلی هستند؟

فلامینگوها معمولاً به رنگ صورتی هستند، یعنی همان رنگی که بدرستی به آن مشهورند. اما، می توانیم آنها را در تنوعی از رنگها و سایه روشن ها شامل زرشکی، نارنجی و حتی کرم و سفید نیز پیدا کنیم.

فلامینگوها بدلیل داشتن پاهای بسیار دراز، مشهورند. در واقع، پاهای یک فلامینگو بالغ بلندتر از بدن پرنده است و اندازۀ آنها چیزی بین 31.5 تا  49 اینچ (80.01 تا 124.46سانتیمتر) است که بستگی به گونه های خاص این پرنده دارد.

یکی دیگر از ویژگی های بدنی که فلامینگوها به آن مشهورند، گردن بلند و خمیدۀ آنهاست. آنها 19 مهرۀ گردنی دراز دارند و در نتیجه گردنشان می تواند با انعطاف حرکت کند یا حتی بچرخد. حرکات پیچیده و ماهرانۀ گردن فلامینگوها، یکی از جنبه های حرکتی بسیار متداول و جذاب آنهاست. 

چشم های فلامینگوها در دو طرف سرشان قرار دارند.

بدن فلامینگوها بجز قسمت منقار و پاهای پوسته دار آنها، با پرهای رنگارنگ پوشیده شده است. در حقیقت، پرهای فلامینگوها جنبۀ محافظتی دارد و از آسیب دیدن پوست آنها جلوگیری می کنند. علاوه بر این، پرهای فلامینگوها برای آسان کردن پرواز، برای این پرندگان، مفید هستند. 

می خواهید باور کنید، می خواهید باور نکنید!

چه باور کنید، چه باور نکنید، فلامینگوها در واقع، بهتر از آن چیزی که بیشتر مردم مطلع هستند، پرواز می کنند. این یک تصور غلط و بسیار رایج است که فلامینگوها پرواز نمی کنند، در صورتیکه آنها این توانایی را دارند که برای پیدا کردن غذا صدها مایل در روز، بین مکان های مختلف، پرواز کنند. بعلاوه، آنها بسیار سریع از زمین بلند می شوند و با سرعتی تا 35 مایل (56.327 کیلومتر) در ساعت پرواز می کنند.

چه باور کنید، چه باور نکنید، رنگ مایل به صورتی و چشمگیر فلامینگوها بدلیل نوع رژیم غذایی است که این پرنده دارد. جلبک هایی که فلامینگوها می خورند، دارای رنگدانه های کاروتنوئید آلفا و بتا هستند. حقیقت این است که فلامینگوها به رنگهای سفید یا متمایل به خاکستری متولد می شوند، اما رنگ آنها با گذشت زمان و بدلیل این رژیم غذایی که سرشار از کاروتنوئید است، تغییر می کند.

چه باور کنید، چه باور نکنید، پرهای بدن و بال های فلامینگوها با فاصله های زمانی بسیار نامنظمی می ریزند و پرهای جدید جای آنها را می گیرند. این موضوع ممکن است دو بار در سال یا هر دو سال یکبار اتفاق بیفتد که بستگی به چرخۀ زاد و ولد این پرنده دارد.

چه باور کنید، چه باور نکنید، قوزک فلامینگوها در وسط ساق پاهایشان قرار دارند.

چه باور کنید، چه باور نکنید، رنگ چشم های فلامینگوها در هنگام تولد متمایل به خاکستری است. این رنگ تا زمانی که آنها پرندگان بالغی نشوند، تغییر نمی کند؛ پس از آن چشم های آنها زرد رنگ است. 

چه باور کنید، چه باور نکنید، بزرگترین دسته های فلامینگوها شامل یک میلیون عضو است که می توان آنها را در شرق آفریقا پیدا کرد.

منبع: coolkidfacts (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.