مجله آکادمی باغ کتاب

وسایل حمل و نقل: دوچرخه

شاید شما هم با دوچرخه به این طرف و آنطرف رفته باشید. دوچرخه سواری راه آسان و جالبی برای رفتن از جایی به جای دیگر است. بعلاوه، این کار ورزش بسیار خوبی است. ادامۀ مطلب را بخوانید تا به مطالب زیادی در مورد دوچرخه پی ببرید. ما در این قسمت به بررسی تاریخ «دوچرخه»، کاربردهای آن و بسیاری موضوعات دیگر، خواهیم پرداخت.

تاریخچۀ دوچرخه

آیا می دانید که دوچرخه ها حدود 200 سال است که وجود دارند؟ اما این وسایل نقلیه که با «نیروی محرکۀ انسانی» حرکت می کنند، همیشه به این شکلی که امروز می بینیم نبوده اند. بیایید تاریخ دوچرخه را همراه با مهم ترین تاریخ ها و تغییرات آن بررسی کنیم.

1817- در این سال، بارون کارل فون دریس[1] آلمانی وسیلۀ نقلیه ای اختراع کرد که با دویدن به حرکت در می آمد. این وسیله ساختاری شبیه به دوچرخه و دو چرخ داشت. اما شخصی که سوار آن می شد بجای رکاب زدن، باید پاهایش را روی زمین سر می داد و حرکت می کرد.

دهۀ 1860- در این دهه، بونشیکر[2]  “Boneshaker” اختراع شد. این وسیله دارای یک بدنۀ آهنی و چرخ های چوبی بود. بونشیکر در چرخ جلویی پدال و میل لنگ هم داشت.  دلیل نامگذاری آن تکان هایی که بود در هنگام سواری برای افراد ایجاد می کرد.

دهۀ 1870- در این دهه اولین مدل رسمی «دوچرخه» ساخته شد. این دوچرخه یک چرخ بزرگ در قسمت جلو داشت که به دوچرخه سوار اجازه می داد تا با هر بار رکاب زدن، مسافت بیشتری را طی کند. بعلاوه، تایرهای این دوچرخه لاستیکی بودند که همین موضوع راندن آن را راحت تر می کرد.

1885- جان کمپ استارلی[3] طراحی بهتری از دوچرخه ارائه کرد. او زنجیر را به دوچرخه اضافه کرد تا پدال های آن راحت تر حرکت کنند. علاوه بر این، هر دو تایر این دوچرخه هم اندازه بودند. 

1888- مخترعی به نام جان بوید دانلوپ[4] لاستیک  سفت چرخ های دوچرخه را پر از باد کرد. این کار تکان های هنگام سواری با دوچرخه را کمتر و مانور دادن با آن را آسان ترکرد. 

دهۀ 1920- دوچرخه سازان شروع به ساخت نمونه های کوچکتری برای دوچرخه سواری کودکان کردند.

دهۀ 1940- جک به بدنۀ دوچرخه اضافه شد.

دهۀ 1960- دوچرخۀ مسابقه معرفی شد. فرمان این دوچرخه در سطح پایین تری قرار داشت، بدنۀ آن سبک تر بود و علاوه بر این، تایرهای باریکتر و سرعت متفاوتی داشت.

دهۀ 1980- دوچرخه های محکم کوهستان محبوب و پرطرفدار شدند. این دوچرخه ها دارای تایرهای برجسته و عاج دار، بدنۀ محکم و بادوام، و فرمان صاف بودند.

امروزه- در حال حاضر انواع متنوعی از دوچرخه ها در دسترس هستند و دوچرخه های کوچک و بزرگ مناسب هر کس وجود دارد.

به این موضوع بیندیشید: مردم چین وابستگی زیادی به دوچرخه دارند. به نظر شما چند دوچرخه در چین استفاده می شود؟ در قسمت باز هم حقایق عجیب، می توانید بفهمید که آیا پاسختان صحیح است یا خیر.

دوچرخه ها برای چه کارهایی استفاده می شوند؟

ممکن است تعجب کنید که دوچرخه این همه کاربرد دارد. فهرست زیر را بررسی کنید تا ببینید کدام یک از این کاربردها را از قبل می دانستید.

برای رفت و آمد: از خانه به مدرسه یا محل کار.

برای کارگران و کارکنان: پیک ها، مأموران پلیس، پستچی ها

دوچرخه سواری کوهستان: دوچرخه سواری در زمین های ناهموار

تفریح و سرگرمی: مسابقۀ BMX و دوچرخه سواری نمایشی

مسابقات: تور دوفرانس[5] و مسابقات دوچرخه سواری دیگر

استفادۀ نظامی: پیشاهنگی، گشت زنی و تدارکات

ورزش: ترکیب سرگرمی و تندرستی

به این موضوع بیندیشید: دوچرخه های «چند ترکه»، دوچرخه هایی هستند که معمولاً برای سواری همزمان دو نفر یا بیشتر ساخته می شوند. بنظر شما بزرگترین دوچرخۀ چند ترکه چند نفر را می تواند حمل کند؟

همه چیز دربارۀ ایمنی دوچرخه

قبل از اینکه سوار دوچرخه شوید باید این چند چیز را بخاطر داشته باشید. این نکات مفید را انجام دهید تا دوچرخه سواری ایمنی داشته باشید. 

 • همیشه کلاه ایمنی دوچرخه سواری بر سر بگذارید حتی برای یک گردش کوتاه. در صورت افتادن، کلاه ایمنی از سر شما محافظت می کند.
 • دوچرخۀ شما باید برایتان «مناسب» باشد. دوچرخه هم مثل یک جفت کفش خوب باید اندازه باشد. یعنی وقتی روی زین دوچرخه نشسته اید پاهایتان بتوانند با زمین تماس داشته باشند. بعلاوه، وقتی که می ایستید باید بین بدن شما و فرمان دوچرخه مقداری فضا و فاصله وجود داشته باشد.
 • وقتی برای دوچرخه سواری بیرون می روید همیشه لباس های رنگ روشن بپوشید. این کمک می کند تا راننده های ماشین ها شما را ببینند.
 • مطمئن شوید که دوچرخۀ شما منعکس کنندۀ نور و شب نماهای مناسبی دارد. این هم کمک می کند تا زمانیکه افراد در حال رانندگی هستند شما را ببینند.
 • بصورت منظم دوچرخۀ خود را تون آپ کنید. تون آپ شامل روغن کاری زنجیر و باد زدن لاستیک ها است.
 • اطمینان داشته باشید که فقط در مکان های ایمن دوچرخه سواری می کنید.
 •  از قوانین جاده ای پیروی کنید.
 • با علائم دست هنگام دوچرخه سواری آشنا شوید.

به این موضوع بیندیشید: مهمترین چیزی که هنگام دوچرخه سواری هیچگاه نباید انجام دهید چیست؟

باز هم حقایق عجیب

ما هنوز همۀ نکات جالب را مرور نکرده ایم. این هم پاسخ  سؤالات قسمت به این موضوع بیندیشید و حقایق عجیب بیشتری که می توانید ببینید و بررسی کنید.

آیا می دانستید که ...

 • در چین پانصد میلیون دوچرخه در حال استفاده هستند؟
 • طول درازترین دوچرخۀ چند ترکه 20 متر (65 فوت) بود و 35 نفر روی آن می نشستند؟
 •  هیچوقت نباید دوستتان را روی فرمان دوچرخه سوار کنید؟ این کار رکاب زدن و دیدن مسیری را که می روید سخت می کند.
 • بیشتر از یک میلیارد دوچرخه در جهان وجود دارد؟

حالا که تمام این حقایق جالب و شگفت انگیز را یاد گرفتید، می توانید خانواده و دوستان خودتان را با دانشی که تازه به آن پی ببرده اید تحت تأثیر قرار دهید.

منبع: scienceforkidsclub (2020)

ترجمه: آکادمی کودک باغ کتاب

 

[1] Karl von Drais

[2] Boneshaker

Bone: استخوان

Shaker:تکان دهنده

[3] John Kemp Starely

[4] John Boyd Dunlop

[5] Tour de France

برچسب‌ها:


 

نظرات کاربران

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.