مجله آکادمی باغ کتاب

حقایقی دربارۀ اسب آبی

اسب آبی (hippopotamus) {که در زبان انگلیسی به آن hippo هم می گویند} یک پستاندار بزرگ است و در هر جایی که زندگی کند، یکی از خطرناکترین حیوانات به شمار می رود. نام آن به معنی «اسب رودخانه» است و این حیوان، مقدار زیادی از عمر خود را داخل آب و در مکانهایی مانند رودخانه ها و دریاچه ها می گذراند.

به خواندن ادامه دهید تا به حقایق جالبتری در مورد اسب های آبی پی ببرید.

اسب های آبی چه ویژگی هایی دارند؟

اسب های آبی پستانداران بزرگی هستند؛ معنایش این است که بدن آنها مو دارد، بچه زا هستند و بچه هایشان را با شیر تغذیه می کنند.

این جانوران بعنوان سومین پستاندار بزرگی که بر روی خشکی زندگی می کند، به حساب می آیند و فقط بعد از کرگدن ها و فیل ها قرار دارند. اسب های آبی پاهای کوتاه و دهان بسیار بزرگی دارند و شکل بدن آنها شبیه به بشکه است. اگرچه اسب های آبی بسیار چاق بنظر می رسند، اما در واقع، هیکل بسیار خوبی دارند و به راحتی می توانند سریعتر از انسانها بدوند.

اسب های آبی کجا زندگی می کنند؟

اسب های آبی در افریقا زندگی می کنند و می توان آنها را در ساواناها[1] و جنگل ها پیدا کرد. آنها جانوران خشکی زی هستند، اما قسمت زیادی از عمر خود را در آبهای مکان هایی مانند رودخانه ها، دریاچه ها و مرداب ها زندگی می کنند.

اسب های آبی وقتی احساس گرما کنند یا نیاز داشته باشند که خنک بمانند، در آب یا گل و لای استراحت می کنند. آنها معمولاً در طول روز در داخل آب می مانند و زمانی که خورشید شروع به پایین رفتن می کند از آب بیرون می آیند تا غذا بخورند.

اسب های آبی دوست دارند چه بخورند؟

زمانی که دمای هوا شروع به پایین آمدن می کند، اسب های آبی از آب خارج می شوند تا برای پیدا کردن غذا به خشکی بروند. اسب های آبی گیاهخوار هستند، یعنی فقط گیاه می خورند. غذای اصلی آنها معمولاً علف است و ممکن است چهار تا پنج ساعت از شبانه روز را صرف چریدن کنند. واقعیت این است که آنها می توانند هر شب تا 150 پوند (68.03 کیلوگرم) علف  بخورند!

آیا هیچ صیادی وجود دارد که در پی صید اسب های آبی باشد؟

از آنجا که اسب های آبی بسیار بزرگ و قوی هستند، هیچ حیوانی سعی نمی کند که آنها را شکار کند یا به آنها حمله کند. البته تعداد کمی از شکارچیان وجود دارند که سعی می کنند تا بچه های اسب های آبی را شکار کنند؛ این شکارچیان عبارتند از: تمساح های رود نیل، شیرها و کفتارهای خالدار.

اسب های آبی توسط انسانها در معرض خطر قرار گرفته اند، به این دلیل که آنها را برای گوشت و دندان های عاجشان شکار می کنند. در حال حاضر، اسب های آبی جانوران آسیب پذیر محسوب می شوند؛ معنایش این است که ما باید توجه خاصی به آنها داشته باشیم تا از آنها مراقبت و حفاظت کنیم.

اسب های آبی چگونه از خودشان محافظت می کنند؟

اسب های آبی جانوران بسیار مهاجمی هستند و به هر چیز یا هر کس که سعی کند به آنها آسیب برساند یا آنها را تهدید کند، حمله می کنند. آنها به این معروف هستند که به اسب های آبی دیگری که سعی می کنند قلمروشان را اشغال کنند هم حمله می کنند؛ علاوه بر این، اسب های آبی ماده به شکارچیانی که تلاش می کنند تا آسیبی به بچه های آنها برسانند، حمله می کنند. 

اسب های آبی حتی به انسانهایی که به آنها نزدیک بشوند هم حمله می کنند.

نگاهی سریع به حقایقی دربارۀ اسب های آبی:

اسب های آبی پستاندار و سومین جانور بزرگ خشکی هستند.

اسب های آبی بیشتر عمرشان را در آب زندگی می کنند و می توان آنها را در آفریقا پیدا کرد.

غذای اصلی آنها علف است و می توانند در یک روز تا 150 پوند علف بخورند.

اسب های آبی بالغ به دلیل اندازه و وزنشان، هیچ شکارچی در میان جانوران ندارند.

آنها بسیار مهاجم و به نام خطرناکترین جانور آفریقا معروف هستند.

اسب های آبی در میان بزرگترین پستانداران خشکی قرار دارند و به داشتن رفتار تهاجمی و بدن قوی مشهور هستند.

اسب های آبی گیاهخوار هستند و بجز انسانها، شکارچیان زیادی در طبیعت ندارند. اسب های آبی برای اکوسیستم ما مهم هستند و باید هر چه می توانیم انجام دهیم تا از آنها محافظت کنیم.

منبع: coolkidfacts (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران

 

[1]  دشت های پوشیده از علف که درختان آنها در فاصله های دور از هم قرار دارند.


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.