مجله آکادمی باغ کتاب

فعالیت علمی(7): رنگین کمان در لیوان

وسایل و مواد مورد نیاز:

  • آب نبات میوه ای مغزدار
  • آب
  • لیوان دسته دار
  • 5 عدد فنجان
  • یک قاشق غذاخوری
  • یک لیوان شفاف
  • یک قطره چکان یا پیپت

مراحل انجام کار:

1. آب نبات ها را با این تعداد در فنجان های جداگانه بریزید: 2 عدد قرمز، 4 عدد نارنجی، 6 عدد زرد، 8 عدد سبز، و 10 عدد بنفش

2. یک لیوان دسته دار محتوی آب را بمدت یک و نیم دقیقه (یا به مدت زمان کافی که آب داغ شود، اما نجوشد) در ماکروفر گرم کنید. هنگام خارج کردن آب از ماکروفر مراقب باشید، چون داغ است!

3. به اندازۀ دو قاشق غذاخوری آب داغ در هر فنجان و روی آب نبات ها بریزید.

4. محتویات هر فنجان را با دقت هم بزنید، طوری که آب به بیرون نپاشد. فنجان ها باید برای مرحلۀ بعدی آزمایش خنک شوند، بنابر این، آنها را در جایی بگذارید که واژگون نشوند. حدوداً هر ده دقیقه یکبار آنها را هم بزنید تا آب نبات ها حل شوند و دمای آب هم به اندازۀ دمای اتاق برسد.

5. از قطره چکان استفاده کنید و آب رنگی موجود در 5 فنجان را به لیوان شفاف اضافه کنید. با رنگ بنفش شروع کنید و سپس رنگ های سبز، زرد، نارنجی و در آخر رنگ قرمز را اضافه کنید. این مرحله را با دقت و به آرامی انجام دهید؛ نمی خواهیم که لایه های مختلف با هم مخلوط شوند.

6. تبریکات. در این مرحله شما یک رنگین کمان درست کرده اید. ببینید، حتی لازم نبود بیرون بروید!

چه اتفاقی می افتد؟

آب نبات ها بیشتر از شکر درست شده اند. وقتی شما آب داغ را به آنها اضافه می کنید، شکر حل می شود و رنگ موجود در پوستۀ آب نبات ها، آب را به رنگ های مختلف تبدیل می کند. در فنجانی که فقط دو عدد آب نبات قرمز دارد به اندازۀ فنجانی که ده عدد آب نبات بنفش دارد، شکر وجود ندارد؛ اما مقدار آب موجود در هر دو فنجان یکسان است. مقدار جرمی که در یک فضای مشخص انباشته است، چگالی یا دانسیتۀ آن ماده نام دارد. آب قرمز چگالی کمتری نسبت به آب بنفش دارد، در نتیجه بر روی آب بنفش شناور می ماند.

آزمایش های بیشتر

1. ما رنگ ها را به ترتیب از سنگین ترین رنگ تا سبک ترین رنگ اضافه کردیم. اگر شما اول آب قرمز و سپس آب های نارنجی، زرد، سبز و بنفش را اضافه کنید، آیا باز هم رنگین کمان تشکیل می شود؟

2. اگر رنگین کمان خود را هم بزنید، چه اتفاقی می افتد؟ اگر در تمام طول شب آنرا به همان حالت باقی بگذارید، چه اتفاقی می افتد؟

منبع: sciencefun.org (2020)

یک توصیۀ دوستانه: لطفاً این آزمایش را با اجازه و همراه بزرگترها انجام بدهید.

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب تهران


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.