مجله آکادمی باغ کتاب

فعالیت علمی (3): درست کردن دانۀ برف

وسایل و مواد مورد نیاز:

- نخ

- یک بانکۀ دهان گشاد

- لوله پاک کن سفید

- آب جوش (همراه با نظارت بزرگترها)

- بوراکس

- مداد چوبی

مراحل انجام کار:

1. لوله پاک کن را بردارید و آنرا به 3 قسمت مساوی ببرید. سپس قطعه های لوله پاک کن را به شکل یک ستاره مرتب روی هم بگذارید. به این صورت که با دو قطعه از لوله پاک کن ها یک «X» درست کنید و قطعۀ آخری را در وسط آن بگذارید. هر جا که لازم باشد، لوله پاک کن ها را بپیچانید تا محکم کنار هم بمانند.

2. انتهای یکی از لوله پاک کن ها را بگیرید و مقداری نخ به آن ببندید. سپس سر دیگر نخ را به مداد وصل کنید.

3. با احتیاط بانکه را پر از آب جوش کنید. بشمارید که چند فنجان آب برای پر کردن بانکه استفاده می کنید. ( کل این مرحله را با نظارت بزرگترها انجام دهید یا بگذارید یک بزرگتر این قسمت را انجام بدهد.)

4. به ازای هر فنجان آبی که داخل بانکه است، سه قاشق غذاخوری بوراکس اضافه کنید. سپس آنرا هم بزنید تا تمام بوراکس یا بیشتر آن در آب حل بشود.

5. ستاره را وارد بانکه کنید و بگذارید تا مداد روی لبه های آن بماند.

6. اجازه بدهید تا ستاره در تمام طول شب همانجا بماند. صبح که شد باید یک دانۀ برف زیبا درون ظرف باشد. می توانید این دانۀ برف را به کسانی که دوستشان دارید نشان بدهید.

چه اتفاقی می افتد؟

بوراکس که به سدیم بورات هم معروف است، با هم زدن در آب گرم حل می شود. وقتی آب سرد می شود، مولکول های آب به هم نزدیکتر می شوند و نمی توانند سدیم بورات زیادی را در خود نگه دارند. در نتیجه کریستال ها شروع به تشکیل شدن می کنند تا به بورات های اضافی که آب دیگر نمی تواند در خود نگه دارد بپیوندند.

آزمایش های بیشتر:

1. بین مراحل 4 و 5 مقداری رنگ خوراکی آبی به محلول اضافه کنید. این کار چه تأثیری بر دانۀ برف شما می گذارد؟

2. آب را گرم نکنید. آیا این کار آزمایش را تغییر می دهد؟ آیا آزمایش انجام می شود؟ بهتر می شود یا بدتر می شود؟

3. طرح هایی بجز دانۀ برف یا ستاره، طراحی کنید. خلاق باشید! با کدام طرح ها آزمایش انجام می شود و با کدام طرح ها انجام نمی شود؟ دلیل انجام شدن یا انجام نشدن آزمایش چیست؟

منبع: sciencefun.org (2020)

یک توصیۀ دوستانه: لطفاً این آزمایش را با اجازه و همراه بزرگترها انجام بدهید و مراقب باشید تا ظرف شیشه ای را انتخاب کنید که در اثر ریختن آب جوش ترک نخورد و نشکند.

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.